Derby Internacional Arona Tenerife de Colombofilia
CAR RACE-1

 336
Birds arrived (Palomas comprobadas)

 

BANDERA The First Today:

Slovenia
Team Sovic Barbara & Miha

 

 

 

 

  Race information:  
  Date viernes, 17 de febrero de 2017 Distance 100  
  Liberation time 09:05:00 Weather Sunny  
  Mode RACE Temp 24 º C  
  Status NO-Oficial Wind NNE - 26 Km/h  
  Pigeons sent 1.579 % Arrivals 21,27 %  
   

Click in pigeon line in order to see each pigeon performance.

ONE-LOFT-RACE
LIKE NO OTHER


 

Help for use Filters and sorting options: FILTER HELP / Ayuda para usar los filtros: AYUDA DE FILTROS

|

= K.O. Round Survivor / Superó la Ronda del Premio K.O.
Clas OriginPigeonSyndicateNpTimeDayTempoClub
1slovenia MC0633  
Tina
Team Sovic Barbara & Miha1 10:36:55,25 1 01:31:55 Slovenia Club
2denmark MC0926  
Jos
Team Anita & Tage Gravesen1 10:37:19,65 1 01:32:20 Denmark Club
3belgium MC0781  
Carmen black
Team Leyen-Segers-Paloma Racing1 10:37:20,55 1 01:32:21 Club Olijftak Maaseik
4england MC0670  
Canica
David Hinkel1 10:37:22,05 1 01:32:22 RPRA (Pigeon Association)
5turkey MC3019  
Hürrem Sultan
Team Recep-emin Bayramoglu1 10:37:22,15 1 01:32:22 Turkey Flying Club
6germany MC0289  
John Wayne
Team Klaas & Sohn1 10:37:24,40 1 01:32:24 Rietberg Club
7hungary MC2472  
Istike
Team Bacskai Sandor-Kellner Andrea1 10:37:25,85 1 01:32:26 Hungary Pigeons Club
8rumania MC3251  
Better Believe It
Iulian Duica1 10:37:26,45 1 01:32:26 Romanía
9croatia MC1542  
Croatian Son
Denis Culic1 10:37:26,85 1 01:32:27 Croatia Pigeon Club
10england MC1758  
Sophie
Team Casey & Rainbow1 10:37:30,60 1 01:32:31 RPRA (Pigeon Association)
11germany MC3092  
Rob And Chrissys Choice
Team SG Steckenbiller1 10:37:31,75 1 01:32:32 Germany Club
12portugal MC1965  
Old
Team Asas do Sul1 10:37:35,00 1 01:32:35 Faro - Portugal
13germany MC1314  
Beti
Erich Müller1 10:37:37,65 1 01:32:38 Oberfranken Club
14wales MC2755  
Boomerang 5
Team Tom and Gaynor1 10:37:37,95 1 01:32:38 Wales Club
15polska MC1019  
Samanthas Hope
Team Smge Rumik Krzysztof1 10:37:38,60 1 01:32:39 Polonia
16italia MC1113  
Southwester
Team Italy1 10:37:43,10 1 01:32:43 Italia
17austria MC3165  
Iceman
Clemens Ivanschitz1 10:37:44,70 1 01:32:45 Club Austria
18czech republic MC2569  
RA 06
Team A.K. Kubica1 10:37:44,90 1 01:32:45 Czech Republic Club
19germany MC0910  
Newtown Girl
Team BBKB Racing1 10:37:56,60 1 01:32:57 Lehrte/Peine
20slovenia MC2877  
Pesos
Tadej Vugrinec1 10:38:21,35 1 01:33:21 Slovenia Club
21austria MC0818  
Juno
Team Kutlesa1 10:43:21,70 1 01:38:22 VRV - Oberoesterreich
22germany MC2843  
Ziggy
Klaus Stieneker1 10:46:28,50 1 01:41:28 Germany Club
23germany MC0501  
ATLANTIC 901
Alexander Gebel1 10:46:56,30 1 01:41:56 Saalfeld Club
24south africa MC2683  
Golden Star
Alwyn Bester1 10:50:03,55 1 01:45:04 South Africa Club
25ukraine MC3313  
Miha
Team Kovalchuk & Dmytruk1 10:50:20,55 1 01:45:21 Ukraine Club
26germany MC0859  
Innuendo
Edgar Peter1 10:51:26,45 1 01:46:26 Frankenland Club
27belgium MC0980  
Experience
Vincent Neirynck1 10:52:53,75 1 01:47:54 Fond Wallonie
28england MC2199  
Lister 4
Team Lister Bros & Walker1 10:53:38,75 1 01:48:39 RPRA (Pigeon Association)
29england MC0402  
Bright N Timely
Pieter Oberholster1 10:53:44,45 1 01:48:44 RPRA (Pigeon Association)
30hungary MC1618  
Top Guy
Team Fenyvesi Balazs & Norbert1 10:53:54,30 1 01:48:54 Hungary Pigeons Club
31europe MC0112  
Elmer
Team Golden Ladies Europe1 10:54:36,70 1 01:49:37 Club E.U.
32wales MC2737  
Rasbull Bob
Team Rasbull-Lofts.co.uk1 10:54:37,80 1 01:49:38 Wales Club
33czech republic MC2608  
Wendy
Rottovi Wendy-Fanda1 10:55:08,70 1 01:50:09 Czech Republic Club
34czech republic MC1410  
New Devil
Lubomir Kubacek1 10:55:14,90 1 01:50:15 Czech Republic Club
35scotland MC2135  
Oor Wullie
Team W. Gray & Son1 10:55:15,95 1 01:50:16 Scottish Homing Union
36netherlands MC2349  
Annia
Team Twin Brothers Gelderland1 10:55:17,10 1 01:50:17 Holland Pigeons Club
37germany MC1340  
Instant Love
Erich Müller2 10:57:50,55 1 01:52:51 Oberfranken Club
38germany MC0553  
Yancy
Team Röhlig & Bukowski1 11:00:04,55 1 01:55:05 Vogtland Club
39germany MC3112  
Lucky
Team Fam. Flonta1 11:04:17,05 1 01:59:17 Germany Club
40belgium MC0160  
Derby Laureaat 375
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC1 11:04:17,80 1 01:59:18 Fondclub Herent
41germany MC1306  
Horsti 54
Horst Hain1 11:04:21,90 1 01:59:22 Fulda Club
42slovakia MC1716  
Tatranka
Team Svoren Juraj & Lucia1 11:04:22,20 1 01:59:22 Slovakia Club
43netherlands MC1093  
Torombolo
Team Pigeons 4 racing1 11:04:22,70 1 01:59:23 Holland Pigeons Club
44england MC0694  
Pauls Hope
Team Paul Smith Syndicate1 11:04:48,10 1 01:59:48 RPRA (Pigeon Association)
45polska MC2286  
Quick Silver
Jozef Borowiecki1 11:05:17,35 1 02:00:17 Polonia
46wales MC2171  
Dreamers 84
Team Big Dreamers1 11:05:21,55 1 02:00:22 Wales Club
47rumania MC1853  
Over The Loon
Viorel Trif1 11:05:59,80 1 02:01:00 Romanía
48austria MC2526  
Christian
Michael Rudorfer1 11:06:03,35 1 02:01:03 Club Austria
49europe MC0807  
Color Field
Team Golden Ladies Europe2 11:06:05,05 1 02:01:05 Club E.U.
50wales MC2379  
Hallie
Team Rudderfett1 11:07:37,85 1 02:02:38 Welsh Flag
51belgium MC2270  
Albert
Team De Hendrixsen1 11:07:42,50 1 02:02:42 Club Olijftak Maaseik
52rumania MC2070  
Bijou
Team Marin Daniel & Elvis1 11:08:07,90 1 02:03:08 Romanía
53belgium MC0161  
Derby Laureaat 376
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC2 11:08:10,95 1 02:03:11 Fondclub Herent
54italia MC1926  
DAC
Hanus Vasile1 11:08:15,40 1 02:03:15 Italia
55slovakia MC2661  
Greg 1343
Team Greg - Slovakia1 11:09:14,60 1 02:04:15 Slovakia Club
56wales MC2167  
Chelsea
Team P. K. Lofts1 11:10:40,05 1 02:05:40 Wales Club
57germany MC0081  
Muddy
Team SAS1 11:11:28,75 1 02:06:29 Germany Club
58austria MC2517  
Amey 4
Team Amey1 11:11:36,00 1 02:06:36 VRV - Oberoesterreich
59germany MC0054  
Melado Tinerfeño
Jung Avantgarde1 11:27:46,85 1 02:22:47 Germany Club
60germany MC0489  
ATLANTIC 595
Alexander Gebel2 11:27:49,40 1 02:22:49 Saalfeld Club
61germany MC3102  
Fair Dincum Rum
Dieter Bartczak1 11:27:52,45 1 02:22:52 Germany Club
62scotland MC0428  
Mr. Zwols
William Donachie1 11:27:56,45 1 02:22:56 Scottish Homing Union
63germany MC2830  
Oh´Hara 163
Team Varus1 11:45:27,05 1 02:40:27 Oberfranken Club
64belgium MC2675  
Boyd
Team Schaekers Brouns1 11:49:10,30 1 02:44:10 Fondclub Loft 24
65germany MC0758  
Adler
Team Albatal1 11:49:20,45 1 02:44:20 Germany Club
66belgium MC0648  
Ricardo
Team Creemers & Zoon1 11:50:37,10 1 02:45:37 Club Olijftak Maaseik
67rumania MC2949  
Feliz Ganador
Cristian Stan1 11:52:44,35 1 02:47:44 Romanía
68netherlands MC2815  
Rocky
Team John Rimmelzwaan1 11:54:10,65 1 02:49:11 Holland Pigeons Club
69rumania MC1955  
Taffy
Team Sepciuc & Penteliuc1 11:54:49,40 1 02:49:49 Romanía
70england MC0998  
NSB 4
Nick Bradford1 11:54:53,70 1 02:49:54 RPRA (Pigeon Association)
71belgium MC0794  
Martha 3
Team Leyen-Segers-Paloma Racing2 11:56:38,45 1 02:51:38 Club Olijftak Maaseik
72polska MC2403  
Lucky Limo
Krzysztof Szkolny1 11:56:39,85 1 02:51:40 Polonia
73wales MC0548  
Challenger 2
Team Ganwy Lofts1 11:56:42,30 1 02:51:42 Welsh Flag
74slovakia MC1611  
Adam
Team Kujanik1 11:56:42,85 1 02:51:43 Slovakia Club
75germany MC0103  
PIGEONS OF THE SEA 1
Team Mark Buse & Fam.1 11:56:42,90 1 02:51:43 Weitstrecken Myhl-Wegberg
76fuerteventura MC0249  
Lee Ray
Eduardo Cristo Santiesteban Luna1 11:56:43,05 1 02:51:43 Gran Tarajal
77china MC2924  
Trueform
Team Haiye Bai Fuqing1 11:56:44,60 1 02:51:45 China Pigeon Raging Club
78polska MC2402  
Etel
Krzysztof Szkolny2 11:56:44,65 1 02:51:45 Polonia
79denmark MC0932  
Million Eletric Blue
Team Anita & Tage Gravesen2 11:56:45,25 1 02:51:45 Denmark Club
80rumania MC3201  
Pitea 37
Team Chiritescu & Pitea1 11:56:47,20 1 02:51:47 Romanía
81rumania MC0661  
Vio 13
Team Sepciuc & Penteliuc2 11:56:47,30 1 02:51:47 Romanía
82austria MC1799  
Nandoo
Beniamin Neag1 11:56:48,25 1 02:51:48 VRV - Oberoesterreich
83netherlands MC2827  
Starburst
Team John Rimmelzwaan2 11:56:48,80 1 02:51:49 Holland Pigeons Club
84germany MC0048  
Isabel
Team Feuriger Fluegel Krosigk1 11:56:50,05 1 02:51:50 Sachsen Club
85austria MC1802  
Herro
Beniamin Neag2 11:56:50,65 1 02:51:51 VRV - Oberoesterreich
86polska MC3063  
Cove Villa Wendy
Team Morel1 11:56:51,15 1 02:51:51 Polonia
87germany MC2679  
Diamond Beauty
Andreas Moeller1 11:56:51,35 1 02:51:51 Germany Club
88austria MC1826  
Tzipy
Beniamin Neag3 11:56:51,45 1 02:51:51 VRV - Oberoesterreich
89germany MC2332  
Cessna
Team SG Dieter & Frank Hundstein1 11:56:52,60 1 02:51:53 Germany Club
90tenerife MC0238  
Four Us
Team Hermanos Remón1 11:56:56,05 1 02:51:56 CANARAGÜI
91germany MC2335  
Donato
Team SG Dieter & Frank Hundstein2 11:57:19,75 1 02:52:20 Germany Club
92germany MC3358  
Manuela
Team Albatal2 12:00:38,95 1 02:55:39 Germany Club
93germany MC0851  
Aces Picture
Werner Wahl1 12:02:30,95 1 02:57:31 Heidenheim Club
94netherlands MC1559  
Paige Paisley
Team Cees van Gelder1 12:02:42,85 1 02:57:43 Holland Pigeons Club
95germany MC0799  
ATLANTIC XX
Team Ladys Germany1 12:07:57,40 1 03:02:57 Saalfeld Club
96netherlands MC2359  
Zenyatta
Team di Roberto1 12:08:05,35 1 03:03:05 Holland Pigeons Club
97netherlands MC1447  
Marco the 5th
Anton van Oort1 12:08:22,55 1 03:03:23 Holland Pigeons Club
98germany MC0273  
Morpheus
Team Klaas & Sohn2 12:08:40,85 1 03:03:41 Rietberg Club
99croatia MC1544  
Dubrovnik Culture
Denis Culic2 12:09:27,30 1 03:04:27 Croatia Pigeon Club
100croatia MC2722  
Jakov
Team Blazevic1 12:10:01,50 1 03:05:02 Croatia Pigeon Club
101england MC0686  
Pauls Dream
Team Paul Smith Syndicate2 12:10:46,25 1 03:05:46 RPRA (Pigeon Association)
102netherlands MC3087  
Montemiro
Levi van der Weijden1 12:11:38,60 1 03:06:39 Holland Pigeons Club
103czech republic MC2561  
GPG 246
Team GPG Oversize1 12:11:58,20 1 03:06:58 Czech Republic Club
104belarus MC2020  
Grey
Team Dobrovolskiy Leonid1 12:12:19,25 1 03:07:19 Belarus Club
105rumania MC3233  
Tika
Ciobanu Fratti1 12:12:21,70 1 03:07:22 Romanía
106belgium MC0644  
Cher Ami
Team Creemers & Zoon2 12:16:32,80 1 03:11:33 Club Olijftak Maaseik
107austria MC2520  
Amey 1
Team Amey2 12:16:37,95 1 03:11:38 VRV - Oberoesterreich
108germany MC1369  
Lazy Luke
Paul-Heinz Wesjohann1 12:16:53,05 1 03:11:53 Oberfranken Club
109netherlands MC1088  
Artemis
Team Hennie & Arie Voskuil1 12:19:42,00 1 03:14:42 Holland Pigeons Club
110england MC3353  
Princess Warrior
Team Fev Flyers1 12:22:44,85 1 03:17:45 RPRA (Pigeon Association)
111france MC1137  
Last Shadow
Xavier Benoit1 12:33:24,25 1 03:28:24 Team Sibille France
112austria MC2531  
Michi
Franz Rötzer1 12:34:30,00 1 03:29:30 VRV - Oberoesterreich
113netherlands MC0116  
GARLIC
Team Dickmann-Stroetges1 12:35:39,25 1 03:30:39 Holland Pigeons Club
114belgium MC2282  
Christel
Team Breese Pigeons Friends1 12:35:39,85 1 03:30:40 Club Olijftak Maaseik
115slovenia MC0619  
Srecko
Team Zvonko Sovic1 12:35:54,30 1 03:30:54 Slovenia Club
116netherlands MC1089  
Amal
Team Pigeons 4 racing2 12:36:55,90 1 03:31:56 Holland Pigeons Club
117austria MC1640  
IN THE PINE 1485
Team Garcia & Nagelhofer1 12:39:29,40 1 03:34:29 VRV - Oberoesterreich
118rumania MC3162  
Sambi
Paul Popovici1 12:40:09,10 1 03:35:09 Romanía
119polska MC2776  
Anly
Radoslaw Delanowski1 12:51:18,25 1 03:46:18 Polonia
120tenerife MC2428  
Manu
Team K.AGA1 12:54:10,00 1 03:49:10 Club Tenerife
121norway MC2045  
Miks Racer
Team Ray & Svein1 12:54:20,15 1 03:49:20 Norge Racing Pigeon Club
122tenerife MC0228  
Arucas
Team Herrera y Jaime1 13:03:14,55 1 03:58:15 Adexe
123england MC2752  
Charlie
Team Bristol Bulldogs1 13:07:28,60 1 04:02:29 RPRA (Pigeon Association)
124galicia MC0372  
Angela
Víctor Manuel Gómez Rodriguez1 13:19:07,70 1 04:14:08 MARIÑAS ALTAS
125south africa MC2685  
Silver Ring
Alwyn Bester2 13:20:50,90 1 04:15:51 South Africa Club
126england MC0897  
Greenhithe Girl
Team Foster & Rump1 13:25:34,80 1 04:20:35 RPRA (Pigeon Association)
127polska MC2448  
JKG 7797
Team JKG Transport1 13:37:07,10 1 04:32:07 Polonia
128austria MC1793  
Abbie
Beniamin Neag4 13:37:10,65 1 04:32:11 VRV - Oberoesterreich
129germany MC2978  
Idolidia
Hans-Paul Esser1 13:58:56,70 1 04:53:57 Düsseldorf Club
130denmark MC0928  
Thor
Team Anita & Tage Gravesen3 14:32:18,95 1 05:27:19 Denmark Club
131germany MC3081  
Amazone
Team Golden Ladies Germany1 14:36:08,45 1 05:31:08 Germany Club
132china MC2926  
Nikon
Team Haiye Bai Fuqing2 14:42:59,40 1 05:37:59 China Pigeon Raging Club
133germany MC2032  
Plymouth Rock
Team Gebr. Reinhard1 14:43:47,55 1 05:38:48 Lahntal Club
134czech republic MC2585  
Paja
Team Bitta & Thiemel1 14:43:58,25 1 05:38:58 Czech Republic Club
135rumania MC0892  
Pola
Mihai Chirita1 14:47:16,05 1 05:42:16 Romanía
136germany MC0080  
Loraine
Team Schnellin1 14:51:01,50 1 05:46:02 Sachsen Club
137germany MC2834  
Timo 3
Herbert Bresser1 15:03:33,60 1 05:58:34 Ostwestfalenn Club
138czech republic MC1999  
Ilonka
Team Svoboda & Lekes1 15:25:40,05 1 06:20:40 Czech Republic Club
139bosnia herzegovina MC3325  
Miss Lucky
Team Ivankovic & Licina1 16:38:44,65 1 07:33:45 Bosnia & Herzegovina Club
140italia MC2107  
Wise Lady
Giuseppe Patti1 16:53:50,85 1 07:48:51 Italia
141czech republic MC1435  
Burek
Team Klemens1 17:01:05,05 1 07:56:05 Czech Republic Club
142slovakia MC1391  
Beba
Team Zihlavnik1 17:19:29,80 1 08:14:30 Slovakia Club
143italia MC1921  
Banana
Team RSR1 17:39:29,90 1 08:34:30 Italia
144south africa MC2707  
Jadzia
Team Triple J Lofts1 18:12:58,40 1 09:07:58 South Africa Club
145england MC2751  
Billy
Team Bristol Bulldogs2 18:30:06,25 1 09:25:06 RPRA (Pigeon Association)
146rumania MC3228  
Uttah Thunderstorm
T. Ionel Lazar1 18:36:32,35 1 09:31:32 Romanía
147czech republic MC2603  
Fantasy
Roman Zlicar1 18:45:59,05 1 09:40:59 Czech Republic Club
148rumania MC3189  
Welsh Wonder
Team Familia Bacalu1 18:46:00,00 1 09:41:00 Romanía
149hungary MC2051  
Selenea
Laszlo Gotthard1 07:36:42,75 2 - Hungary Pigeons Club
150austria MC1648  
BEN 1495
Team Garcia & Nagelhofer2 08:02:29,35 2 - VRV - Oberoesterreich
151turkey MC3005  
Bozkurt
Halil Seyhan1 08:06:31,40 2 - Turkey Flying Club
152polska MC1013  
Kombat Kat
Team Smge Rumik Krzysztof2 08:17:21,35 2 - Polonia
153tenerife MC0227  
Teide
Team Herrera y Jaime2 08:18:00,85 2 - Adexe
154netherlands MC1567  
Peter
Team H. V. Venrooij1 08:23:31,00 2 - Holland Pigeons Club
155austria MC1796  
Martorro
Beniamin Neag5 08:31:05,40 2 - VRV - Oberoesterreich
156austria MC1772  
Dax
Team Popovici Paul & Toader Ioan1 08:41:40,20 2 - VRV - Oberoesterreich
157germany MC1341  
Shiba
Erich Müller3 08:51:52,20 2 - Oberfranken Club
158tarragona MC0261  
Lola
Manuel Fábregat Valmaña1 08:52:04,85 2 - Terres del Ebre
159austria MC1834  
Andrew
Beniamin Neag6 08:57:51,65 2 - VRV - Oberoesterreich
160switzerland MC2258  
Peter
Simon Wolf1 08:58:01,15 2 - Suiza
161norway MC0076  
Young Eagle
Team Norwegian Seagulls1 08:58:31,40 2 - Norge Racing Pigeon Club
162rumania MC1234  
Power Of The Whish
Sorin Florea1 09:00:02,45 2 - Romanía
163hungary MC2496  
King
Horvath Szabolcs1 09:00:12,90 2 - Hungary Pigeons Club
164germany MC0504  
ATLANTIC 911
Team The Champions Germany1 09:02:18,85 2 - Germany Club
165wales MC2184  
Dreamers 93
Team Big Dreamers2 09:02:41,50 2 - Wales Club
166germany MC1316  
Wally
Erich Müller4 09:06:00,50 2 - Oberfranken Club
167czech republic MC2616  
Joao Fotunate Isles
Team Filipi1 09:07:08,30 2 - Czech Republic Club
168polska MC1905  
Dina
Michal Klassa1 09:08:45,55 2 - Polonia
169south africa MC2686  
Turbo
Alwyn Bester3 09:08:52,80 2 - South Africa Club
170slovakia MC2635  
Zuzankin
Team FAB1 09:10:35,40 2 - Slovakia Club
171germany MC2958  
Beuni
Günther Gartner1 09:11:37,80 2 - Hessen Club
172netherlands MC2352  
Ropat One
Team Twin Brothers Gelderland2 09:14:02,10 2 - Holland Pigeons Club
173rumania MC1166  
Killer Jr
Class 8881 09:14:10,20 2 - Romanía
174netherlands MC0902  
Skate
Team Skyriders1 09:17:13,75 2 - Holland Pigeons Club
175turkey MC3024  
Banu Hatun
Team Recep-emin Bayramoglu2 09:21:00,45 2 - Turkey Flying Club
176slovakia MC1394  
Peter 692
Team Evin Peter & Noemi1 09:22:56,20 2 - Slovakia Club
177wales MC0539  
Enigma
Team Men of Gwent1 09:22:57,05 2 - Wales Club
178austria MC3128  
Les Paul
Alois Wiefler1 09:23:34,55 2 - Club Austria
179austria MC1808  
Esty
Beniamin Neag7 09:24:04,25 2 - VRV - Oberoesterreich
180tenerife MC0231  
Esperanza
Team Herrera y Jaime3 09:26:44,25 2 - Adexe
181hungary MC3178  
Chevie Dujour
Team Norbert Turi & Noel1 09:32:33,75 2 - Hungary Pigeons Club
182germany MC1898  
Snowman 9
Günter Schneemann1 09:32:35,20 2 - Kassel Club
183austria MC1822  
Nohach
Beniamin Neag8 09:32:35,80 2 - VRV - Oberoesterreich
184gran canaria MC1067  
Arrieta
Team Yahvé & Oliveiro1 09:32:36,05 2 - Club Los Socios
185cordoba MC0834  
Atena
Dámaso Melero1 09:32:37,15 2 - Malagüeño
186germany MC0288  
Einstein
Team Klaas & Sohn3 09:32:39,00 2 - Rietberg Club
187england MC0692  
Pauls Express
Team Paul Smith Syndicate3 09:33:17,70 2 - RPRA (Pigeon Association)
188slovakia MC1688  
Groten
Milan Valachovic1 09:33:17,25 2 - Slovakia Club
189germany MC0268  
Jessy Maries Cruiser
Team Klaas & Sohn4 09:33:23,95 2 - Rietberg Club
190austria MC1792  
Sympy
Beniamin Neag9 09:33:41,90 2 - VRV - Oberoesterreich
191germany MC0596  
Elgar
Team Dersch & Gnittka1 09:37:33,40 2 - Wetter
192czech republic MC1403  
Shalie
Lubomir Kubacek2 09:37:36,30 2 - Czech Republic Club
193toledo MC0583  
Florida Bell
Andrés Bodnar Hajduk1 09:38:04,45 2 - Mensajeras del Tajo
194czech republic MC1656  
Sona
Team Konopik & Motre1 09:42:27,40 2 - Czech Republic Club
195sevilla MC0180  
Marcelina
Francisco Gutiérrez1 09:43:24,80 2 - ITALICENSE
196germany MC0506  
ATLANTIC 914
Alexander Gebel3 09:43:29,95 2 - Saalfeld Club
197belgium MC2672  
Greetje
Team Schaekers Brouns2 09:43:34,15 2 - Fondclub Loft 24
198netherlands MC3075  
Hans
Team Twins1 09:46:15,90 2 - Holland Pigeons Club
199hungary MC1630  
Top Son
Team Fenyvesi Balazs & Norbert2 09:50:21,90 2 - Hungary Pigeons Club
200belgium MC0863  
Montali 1
Jose Hoes1 09:54:45,25 2 - Fondclub Loft 24
201slovakia MC2638  
Viktor
Team Hrozen P & P1 09:54:58,05 2 - Slovakia Club
202belgium MC0645  
Vaillant
Team Creemers & Zoon3 09:55:31,70 2 - Club Olijftak Maaseik
203belarus MC2023  
Speed
Team Dobrovolskiy Leonid2 09:55:35,75 2 - Belarus Club
204england MC3352  
Neils diamond
Team Fev Flyers2 09:56:58,15 2 - RPRA (Pigeon Association)
205denmark MC1159  
Modena 2
Team Modena Master1 09:57:06,05 2 - Denmark Club
206netherlands MC1289  
Kofila
Team Poelman - Kap1 09:57:40,80 2 - Holland Pigeons Club
207china MC2901  
Nady
Team Haiye Bai Fuqing3 10:01:04,65 2 - China Pigeon Raging Club
208czech republic MC2572  
RA 09
Team A.K. Kubica2 10:01:08,30 2 - Czech Republic Club
209germany MC2000  
Snowman 5
Günter Schneemann2 10:01:09,50 2 - Kassel Club
210tenerife MC0016  
Ronnie
Edward Frost1 10:04:43,10 2 - C.C.Portuense
211germany MC0391  
Spartacus
Team Volmer & Wilpers1 10:06:41,05 2 - Münsterland
212italia MC1117  
Road Runner Jr W
Team Italy2 10:06:53,00 2 - Italia
213germany MC0595  
Magician
Team Dersch & Gnittka2 10:12:59,80 2 - Wetter
214polska MC2443  
JKG 7785
Team JKG Transport2 10:13:22,40 2 - Polonia
215germany MC1328  
Ingrid
Erich Müller5 10:23:37,00 2 - Oberfranken Club
216croatia MC3307  
Valentina
Team Dalmacija & Zagreb1 10:25:41,55 2 - Croatia Pigeon Club
217polska MC1677  
Greg 919
Team Greg - Poland1 10:27:36,25 2 - Polonia
218rumania MC1230  
One Upon a Time in TF
Sorin Florea2 10:29:55,10 2 - Romanía
219hungary MC1533  
Rocky
Team Pinter Pigeon1 10:30:00,10 2 - Hungary Pigeons Club
220netherlands MC2328  
Jose
Team Van der Heide - Napoleon1 10:31:47,25 2 - Holland Pigeons Club
221germany MC2980  
Bred To Win
Hans-Paul Esser2 10:39:34,85 2 - Düsseldorf Club
222germany MC0477  
ATLANTIC 556
Alexander Gebel4 10:50:30,25 2 - Saalfeld Club
223germany MC2229  
Cool Dawn
Team Rutz and sons1 10:53:03,20 2 - Saarland
224germany MC1581  
Apolon
Fedoseev Vitalij1 10:53:22,35 2 - Harsewinkel Club
225rumania MC1987  
Vio 7
Viorel Gah1 10:53:52,90 2 - Romanía
226south africa MC2688  
Dirk
Dirk Smit1 10:54:07,55 2 - South Africa Club
227italia MC1119  
Dun Dun
Team Italy3 10:57:24,30 2 - Italia
228tarragona MC0205  
Erna
Andrés Cintas Guzmán1 10:57:33,40 2 - REUS
229rumania MC0890  
Alenka
Mihai Chirita2 10:57:43,65 2 - Romanía
230germany MC0474  
ATLANTIC 550
Team Golden Ladies Germany2 10:58:04,60 2 - Germany Club
231czech republic MC2565  
RA 02
Team A.K. Kubica3 11:03:12,25 2 - Czech Republic Club
232asturias MC0733  
Wonder Girl
Team Dionisio & Pandiella1 11:03:39,40 2 - R.C. Oviedo
233wales MC2188  
Mercyful Debbie
Team Two P's1 11:06:00,80 2 - Wales Club
234wales MC1932  
jaxson
Team Rudderfett2 11:21:29,85 2 - Welsh Flag
235england MC0997  
NSB 3
Nick Bradford2 11:22:18,00 2 - RPRA (Pigeon Association)
236rumania MC1273  
Return To Innocence
Sorin Florea3 11:22:21,50 2 - Romanía
237fuerteventura MC0874  
Nala
Luis Fumero Arucas1 11:32:07,50 2 - Gran Tarajal
238gran canaria MC2366  
Princess
Team Yahvé & Fredy1 11:40:33,85 2 - Club Los Socios
239wales MC2169  
Bolt
Team P. K. Lofts2 11:43:55,55 2 - Wales Club
240germany MC0463  
ATLANTIC 473
Team Ladys Germany2 11:55:20,25 2 - Saalfeld Club
241germany MC0078  
La Matanza
Jungfleisch Avantgare1 11:57:22,35 2 - Germany Club
242ireland MC1768  
Celtic Aurora
Team Highway Lofts1 12:01:02,40 2 - Irish Homing Union
243polska MC1595  
Gaudy
Bogdan Mlynarczyk1 12:07:01,05 2 - Polonia
244slovenia MC1729  
Bica 72
Vladimir Srebotnjak1 12:07:24,10 2 - Slovenia Club
245belgium MC0981  
Ken
Vincent Neirynck2 12:11:09,55 2 - Fond Wallonie
246hungary MC2065  
Frontier Lady
Laszlo Gotthard2 12:11:14,35 2 - Hungary Pigeons Club
247rumania MC1178  
Cris
Team Pisla Daniel & Vintan George1 12:11:23,95 2 - Romanía
248germany MC2519  
PIGEONS OF THE SEA
Team Mark Buse & Fam.2 12:11:24,35 2 - Weitstrecken Myhl-Wegberg
249rumania MC1267  
I Do It For You
Sorin Florea4 12:19:36,60 2 - Romanía
250scotland MC2136  
Happy
Team W. Gray & Son2 12:24:20,80 2 - Scottish Homing Union
251wales MC1740  
Glad Tidings
Paul Bamford1 12:27:27,10 2 - Wales Club
252south africa MC1866  
Jordana
Team Triple J Lofts2 12:27:36,80 2 - South Africa Club
253slovakia MC2650  
Greg 1234
Team Greg - Slovakia2 12:30:55,80 2 - Slovakia Club
254norway MC0914  
Riverman
Team Gebert & Iura1 12:40:32,10 2 - Norge Racing Pigeon Club
255south africa MC1872  
Joaquina
Team Triple J Lofts3 12:53:47,70 2 - South Africa Club
256czech republic MC2592  
Lucas Go
Team Vyslouzil Zdenek a Lucas1 13:19:23,70 2 - Czech Republic Club
257germany MC1317  
Yalu
Erich Müller6 13:28:59,65 2 - Oberfranken Club
258germany MC2962  
Marx
Hans-Paul Esser3 13:30:49,95 2 - Düsseldorf Club
259belgium MC0987  
Migi I
Vincent Neirynck3 13:31:56,35 2 - Fond Wallonie
260netherlands MC3119  
Greet 012
Team Will & Falco Ebben1 13:32:49,75 2 - Holland Pigeons Club
261england MC0899  
Electric Blue
Team Foster & Rump2 13:34:19,55 2 - RPRA (Pigeon Association)
262denmark MC0936  
Max
Team Anita & Tage Gravesen4 13:38:06,15 2 - Denmark Club
263italia MC0546  
Bianca
Dumitru Danci1 13:51:25,80 2 - Italia
264rumania MC1990  
Vio 8
Viorel Gah2 14:07:32,25 2 - Romanía
265germany MC1736  
Japon
Walter Agler1 14:14:30,90 2 - Oberbayern Club
266slovenia MC0616  
Jan
Boris Sovic1 14:30:12,85 2 - Slovenia Club
267england MC0410  
South Carolina
Pieter Oberholster2 14:31:04,45 2 - RPRA (Pigeon Association)
268norway MC3290  
Trufa
Team Ludviksen & Balint1 14:53:58,50 2 - Norge Racing Pigeon Club
269slovakia MC1389  
Beka
Team Zihlavnik2 14:54:01,35 2 - Slovakia Club
270rumania MC1162  
Aripi de Curcubeu
Class 8882 14:57:38,55 2 - Romanía
271tarragona MC0086  
Aleluya
Andrés Cintas Guzmán2 15:00:42,20 2 - REUS
272tenerife MC2429  
Beta
Team K.AGA2 15:01:08,05 2 - Club Tenerife
273alicante MC0183  
Katia
Javier & Sergio Peral1 15:09:16,85 2 - La Dama de Elche
274rumania MC1233  
Up Celebrate You
Sorin Florea5 15:16:01,85 2 - Romanía
275alicante MC0200  
Judith P
Javier & Sergio Peral2 15:21:15,20 2 - La Dama de Elche
276europe MC0815  
Go for Glory
Team TOP 101 15:34:55,75 2 - Club E.U.
277sevilla MC0179  
miel
Francisco Gutiérrez2 15:44:30,65 2 - ITALICENSE
278germany MC0031  
Bronco
Team Schnellin2 16:19:52,30 2 - Sachsen Club
279austria MC1782  
Dorit
Beniamin Neag10 16:22:38,00 2 - VRV - Oberoesterreich
280gran canaria MC1059  
Ambara
Team Yahvé & Oliveiro2 16:28:41,85 2 - Club Los Socios
281netherlands MC1077  
Frysian Falcon
Sjaak Buwalda1 16:37:00,35 2 - Holland Pigeons Club
282germany MC0850  
Hot Streak
Werner Wahl2 17:24:53,35 2 - Heidenheim Club
283polska MC3056  
Anette
Adam Wrobel1 17:34:20,60 2 - Polonia
284germany MC0295  
Lady Flo
Team Klaas & Sohn5 17:51:42,80 2 - Rietberg Club
285belgium MC2673  
Bonnie
Team Schaekers Brouns3 18:21:15,25 2 - Fondclub Loft 24
286gran canaria MC2371  
555 Harry
Team Daniel & Papi1 18:29:31,35 2 - Club Los Socios
287china MC2920  
Fax
Team Haiye Bai Fuqing4 18:39:55,35 2 - China Pigeon Raging Club
288netherlands MC2324  
Karin
Team Borger pigeons1 18:50:16,85 2 - Holland Pigeons Club
289germany MC2847  
Sea Kay
Klaus Stieneker2 08:05:20,50 3 - Germany Club
290slovakia MC2655  
Greg 1260
Team Greg - Slovakia3 09:43:19,20 3 - Slovakia Club
291polska MC2006  
Maid of Silver
Grzegorz Szymanski1 10:03:29,90 3 - Polonia
292bosnia herzegovina MC3329  
Kozmic Blues
Team Ivankovic & Licina2 10:09:41,20 3 - Bosnia & Herzegovina Club
293germany MC0063  
PIGEONS OF THE SEA 2
Team Mark Buse & Fam.3 10:23:44,60 3 - Weitstrecken Myhl-Wegberg
294belgium MC1148  
Idolo
Filip de Smedt1 10:25:15,60 3 - De Snelvliegers Zandbergen Club
295belgium MC1540  
Black Hawk 384
Team Coloured Pigeons1 11:07:56,40 3 - Fond Wallonie
296croatia MC2860  
Picolo Fiore
Team Stojak-Jenjic1 11:16:43,05 3 - Croatia Pigeon Club
297hungary MC1615  
Top Gun
Team Fenyvesi Balazs & Norbert3 11:16:47,50 3 - Hungary Pigeons Club
298tenerife MC0004  
Paloma Surprice
Team Achaman1 11:25:38,05 3 - Adexe
299england MC2213  
Eclair
Andrei Antoce1 11:53:38,45 3 - RPRA (Pigeon Association)
300netherlands MC1287  
Anika
Team Poelman - Kap2 11:57:59,15 3 - Holland Pigeons Club
301asturias MC0950  
Gorky
José Manuel García Darriba1 12:45:41,75 3 - R.C. Oviedo
302slovenia MC1726  
David
Team Planica1 12:49:36,85 3 - Slovenia Club
303wales MC2742  
Secret Five
Team Secret Service1 12:49:42,85 3 - Wales Club
304czech republic MC2580  
Lysiak
Team B.O. Zaolzie1 12:56:17,10 3 - Czech Republic Club
305belgium MC0582  
Fender
Steven Van de Velde1 13:04:07,75 3 - Land van Aalst
306slovakia MC1395  
Stefan 695
Team Evin Peter & Noemi2 13:17:42,10 3 - Slovakia Club
307rumania MC0882  
Archie
Mihai Chirita3 13:29:53,25 3 - Romanía
308england MC0418  
Deneside Ace
Team Deneside Lofts1 13:30:44,30 3 - RPRA (Pigeon Association)
309slovenia MC0634  
Urska
Team Sovic Barbara & Miha2 13:32:37,95 3 - Slovenia Club
310germany MC2832  
Timo 2
Herbert Bresser2 13:33:40,90 3 - Ostwestfalenn Club
311germany MC2970  
Ascot
Hans-Paul Esser4 13:36:28,95 3 - Düsseldorf Club
312germany MC2831  
Fast Mission 167
Team Varus2 13:42:03,15 3 - Oberfranken Club
313czech republic MC1434  
Pjotra
Team Klemens2 13:47:31,20 3 - Czech Republic Club
314polska MC2440  
JKG 7782
Team JKG Transport3 13:53:40,40 3 - Polonia
315germany MC0606  
Pressure Check
Helmut Mann1 14:02:42,05 3 - Wetter
316slovenia MC2876  
Fryda 67
Boris Baloh1 14:17:17,95 3 - Slovenia Club
317rumania MC0751  
Dunkan
Team Cristuinea Florin-DerbyCorabia1 14:28:58,60 3 - Romanía
318germany MC0287  
Matteo
Team Klaas & Sohn6 14:31:27,40 3 - Rietberg Club
319wales MC1934  
marley
Team Rudderfett3 14:45:14,00 3 - Welsh Flag
320germany MC0062  
The First Lady
Team Golden Ladies Germany3 14:47:40,75 3 - Germany Club
321china MC2914  
Port Merion
Team Haiye Bai Fuqing5 16:35:11,60 3 - China Pigeon Raging Club
322ireland MC1769  
Celtic Endeavor
Team Highway Lofts2 17:36:46,55 3 - Irish Homing Union
323rumania MC0129  
Sunless Sea
Sorin Florea6 18:05:46,65 3 - Romanía
324europe MC0816  
Puntneus
Team TOP 102 18:07:15,45 3 - Club E.U.
325netherlands MC1292  
Alfonsina
Team Poelman - Kap3 09:31:40,30 4 - Holland Pigeons Club
326germany MC2235  
Jule
Team Rutz and sons2 10:43:02,75 4 - Saarland
327rumania MC1182  
Adrian
Team Pisla Daniel & Vintan George2 11:29:14,10 4 - Romanía
328rumania MC3252  
Good Day Rum
Iulian Duica2 11:36:40,10 4 - Romanía
329belgium MC0791  
Boyd 2
Team Leyen-Segers-Paloma Racing3 11:49:47,10 4 - Club Olijftak Maaseik
330germany MC2853  
Shieldhill
Klaus Stieneker3 11:50:36,25 4 - Germany Club
331polska MC3062  
Crack Uno
Team Morel2 12:18:32,40 4 - Polonia
332rumania MC3235  
David Copperfield
Team Cioban & Grigorean & Curelusa1 13:13:25,40 4 - Romanía
333netherlands MC1007  
Rakun
Team Gebr. Vieberink1 16:11:46,95 4 - Holland Pigeons Club
334south africa MC1885  
Roxy
Gavin Lamprecht1 16:34:52,90 4 - South Africa Club
335czech republic MC1659  
Zgarb
Team Bouchal1 16:47:56,45 4 - Czech Republic Club
336italia MC0966  
Bentley
Team Craciun Fanel1 10:36:06,30 5 - Italia

 


 

 

 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

220,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

¡Select your path to be the best!

 

120,000 EURO FIRST PIGEON*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

¡UNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 120,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50
 

Knock Out Winner:
5,000  to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 3,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 1,000

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 October)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

¡La Carrera de los 220.000!

220.000 *
(DOSCIENTOS VEINTE MIL)

¡Elige tu forma de GANAR!

 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: [email protected]

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 WEBSITE: WWW.DERBYARONA.COM
Our International Agent / Co-ordinators: http://www.derbyatlantic.com/newarona/shippers/

 

 

¿Le gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y soñar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras