Derby Internacional Arona Tenerife de Colombofilia
PUERTO DE GUIMAR

 184
Birds arrived (Palomas comprobadas)

 

BANDERA The First Today:

Tenerife
Ginés Felipe Portugués Márquez

 

 

 

 

  Race information:  
  Date martes, 24 de mayo de 2016 Distance 20  
  Liberation time 12:15:00 Weather  
  Mode RACE Temp º C  
  Status NO-Oficial Wind - Km/h  
  Pigeons sent 188 % Arrivals 97,87 %  
   

Click in pigeon line in order to see each pigeon performance.

[220,000.00 EURO*]


 

Help for use Filters and sorting options: FILTER HELP / Ayuda para usar los filtros: AYUDA DE FILTROS

|

= K.O. Round Survivor / Superó la Ronda del Premio K.O.
Clas OriginPigeonSyndicateNpTimeDayTempoClub
1tenerife MC0098  
Ginés Felipe Portugués Márquez1 12:55:53,70 1 00:40:54 C.C. Costa Sur
2tenerife MC0084  
Team Buchones José Chico1 12:55:55,45 1 00:40:55 Mensajeras de Aguere
3tenerife MC0198  
Team Juan Fu1 12:55:56,10 1 00:40:56 CANARAGÜI
4tenerife MC0247  
Fco. Enrique Martín Acevedo1 12:55:56,60 1 00:40:57 Isla Baja
5gran canaria MC0032  
Team Yavhé y Oliveiro1 12:55:57,85 1 00:40:58 Los Socios
6tenerife MC0109  
Juan Luis Padilla Machín1 12:56:07,15 1 00:41:07 Abona Sur
7alicante MC0047  
Javier & Sergio Peral1 12:56:07,60 1 00:41:08 La Dama de Elche
8tenerife MC0009  
Vanjan
César Escobar Hernández1 12:56:09,55 1 00:41:10 Círculo Colombófilo de Tenerife
9tenerife MC0115  
Team Fco. Herrera y Jaime1 12:56:14,50 1 00:41:14 Adexe
10gran canaria MC0121  
Guillermo
Team Champions La Paloma Mensajera1 12:56:15,35 1 00:41:15 La Paloma Mensajera
11alicante MC0049  
Javier & Sergio Peral2 12:56:16,80 1 00:41:17 La Dama de Elche
12tenerife MC0021  
Seferino Barrera Barrera1 12:56:17,45 1 00:41:17 Abona Sur
13gran canaria MC0214  
Team Germán Rojas & Jaime Jimenez1 12:56:19,05 1 00:41:19 Doramas
14tenerife MC0003  
Team Demis1 12:56:25,85 1 00:41:26 Nuevos HORIZONTES
15tenerife MC0246  
Fco. Enrique Martín Acevedo2 12:57:06,55 1 00:42:07 Isla Baja
16tenerife MC0006  
Team Inspiradoras de Daute1 12:57:10,05 1 00:42:10 Isla Baja
17tenerife MC0042  
Santiago Jorge Rodriguez1 12:57:11,45 1 00:42:11 GRAN FONDO
18tenerife MC0229  
Antonio Mesa Díaz1 12:59:55,10 1 00:44:55 C.C.Portuense
19tenerife MC0013  
2V
César Escobar Hernández2 13:02:40,35 1 00:47:40 Círculo Colombófilo de Tenerife
20tenerife MC0155  
Team Soltadores de Tenerife1 13:03:46,70 1 00:48:47 Club Tenerife
21galicia MC0209  
Víctor Manuel Gómez Rodríguez1 13:17:20,45 1 01:02:20 MARIÑAS ALTAS
22lanzarote MC0067  
Team Ajei1 13:17:29,55 1 01:02:30 Guatisea
23tenerife MC0141  
Team Meltemi1 13:17:41,35 1 01:02:41 Nuevos HORIZONTES
24alicante MC0053  
Javier & Sergio Peral3 13:17:41,65 1 01:02:42 La Dama de Elche
25tenerife MC0028  
Ginés Felipe Portugués Márquez2 13:17:44,00 1 01:02:44 C.C. Costa Sur
26netherlands MC0191  
Team Dickmann-Stroetges1 13:17:44,05 1 01:02:44 Holland Pigeons Club
27lanzarote MC0045  
Team Ajei2 13:17:44,10 1 01:02:44 Guatisea
28lanzarote MC0014  
Team Ajei3 13:17:45,00 1 01:02:45 Guatisea
29alicante MC0064  
Javier & Sergio Peral4 13:17:46,00 1 01:02:46 La Dama de Elche
30lanzarote MC0037  
Team Bernabé y Sergio Cabrera1 13:17:46,25 1 01:02:46 Ondas de Lanzarote
31tenerife MC0073  
Team Jado1 13:17:47,65 1 01:02:48 Abona Sur
32alicante MC0060  
Javier & Sergio Peral5 13:17:47,85 1 01:02:48 La Dama de Elche
33tenerife MC0001  
Team Demis2 13:17:48,75 1 01:02:49 Nuevos HORIZONTES
34sevilla MC0092  
Francisco Gutiérrez1 13:17:49,90 1 01:02:50 ITALICENSE
35tenerife MC0007  
Team Inspiradoras de Daute2 13:17:50,55 1 01:02:51 Isla Baja
36tenerife MC0066  
Team Barrio La Candelaria1 13:17:50,95 1 01:02:51 C.C. TACO
37tenerife MC0002  
Team Demis3 13:17:51,30 1 01:02:51 Nuevos HORIZONTES
38lanzarote MC0036  
Team Bernabé y Sergio Cabrera2 13:17:51,50 1 01:02:52 Ondas de Lanzarote
39tenerife MC0076  
Aretina
Team Paula & Ana1 13:17:52,00 1 01:02:52 CANARAGÜI
40tenerife MC0164  
Nautilus
Néstor Márquez Guerrero1 13:17:52,01 1 01:02:52 CANARAGÜI
41tenerife MC0113  
Team Fco. Herrera y Jaime2 13:17:52,10 1 01:02:52 Adexe
42alicante MC0050  
Javier & Sergio Peral6 13:17:52,55 1 01:02:53 La Dama de Elche
43tenerife MC0080  
Team Christian, Ibrahín y Antonio1 13:17:53,55 1 01:02:54 Mensajeras de Aguere
44tenerife MC0102  
Chari
Eladio Martín Rodríguez1 13:17:54,10 1 01:02:54 C.C. Costa Sur
45tenerife MC0224  
Miguel Medina León1 13:17:54,55 1 01:02:55 Real Hespérides
46sevilla MC0093  
Francisco Gutiérrez2 13:17:54,90 1 01:02:55 ITALICENSE
47tenerife MC0242  
Fernando
Team Champions Círculo de Tenerife1 13:17:55,75 1 01:02:56 Círculo Colombófilo de Tenerife
48tenerife MC0027  
Ginés Felipe Portugués Márquez3 13:17:55,80 1 01:02:56 C.C. Costa Sur
49tenerife MC0112  
Team Fco. Herrera y Jaime3 13:17:56,30 1 01:02:56 Adexe
50tenerife MC0167  
Neptunos
Néstor Márquez Guerrero2 13:17:56,40 1 01:02:56 CANARAGÜI
51tenerife MC0190  
Iapetus
Domingo Mario Díaz Acosta1 13:17:57,30 1 01:02:57 Nuevos HORIZONTES
52tenerife MC0108  
Juan Luis Padilla Machín2 13:17:57,31 1 01:02:57 Abona Sur
53tenerife MC0140  
Team Meltemi2 13:17:59,05 1 01:02:59 Nuevos HORIZONTES
54lanzarote MC0019  
Team Ajei4 13:17:59,30 1 01:02:59 Guatisea
55galicia MC0210  
Víctor Manuel Gómez Rodríguez2 13:17:59,60 1 01:03:00 MARIÑAS ALTAS
56tenerife MC0034  
Jesús Manuel Barrera Barrera1 13:18:00,50 1 01:03:00 Abona Sur
57tenerife MC0189  
Proteo
Domingo Mario Díaz Acosta2 13:18:00,80 1 01:03:01 Nuevos HORIZONTES
58tenerife MC0116  
Team Fco. Herrera y Jaime4 13:18:01,00 1 01:03:01 Adexe
59tenerife MC0239  
Valentín González Hernández1 13:18:02,15 1 01:03:02 Adexe
60alicante MC0057  
Javier & Sergio Peral7 13:18:02,55 1 01:03:03 La Dama de Elche
61gran canaria MC0031  
Team Yavhé y Oliveiro2 13:18:02,60 1 01:03:03 Los Socios
62gran canaria MC0241  
Belinda
Team Champions Iniciativa Isleña1 13:18:02,75 1 01:03:03 C.C. Iniciativa Isleña
63galicia MC0211  
Víctor Manuel Gómez Rodríguez3 13:18:02,85 1 01:03:03 MARIÑAS ALTAS
64netherlands MC0193  
Team Dickmann-Stroetges2 13:18:03,50 1 01:03:04 Holland Pigeons Club
65tenerife MC0221  
Hiperión
Domingo Mario Díaz Acosta3 13:18:05,20 1 01:03:05 Nuevos HORIZONTES
66tenerife MC0139  
Titán
Domingo Mario Díaz Acosta4 13:18:05,30 1 01:03:05 Nuevos HORIZONTES
67tenerife MC0213  
Sara
Team Domínguez1 13:18:05,85 1 01:03:06 Real Hespérides
68tenerife MC0044  
Santiago Jorge Rodriguez2 13:18:06,80 1 01:03:07 GRAN FONDO
69tenerife MC0100  
Lalo
Eladio Martín Rodríguez2 13:18:07,30 1 01:03:07 C.C. Costa Sur
70sevilla MC0092  
Francisco Gutiérrez3 13:18:07,90 1 01:03:08 ITALICENSE
71tenerife MC0221  
Titania
Domingo Mario Díaz Acosta5 13:18:08,10 1 01:03:08 Nuevos HORIZONTES
72tenerife MC0133  
Angelo
Team Paula & Ana2 13:18:10,60 1 01:03:11 CANARAGÜI
73gran canaria MC0120  
Manolo
Team Champions La Paloma Mensajera2 13:18:10,61 1 01:03:11 La Paloma Mensajera
74lanzarote MC0038  
Team Bernabé y Sergio Cabrera3 13:18:11,10 1 01:03:11 Ondas de Lanzarote
75tenerife MC0096  
Juan Ramón Pérez Luis1 13:18:11,95 1 01:03:12 Mensajeras de Aguere
76lanzarote MC0026  
Team Ajei5 13:18:12,15 1 01:03:12 Guatisea
77alicante MC0056  
Javier & Sergio Peral8 13:18:13,05 1 01:03:13 La Dama de Elche
78alicante MC0058  
Javier & Sergio Peral9 13:18:13,35 1 01:03:13 La Dama de Elche
79alicante MC0054  
Javier & Sergio Peral10 13:18:13,50 1 01:03:14 La Dama de Elche
80lanzarote MC0015  
Team Ajei6 13:18:14,25 1 01:03:14 Guatisea
81lanzarote MC0023  
Team Ajei7 13:18:14,50 1 01:03:14 Guatisea
82tenerife MC0232  
Antonio Mesa Díaz2 13:18:16,45 1 01:03:16 C.C.Portuense
83tenerife MC0118  
Team Fco. Herrera y Jaime5 13:18:17,10 1 01:03:17 Adexe
84tenerife MC0115  
Team Fco. Herrera y Jaime6 13:18:17,50 1 01:03:18 Adexe
85lanzarote MC0046  
Team Ajei8 13:18:17,85 1 01:03:18 Guatisea
86tenerife MC0079  
Team Oke & Aurelio1 13:18:18,10 1 01:03:18 Mensajeras de Aguere
87tenerife MC0207  
Team Meltemi3 13:18:18,11 1 01:03:18 Nuevos HORIZONTES
88tenerife MC0030  
Laura Acosta Jorge1 13:18:18,35 1 01:03:18 Mensajeras de Aguere
89tenerife MC0187  
P5
Antonio Mesa Díaz3 13:18:18,45 1 01:03:18 C.C.Portuense
90tenerife MC0111  
Juan Luis Padilla Machín3 13:18:18,95 1 01:03:19 Abona Sur
91tenerife MC0134  
Belén
Team Paula & Ana3 13:18:19,55 1 01:03:20 CANARAGÜI
92tenerife MC0080  
Team Christian, Ibrahín y Antonio2 13:18:19,65 1 01:03:20 Mensajeras de Aguere
93tenerife MC0245  
Fco. Enrique Martín Acevedo3 13:18:20,45 1 01:03:20 Isla Baja
94tenerife MC0137  
Europa
Domingo Mario Díaz Acosta6 13:18:20,95 1 01:03:21 Nuevos HORIZONTES
95tenerife MC0219  
Juan Carlos
Team Champions Canaragüi1 13:18:21,25 1 01:03:21 CANARAGÜI
96tenerife MC0141  
Team Meltemi4 13:18:21,50 1 01:03:22 Nuevos HORIZONTES
97tenerife MC0020  
Seferino Barrera Barrera2 13:18:21,80 1 01:03:22 Abona Sur
98alicante MC0052  
Javier & Sergio Peral11 13:18:22,80 1 01:03:23 La Dama de Elche
99tenerife MC0083  
Team Christian, Ibrahín y Antonio3 13:18:23,30 1 01:03:23 Mensajeras de Aguere
100tenerife MC0040  
Tandem Montiel & Sicilia & Vaillo1 13:18:24,00 1 01:03:24 GRAN FONDO
101tenerife MC0114  
Team Fco. Herrera y Jaime7 13:18:24,30 1 01:03:24 Adexe
102gran canaria MC0252  
Team Champions Iniciativa Isleña2 13:18:24,50 1 01:03:24 C.C. Iniciativa Isleña
103tenerife MC0022  
Seferino Barrera Barrera3 13:18:25,10 1 01:03:25 Abona Sur
104tenerife MC0230  
Antonio Mesa Díaz4 13:18:25,85 1 01:03:26 C.C.Portuense
105tenerife MC0029  
Laura Acosta Jorge2 13:18:26,10 1 01:03:26 Mensajeras de Aguere
106tenerife MC0239  
Valentín González Hernández2 13:18:26,35 1 01:03:26 Adexe
107tenerife MC0201  
Team Juan Fu2 13:18:27,00 1 01:03:27 CANARAGÜI
108tenerife MC0105  
Rosa
Team Guaca (Ruymán)1 13:18:27,40 1 01:03:27 C.C. Costa Sur
109tenerife MC0145  
Romel Moreno Pérez1 13:18:27,45 1 01:03:27 CANARAGÜI
110tenerife MC0231  
Antonio Mesa Díaz5 13:18:28,25 1 01:03:28 C.C.Portuense
111tenerife MC0202  
Team Juan Fu3 13:18:28,90 1 01:03:29 CANARAGÜI
112tenerife MC0161  
Team Abona Sur1 13:18:29,50 1 01:03:30 Abona Sur
113tenerife MC0088  
Team 7 Islas1 13:18:30,30 1 01:03:30 Abona Sur
114tenerife MC0173  
Team Soltadores de Tenerife2 13:18:30,80 1 01:03:31 Club Tenerife
115tenerife MC0103  
Ventisca
Team Guaca (Ruymán)2 13:18:32,40 1 01:03:32 C.C. Costa Sur
116gran canaria MC0033  
Team Yavhé y Oliveiro3 13:18:32,90 1 01:03:33 Los Socios
117tenerife MC0220  
Caronte
Domingo Mario Díaz Acosta7 13:18:32,91 1 01:03:33 Nuevos HORIZONTES
118tenerife MC0185  
P7
Antonio Mesa Díaz6 13:18:35,05 1 01:03:35 C.C.Portuense
119tenerife MC0097  
Ginés Felipe Portugués Márquez4 13:18:35,55 1 01:03:36 C.C. Costa Sur
120lanzarote MC0068  
Team Ajei9 13:18:37,35 1 01:03:37 Guatisea
121tenerife MC0007  
Team Inspiradoras de Daute3 13:18:38,80 1 01:03:39 Isla Baja
122tenerife MC0233  
Rafael
Domingo Díaz Hernández1 13:18:39,20 1 01:03:39 C.C. TACO
123tenerife MC0223  
Miguel Medina León2 13:18:39,75 1 01:03:40 Real Hespérides
124tenerife MC0117  
Team Fco. Herrera y Jaime8 13:18:41,40 1 01:03:41 Adexe
125tenerife MC0065  
Team Barrio La Candelaria2 13:18:44,45 1 01:03:44 C.C. TACO
126tenerife MC0070  
Team Peña & C.C. El Cabo1 13:18:46,20 1 01:03:46 EL CABO
127tenerife MC0212  
Maria
Team Domínguez2 13:18:46,85 1 01:03:47 Real Hespérides
128tenerife MC0041  
Tandem Montiel & Sicilia & Vaillo2 13:18:47,30 1 01:03:47 GRAN FONDO
129tenerife MC0070  
Team Peña & C.C. El Cabo2 13:18:49,70 1 01:03:50 EL CABO
130gran canaria MC0215  
Team Germán Rojas & Jaime Jimenez2 13:18:53,15 1 01:03:53 Doramas
131tenerife MC0228  
Chochero 5
Miguel Martín Rodríguez1 13:18:53,25 1 01:03:53 Real S.C. de Tenerife
132alicante MC0060  
Javier & Sergio Peral12 13:18:56,20 1 01:03:56 La Dama de Elche
133tenerife MC0159  
Team Abona Sur2 13:18:57,25 1 01:03:57 Abona Sur
134tenerife MC0226  
Chochero 3
Miguel Martín Rodríguez2 13:18:57,26 1 01:03:57 Real S.C. de Tenerife
135tenerife MC0142  
Team Meltemi5 13:19:00,50 1 01:04:00 Nuevos HORIZONTES
136tenerife MC0113  
Team Fco. Herrera y Jaime9 13:19:03,80 1 01:04:04 Adexe
137tenerife MC0040  
Tandem Montiel & Sicilia & Vaillo3 13:19:10,65 1 01:04:11 GRAN FONDO
138tenerife MC0186  
P6
Antonio Mesa Díaz7 13:19:15,15 1 01:04:15 C.C.Portuense
139tenerife MC0200  
Team Juan Fu4 13:19:15,90 1 01:04:16 CANARAGÜI
140netherlands MC0195  
Team Dickmann-Stroetges3 13:19:28,75 1 01:04:29 Holland Pigeons Club
141tenerife MC0243  
César
Team Champions Círculo de Tenerife2 13:21:03,60 1 01:06:04 Círculo Colombófilo de Tenerife
142tenerife MC0143  
Miguel
Team Champions Canaragüi2 13:21:17,75 1 01:06:18 CANARAGÜI
143tenerife MC0204  
Team Abona Sur3 13:21:58,25 1 01:06:58 Abona Sur
144netherlands MC0195  
Team Dickmann-Stroetges4 13:22:03,85 1 01:07:04 Holland Pigeons Club
145tenerife MC0072  
Team Jado2 13:22:05,15 1 01:07:05 Abona Sur
146netherlands MC0196  
Team Dickmann-Stroetges5 13:22:07,35 1 01:07:07 Holland Pigeons Club
147tenerife MC0248  
Fco. Enrique Martín Acevedo4 13:22:07,80 1 01:07:08 Isla Baja
148lanzarote MC0016  
Team Ajei10 13:22:10,35 1 01:07:10 Guatisea
149alicante MC0052  
Javier & Sergio Peral13 13:22:34,90 1 01:07:35 La Dama de Elche
150lanzarote MC0017  
Team Ajei11 13:22:42,50 1 01:07:42 Guatisea
151gran canaria MC0150  
Team Féliz Santiago - Aday Rguez1 13:23:26,25 1 01:08:26 Los Socios
152tenerife MC0154  
Team Soltadores de Tenerife3 13:23:27,70 1 01:08:28 Club Tenerife
153tenerife MC0101  
Jordán
Eladio Martín Rodríguez3 13:23:45,00 1 01:08:45 C.C. Costa Sur
154sevilla MC0093  
Francisco Gutiérrez4 13:34:48,25 1 01:19:48 ITALICENSE
155tenerife MC0144  
Romel Moreno Pérez2 13:34:50,35 1 01:19:50 CANARAGÜI
156tenerife MC0075  
Team Jado3 13:34:53,70 1 01:19:54 Abona Sur
157tenerife MC0119  
Team Fco. Herrera y Jaime10 13:35:03,45 1 01:20:03 Adexe
158tenerife MC0249  
Team Juan Fu5 13:35:08,40 1 01:20:08 CANARAGÜI
159tenerife MC0089  
José
Team Champions Abona Sur1 13:35:23,45 1 01:20:23 Abona Sur
160alicante MC0054  
Javier & Sergio Peral14 13:41:05,05 1 01:26:05 La Dama de Elche
161tenerife MC0199  
Team Juan Fu6 13:45:42,30 1 01:30:42 CANARAGÜI
162lanzarote MC0025  
Team Ajei12 13:47:42,45 1 01:32:42 Guatisea
163lanzarote MC0017  
Team Ajei13 13:51:41,90 1 01:36:42 Guatisea
164tenerife MC0103  
Tormenta
Team Guaca (Ruymán)3 13:56:53,90 1 01:41:54 C.C. Costa Sur
165alicante MC0048  
Javier & Sergio Peral15 14:05:35,65 1 01:50:36 La Dama de Elche
166tenerife MC0233  
Ruth
Domingo Díaz Hernández2 14:05:43,10 1 01:50:43 C.C. TACO
167tenerife MC0146  
Romel Moreno Pérez3 14:07:10,20 1 01:52:10 CANARAGÜI
168tenerife MC0069  
Team Peña & C.C. El Cabo3 14:23:47,90 1 02:08:48 EL CABO
169tenerife MC0085  
Team J. Martín y Cristo1 14:32:26,45 1 02:17:26 Abona Sur
170gran canaria MC0033  
Team Yavhé y Oliveiro4 14:39:38,35 1 02:24:38 Los Socios
171tenerife MC0110  
Juan Luis Padilla Machín4 14:43:56,80 1 02:28:57 Abona Sur
172tenerife MC0041  
Tandem Montiel & Sicilia & Vaillo4 14:55:55,30 1 02:40:55 GRAN FONDO
173tenerife MC0244  
Fco. Enrique Martín Acevedo5 14:55:56,20 1 02:40:56 Isla Baja
174lanzarote MC0024  
Team Ajei14 15:13:34,30 1 02:58:34 Guatisea
175tenerife MC0043  
Santiago Jorge Rodriguez3 15:28:21,60 1 03:13:22 GRAN FONDO
176tenerife MC0197  
Team Juan Fu7 15:28:24,25 1 03:13:24 CANARAGÜI
177sevilla MC0094  
Francisco Gutiérrez5 16:23:00,20 1 04:08:00 ITALICENSE
178tenerife MC0005  
Team Demis4 17:23:59,95 1 05:09:00 Nuevos HORIZONTES
179gran canaria MC0218  
Team Germán Rojas & Jaime Jimenez3 17:43:27,85 1 05:28:28 Doramas
180tenerife MC0235  
Drácula
Domingo Díaz Hernández3 17:58:58,80 1 05:43:59 C.C. TACO
181gran canaria MC0240  
Indio
Team Champions Iniciativa Isleña3 18:34:44,85 1 06:19:45 C.C. Iniciativa Isleña
182gran canaria MC0216  
Team Germán Rojas & Jaime Jimenez4 18:35:10,10 1 06:20:10 Doramas
183tenerife MC0043  
Santiago Jorge Rodriguez4 19:41:20,25 1 07:26:20 GRAN FONDO
184tenerife MC0077  
Team Achaman1 08:00:13,26 1 04:14:47 Mensajeras de Aguere

 


 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

220,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

¡Select your path to win!

 

50,000 EURO FIRST PRIZE*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

¡UNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race Prizes*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 50,000 EURO€
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000 EURO€
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000 EURO€
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000 EURO€
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000 EURO€

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000 EURO€
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000 EURO€
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000 EURO€
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000 EURO€
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000 EURO€
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900 EURO€
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800 EURO€
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500 EURO€
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240 EURO€
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100 EURO€
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50 EURO€
 

Knock Out Winner:
5,000 EURO to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000 EURO€
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000 EURO€
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220 EURO€
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100 EURO€

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000 EURO€

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000 EURO€
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000 EURO€
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220 EURO€
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100 EURO€

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000 EURO€

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500 EURO€
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000 EURO€
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220 EURO€
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100 EURO€

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000 EURO€


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000 EURO€

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 EURO each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000 EURO€
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   3,000 EURO€
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1,000 EURO€

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

(The price money are subject to minimum 2500 activate pigeons)

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 September)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

¡La Carrera de los 220.000 EUROS!

220.000 Euros*
(DOSCIENTOS VEINTE MIL EUROS)

En PREMIOS!

+301 Premios a repartir

¡Elige tu forma de GANAR!

301 métodos para TRIUNFAR!


 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: [email protected]

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 
Our International Agent / Co-ordinators

If you would like to participate in the Roll Royce of the OLR races and the hardest race in the world as a shipper for your country, then please contact us.

Poland: Tomasz Wiczling Tel +48505030047 Fax +48587327817 [email protected]

USA-Canada: Julio Ramirez +1 714-869-8138   [email protected]

Belgium: Josef Stroetges - Email: [email protected] Tel: +49(0)2163 5714549

Belgium: Creemers & Zoon - Email: [email protected] Tel: +32 475639828 - Diestersteenweg 403 - 3680 - Maaseik

Belgium: Roger Mertens Tel: +32498143220 Zepperenweg 221 - 3800 Sint-Truiden - Belgie [email protected]

Holland: Josef Stroetges - Email: [email protected] Tel: +49(0)2163 5714549

 Holland: Sjaak Buwalda - Email: [email protected]  Tel: +31 6 27106716 - Wytlansdykje 11, 8566 JG Nijemirdum - Nethelands

Portugal: Paulo Campos - Telemóvel 930 586 719 mail: [email protected] - Portugal

Colombia: Mario Echéverry - [email protected]

France: Xavier Benoit - [email protected] & [email protected] Tel: +33751681367

Slovakia: Daniel Krajcik – Tel +421907280336 email: [email protected]

Czech republic: Daniel Krajcik – Tel +421907280336 email: [email protected]

  Croatia, Bosnia and Serbya: Filip Pudic - S.Dubravcicá, 16 - 35000 Slavonski Brod - Croatia email:  [email protected]  Tel: + 385 95 522 9652

Austria: Daniel Krajcik – Tel +421907280336 email: [email protected]

NEW ZEALAND: Ron McFadyen -  59 McSaveneys Road
Marshlands, Christchurch 8051 Phone:- ++6433851129 e-mail:  [email protected]

Germany: Josef Schloemer - Email:   [email protected] Phone: (+49) 1707850306

Germany: Josef Stroetges - Email: [email protected] Tel: +49(0)2163 5714549

Germany: Alexander Gebel -  email: [email protected] Tel: +4915202990911

Hungary: Horváth Tamás - [email protected] - Tel: +36308119659

Romania & Moldova: Cristuinea Florin - Olt - Corabia - Strada Florea Geara, Nr.25
Telefon +40761.585.055 - e-mail:
[email protected]

Italia: Lorenzo Ghiacci - Telefon  +39.329.532.79.10 - e-mail:  [email protected] - [email protected]

  UK - Scotland - Welsh:  Chris Sutton - [email protected] 0044 1530242548 – 0044 7792356330

Bulgaria/Serbia: Georgi Vidrov - Tel +359878699857 - email: [email protected]

Bulgaria: Cristuinea Florin - Telefon +40761.585.055 - e-mail: [email protected]

Lithuania - Estonia - Letonia: Renatas Usas - Tel: +37068742111 [email protected]

Turkey: A.Tayyar Basaran Tel - 00 90 532 442 73 23 Turkguci Koyu, Corlu / Tekirdag, E-mail : [email protected]

Sweden Denmark, Norway: M&C Hansen - Contact: Martin Hansen Phone: +45 21246886
Email: [email protected]

Kuwait, KSA , UAE ,Qatara ,Iraq, Bahrain : Mohammad Ali Jasim Al Mannaei - Tel: 0097455590566 - [email protected]ail.com

Malta: André Scerri -  [email protected]  Tel: 99498835 - 'Vetmedic Pharmacy', 119 - GZR1707 E. Bernard Street, Gzira, Malta

  Ukrainie - Russia: Anatolii Stryzheniuk Krivoy Rog - Timiryazeva strasse 1-35 Tel. 0038 0564 512361, Mobile :0038 067 7322539 email: [email protected] Web-Seite : www.ukr-sportgolub.at.ua

México: Walter Bauer 4432274274 [email protected]

Thailand: Pornchai Charnsethikul - Bangkok - Mobile 6684-1605848 Fax 662-7275357 - [email protected]

South Africa: Jurie Erwee - [email protected] +27 (0)74 114 7621

South Africa: Robert Swanepoel - Tel +27 83 407 5249 - [email protected]

India: Ivan Phillips - Direct +919444260205  [email protected]

 

¿Le gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y soñar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras