Derby Internacional Arona Tenerife de Colombofilia
Basketing/Enceste: 13/03/17
 

 283
Birds Entered  (Palomas Encestadas)

 

 

 

 

 

 

 

  List information: official  
     

Clas OriginPigeonSyndicateNpClub
1alicante MC0183  
Katia
Javier & Sergio Peral1 La Dama de Elche
2alicante MC0200  
Judith P
Javier & Sergio Peral2 La Dama de Elche
3asturias MC0733  
Wonder Girl
Team Dionisio & Pandiella1 R.C. Oviedo
4asturias MC0089  
Carbayon
Team Los Carbayones1 R.C. Oviedo
5asturias MC0950  
Gorky
José Manuel García Darriba1 R.C. Oviedo
6austria MC0818  
Juno
Team Kutlesa1 VRV - Oberoesterreich
7austria MC1648  
BEN 1495
Team Garcia & Nagelhofer1 VRV - Oberoesterreich
8austria MC1772  
Dax
Team Popovici Paul & Toader Ioan1 VRV - Oberoesterreich
9austria MC1782  
Dorit
Beniamin Neag1 VRV - Oberoesterreich
10austria MC1792  
Sympy
Beniamin Neag2 VRV - Oberoesterreich
11austria MC1793  
Abbie
Beniamin Neag3 VRV - Oberoesterreich
12austria MC1796  
Martorro
Beniamin Neag4 VRV - Oberoesterreich
13austria MC1799  
Nandoo
Beniamin Neag5 VRV - Oberoesterreich
14austria MC1802  
Herro
Beniamin Neag6 VRV - Oberoesterreich
15austria MC1808  
Esty
Beniamin Neag7 VRV - Oberoesterreich
16austria MC1822  
Nohach
Beniamin Neag8 VRV - Oberoesterreich
17austria MC1834  
Andrew
Beniamin Neag9 VRV - Oberoesterreich
18austria MC2517  
Amey 4
Team Amey1 VRV - Oberoesterreich
19austria MC2520  
Amey 1
Team Amey2 VRV - Oberoesterreich
20austria MC2531  
Michi
Franz Rötzer1 VRV - Oberoesterreich
21austria MC3128  
Les Paul
Alois Wiefler1 Club Austria
22austria MC3165  
Iceman
Clemens Ivanschitz1 Club Austria
23belarus MC2020  
Grey
Team Dobrovolskiy Leonid1 Belarus Club
24belarus MC2023  
Speed
Team Dobrovolskiy Leonid2 Belarus Club
25belgium MC0160  
Derby Laureaat 375
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC1 Fondclub Herent
26belgium MC0161  
Derby Laureaat 376
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC2 Fondclub Herent
27belgium MC0580  
Gibson
Steven Van de Velde1 Land van Aalst
28belgium MC0645  
Vaillant
Team Creemers & Zoon1 Club Olijftak Maaseik
29belgium MC0648  
Ricardo
Team Creemers & Zoon2 Club Olijftak Maaseik
30belgium MC0781  
Carmen black
Team Leyen-Segers-Paloma Racing1 Club Olijftak Maaseik
31belgium MC0794  
Martha 3
Team Leyen-Segers-Paloma Racing2 Club Olijftak Maaseik
32belgium MC0863  
Montali 1
Jose Hoes1 Fondclub Loft 24
33belgium MC0977  
Ambrose
Vincent Neirynck1 Fond Wallonie
34belgium MC0980  
Experience
Vincent Neirynck2 Fond Wallonie
35belgium MC0981  
Ken
Vincent Neirynck3 Fond Wallonie
36belgium MC0987  
Migi I
Vincent Neirynck4 Fond Wallonie
37belgium MC1148  
Idolo
Filip de Smedt1 De Snelvliegers Zandbergen Club
38belgium MC2282  
Christel
Team Breese Pigeons Friends1 Club Olijftak Maaseik
39belgium MC2668  
Vincent
Team Schaekers Brouns1 Fondclub Loft 24
40belgium MC2672  
Greetje
Team Schaekers Brouns2 Fondclub Loft 24
41belgium MC2673  
Bonnie
Team Schaekers Brouns3 Fondclub Loft 24
42belgium MC2675  
Boyd
Team Schaekers Brouns4 Fondclub Loft 24
43bosnia herzegovina MC3325  
Miss Lucky
Team Ivankovic & Licina1 Bosnia & Herzegovina Club
44bosnia herzegovina MC3329  
Kozmic Blues
Team Ivankovic & Licina2 Bosnia & Herzegovina Club
45china MC2914  
Port Merion
Team Haiye Bai Fuqing1 China Pigeon Raging Club
46china MC2920  
Fax
Team Haiye Bai Fuqing2 China Pigeon Raging Club
47china MC2924  
Trueform
Team Haiye Bai Fuqing3 China Pigeon Raging Club
48china MC2926  
Nikon
Team Haiye Bai Fuqing4 China Pigeon Raging Club
49croatia MC1542  
Croatian Son
Denis Culic1 Croatia Pigeon Club
50croatia MC1544  
Dubrovnik Culture
Denis Culic2 Croatia Pigeon Club
51croatia MC2722  
Jakov
Team Blazevic1 Croatia Pigeon Club
52croatia MC2860  
Picolo Fiore
Team Stojak-Jenjic1 Croatia Pigeon Club
53croatia MC3307  
Valentina
Team Dalmacija & Zagreb1 Croatia Pigeon Club
54czech republic MC1403  
Shalie
Lubomir Kubacek1 Czech Republic Club
55czech republic MC1435  
Burek
Team Klemens1 Czech Republic Club
56czech republic MC1656  
Sona
Team Konopik & Motre1 Czech Republic Club
57czech republic MC1659  
Zgarb
Team Bouchal1 Czech Republic Club
58czech republic MC1999  
Ilonka
Team Svoboda & Lekes1 Czech Republic Club
59czech republic MC2565  
RA 02
Team A.K. Kubica1 Czech Republic Club
60czech republic MC2569  
RA 06
Team A.K. Kubica2 Czech Republic Club
61czech republic MC2572  
RA 09
Team A.K. Kubica3 Czech Republic Club
62czech republic MC2580  
Lysiak
Team B.O. Zaolzie1 Czech Republic Club
63czech republic MC2592  
Lucas Go
Team Vyslouzil Zdenek a Lucas1 Czech Republic Club
64czech republic MC2603  
Fantasy
Roman Zlicar1 Czech Republic Club
65czech republic MC2608  
Wendy
Rottovi Wendy-Fanda1 Czech Republic Club
66czech republic MC2616  
Joao Fotunate Isles
Team Filipi1 Czech Republic Club
67denmark MC0926  
Jos
Team Anita & Tage Gravesen1 Denmark Club
68denmark MC0928  
Thor
Team Anita & Tage Gravesen2 Denmark Club
69denmark MC0932  
Million Eletric Blue
Team Anita & Tage Gravesen3 Denmark Club
70denmark MC0936  
Max
Team Anita & Tage Gravesen4 Denmark Club
71denmark MC1159  
Modena 2
Team Modena Master1 Denmark Club
72england MC0402  
Bright N Timely
Pieter Oberholster1 RPRA (Pigeon Association)
73england MC0410  
South Carolina
Pieter Oberholster2 RPRA (Pigeon Association)
74england MC0418  
Deneside Ace
Team Deneside Lofts1 RPRA (Pigeon Association)
75england MC0670  
Canica
David Hinkel1 RPRA (Pigeon Association)
76england MC0686  
Pauls Dream
Team Paul Smith Syndicate1 RPRA (Pigeon Association)
77england MC0692  
Pauls Express
Team Paul Smith Syndicate2 RPRA (Pigeon Association)
78england MC0694  
Pauls Hope
Team Paul Smith Syndicate3 RPRA (Pigeon Association)
79england MC0897  
Greenhithe Girl
Team Foster & Rump1 RPRA (Pigeon Association)
80england MC0899  
Electric Blue
Team Foster & Rump2 RPRA (Pigeon Association)
81england MC1758  
Sophie
Team Casey & Rainbow1 RPRA (Pigeon Association)
82england MC2213  
Eclair
Andrei Antoce1 RPRA (Pigeon Association)
83england MC2751  
Billy
Team Bristol Bulldogs1 RPRA (Pigeon Association)
84england MC2752  
Charlie
Team Bristol Bulldogs2 RPRA (Pigeon Association)
85england MC3352  
Neils diamond
Team Fev Flyers1 RPRA (Pigeon Association)
86england MC3353  
Princess Warrior
Team Fev Flyers2 RPRA (Pigeon Association)
87europe MC0807  
Color Field
Team Golden Ladies Europe1 Club E.U.
88europe MC0815  
Go for Glory
Team TOP 101 Club E.U.
89fuerteventura MC0874  
Nala
Luis Fumero Arucas1 Gran Tarajal
90galicia MC0372  
Angela
Víctor Manuel Gómez Rodriguez1 MARIÑAS ALTAS
91galicia MC0376  
Theophany
Víctor Manuel Gómez Rodriguez2 MARIÑAS ALTAS
92germany MC0268  
Jessy Maries Cruiser
Team Klaas & Sohn1 Rietberg Club
93germany MC0273  
Morpheus
Team Klaas & Sohn2 Rietberg Club
94germany MC0287  
Matteo
Team Klaas & Sohn3 Rietberg Club
95germany MC0288  
Einstein
Team Klaas & Sohn4 Rietberg Club
96germany MC0295  
Lady Flo
Team Klaas & Sohn5 Rietberg Club
97germany MC0391  
Spartacus
Team Volmer & Wilpers1 Münsterland
98germany MC0477  
ATLANTIC 556
Alexander Gebel1 Saalfeld Club
99germany MC0489  
ATLANTIC 595
Alexander Gebel2 Saalfeld Club
100germany MC0501  
ATLANTIC 901
Alexander Gebel3 Saalfeld Club
101germany MC0506  
ATLANTIC 914
Alexander Gebel4 Saalfeld Club
102germany MC0595  
Magician
Team Dersch & Gnittka1 Wetter
103germany MC0081  
Muddy
Team SAS1 Germany Club
104germany MC1898  
Snowman 9
Günter Schneemann1 Kassel Club
105germany MC2000  
Snowman 5
Günter Schneemann2 Kassel Club
106germany MC0850  
Hot Streak
Werner Wahl1 Heidenheim Club
107germany MC0851  
Aces Picture
Werner Wahl2 Heidenheim Club
108germany MC0859  
Innuendo
Edgar Peter1 Frankenland Club
109germany MC0910  
Newtown Girl
Team BBKB Racing1 Lehrte/Peine
110germany MC2519  
PIGEONS OF THE SEA
Team Mark Buse & Fam.1 Weitstrecken Myhl-Wegberg
111germany MC0063  
PIGEONS OF THE SEA 2
Team Mark Buse & Fam.2 Weitstrecken Myhl-Wegberg
112germany MC0103  
PIGEONS OF THE SEA 1
Team Mark Buse & Fam.3 Weitstrecken Myhl-Wegberg
113germany MC0463  
ATLANTIC 473
Team Ladys Germany1 Saalfeld Club
114germany MC0799  
ATLANTIC XX
Team Ladys Germany2 Saalfeld Club
115germany MC1306  
Horsti 54
Horst Hain1 Fulda Club
116germany MC1317  
Yalu
Erich Müller1 Oberfranken Club
117germany MC1328  
Ingrid
Erich Müller2 Oberfranken Club
118germany MC1340  
Instant Love
Erich Müller3 Oberfranken Club
119germany MC1341  
Shiba
Erich Müller4 Oberfranken Club
120germany MC1369  
Lazy Luke
Paul-Heinz Wesjohann1 Oberfranken Club
121germany MC1581  
Apolon
Fedoseev Vitalij1 Harsewinkel Club
122germany MC0031  
Bronco
Team Schnellin1 Sachsen Club
123germany MC0080  
Loraine
Team Schnellin2 Sachsen Club
124germany MC0048  
Isabel
Team Feuriger Fluegel Krosigk1 Sachsen Club
125germany MC1736  
Japon
Walter Agler1 Oberbayern Club
126germany MC2830  
Oh´Hara 163
Team Varus1 Oberfranken Club
127germany MC2032  
Plymouth Rock
Team Gebr. Reinhard1 Lahntal Club
128germany MC2229  
Cool Dawn
Team Rutz and sons1 Saarland
129germany MC2235  
Jule
Team Rutz and sons2 Saarland
130germany MC2332  
Cessna
Team SG Dieter & Frank Hundstein1 Germany Club
131germany MC2335  
Donato
Team SG Dieter & Frank Hundstein2 Germany Club
132germany MC2679  
Diamond Beauty
Andreas Moeller1 Germany Club
133germany MC2832  
Timo 2
Herbert Bresser1 Ostwestfalenn Club
134germany MC2834  
Timo 3
Herbert Bresser2 Ostwestfalenn Club
135germany MC2843  
Ziggy
Klaus Stieneker1 Germany Club
136germany MC2847  
Sea Kay
Klaus Stieneker2 Germany Club
137germany MC2853  
Shieldhill
Klaus Stieneker3 Germany Club
138germany MC2958  
Beuni
Günther Gartner1 Hessen Club
139germany MC2962  
Marx
Hans-Paul Esser1 Düsseldorf Club
140germany MC2970  
Ascot
Hans-Paul Esser2 Düsseldorf Club
141germany MC2980  
Bred To Win
Hans-Paul Esser3 Düsseldorf Club
142germany MC0504  
ATLANTIC 911
Team The Champions Germany1 Germany Club
143germany MC0474  
ATLANTIC 550
Team Golden Ladies Germany1 Germany Club
144germany MC3081  
Amazone
Team Golden Ladies Germany2 Germany Club
145germany MC0062  
The First Lady
Team Golden Ladies Germany3 Germany Club
146germany MC3092  
Rob And Chrissys Choice
Team SG Steckenbiller1 Germany Club
147germany MC3102  
Fair Dincum Rum
Dieter Bartczak1 Germany Club
148germany MC0054  
Melado Tinerfeño
Jung Avantgarde1 Germany Club
149germany MC0078  
La Matanza
Jungfleisch Avantgare1 Germany Club
150germany MC3358  
Manuela
Team Albatal1 Germany Club
151germany MC0758  
Adler
Team Albatal2 Germany Club
152gran canaria MC1059  
Ambara
Team Yahvé & Oliveiro1 Club Los Socios
153gran canaria MC1067  
Arrieta
Team Yahvé & Oliveiro2 Club Los Socios
154gran canaria MC2366  
Princess
Team Yahvé & Fredy1 Club Los Socios
155gran canaria MC2371  
555 Harry
Team Daniel & Papi1 Club Los Socios
156hungary MC1533  
Rocky
Team Pinter Pigeon1 Hungary Pigeons Club
157hungary MC1615  
Top Gun
Team Fenyvesi Balazs & Norbert1 Hungary Pigeons Club
158hungary MC1618  
Top Guy
Team Fenyvesi Balazs & Norbert2 Hungary Pigeons Club
159hungary MC1630  
Top Son
Team Fenyvesi Balazs & Norbert3 Hungary Pigeons Club
160hungary MC2051  
Selenea
Laszlo Gotthard1 Hungary Pigeons Club
161hungary MC2065  
Frontier Lady
Laszlo Gotthard2 Hungary Pigeons Club
162hungary MC2460  
Stellacska
Team Bacskai Sandor-Kellner Andrea1 Hungary Pigeons Club
163hungary MC2472  
Istike
Team Bacskai Sandor-Kellner Andrea2 Hungary Pigeons Club
164hungary MC2496  
King
Horvath Szabolcs1 Hungary Pigeons Club
165hungary MC3178  
Chevie Dujour
Team Norbert Turi & Noel1 Hungary Pigeons Club
166ireland MC1768  
Celtic Aurora
Team Highway Lofts1 Irish Homing Union
167ireland MC1769  
Celtic Endeavor
Team Highway Lofts2 Irish Homing Union
168italia MC0966  
Bentley
Team Craciun Fanel1 Italia
169italia MC1101  
Orange Parade
Nitu Robert Petre1 Italia
170italia MC1119  
Dun Dun
Team Italy1 Italia
171italia MC0546  
Bianca
Dumitru Danci1 Italia
172italia MC1921  
Banana
Team RSR1 Italia
173italia MC1926  
DAC
Hanus Vasile1 Italia
174italia MC2119  
Chantal
Renato Cantu1 Italia
175netherlands MC0116  
GARLIC
Team Dickmann-Stroetges1 Holland Pigeons Club
176netherlands MC1007  
Rakun
Team Gebr. Vieberink1 Holland Pigeons Club
177netherlands MC1077  
Frysian Falcon
Sjaak Buwalda1 Holland Pigeons Club
178netherlands MC1089  
Amal
Team Pigeons 4 racing1 Holland Pigeons Club
179netherlands MC1093  
Torombolo
Team Pigeons 4 racing2 Holland Pigeons Club
180netherlands MC1287  
Anika
Team Poelman - Kap1 Holland Pigeons Club
181netherlands MC1289  
Kofila
Team Poelman - Kap2 Holland Pigeons Club
182netherlands MC1447  
Marco the 5th
Anton van Oort1 Holland Pigeons Club
183netherlands MC1567  
Peter
Team H. V. Venrooij1 Holland Pigeons Club
184netherlands MC2324  
Karin
Team Borger pigeons1 Holland Pigeons Club
185netherlands MC2349  
Annia
Team Twin Brothers Gelderland1 Holland Pigeons Club
186netherlands MC2352  
Ropat One
Team Twin Brothers Gelderland2 Holland Pigeons Club
187netherlands MC2359  
Zenyatta
Team di Roberto1 Holland Pigeons Club
188netherlands MC2815  
Rocky
Team John Rimmelzwaan1 Holland Pigeons Club
189netherlands MC2827  
Starburst
Team John Rimmelzwaan2 Holland Pigeons Club
190netherlands MC3075  
Hans
Team Twins1 Holland Pigeons Club
191netherlands MC3087  
Montemiro
Levi van der Weijden1 Holland Pigeons Club
192netherlands MC3119  
Greet 012
Team Will & Falco Ebben1 Holland Pigeons Club
193norway MC0076  
Young Eagle
Team Norwegian Seagulls1 Norge Racing Pigeon Club
194norway MC2045  
Miks Racer
Team Ray & Svein1 Norge Racing Pigeon Club
195norway MC3290  
Trufa
Team Ludviksen & Balint1 Norge Racing Pigeon Club
196polska MC1013  
Kombat Kat
Team Smge Rumik Krzysztof1 Polonia
197polska MC1019  
Samanthas Hope
Team Smge Rumik Krzysztof2 Polonia
198polska MC1595  
Gaudy
Bogdan Mlynarczyk1 Polonia
199polska MC1677  
Greg 919
Team Greg - Poland1 Polonia
200polska MC1905  
Dina
Michal Klassa1 Polonia
201polska MC2006  
Maid of Silver
Grzegorz Szymanski1 Polonia
202polska MC2286  
Quick Silver
Jozef Borowiecki1 Polonia
203polska MC2402  
Etel
Krzysztof Szkolny1 Polonia
204polska MC2440  
JKG 7782
Team JKG Transport1 Polonia
205polska MC2443  
JKG 7785
Team JKG Transport2 Polonia
206polska MC2448  
JKG 7797
Team JKG Transport3 Polonia
207polska MC2776  
Anly
Radoslaw Delanowski1 Polonia
208polska MC3056  
Anette
Adam Wrobel1 Polonia
209polska MC3063  
Cove Villa Wendy
Team Morel1 Polonia
210portugal MC1965  
Old
Team Asas do Sul1 Faro - Portugal
211rumania MC0882  
Archie
Mihai Chirita1 Romanía
212rumania MC0890  
Alenka
Mihai Chirita2 Romanía
213rumania MC0892  
Pola
Mihai Chirita3 Romanía
214rumania MC1162  
Aripi de Curcubeu
Class 8881 Romanía
215rumania MC1166  
Killer Jr
Class 8882 Romanía
216rumania MC1178  
Cris
Team Pisla Daniel & Vintan George1 Romanía
217rumania MC1182  
Adrian
Team Pisla Daniel & Vintan George2 Romanía
218rumania MC0129  
Sunless Sea
Sorin Florea1 Romanía
219rumania MC1230  
One Upon a Time in TF
Sorin Florea2 Romanía
220rumania MC1233  
Up Celebrate You
Sorin Florea3 Romanía
221rumania MC1273  
Return To Innocence
Sorin Florea4 Romanía
222rumania MC1853  
Over The Loon
Viorel Trif1 Romanía
223rumania MC0661  
Vio 13
Team Sepciuc & Penteliuc1 Romanía
224rumania MC1987  
Vio 7
Viorel Gah1 Romanía
225rumania MC1990  
Vio 8
Viorel Gah2 Romanía
226rumania MC3162  
Sambi
Paul Popovici1 Romanía
227rumania MC3189  
Welsh Wonder
Team Familia Bacalu1 Romanía
228rumania MC3201  
Pitea 37
Team Chiritescu & Pitea1 Romanía
229rumania MC3233  
Tika
Ciobanu Fratti1 Romanía
230rumania MC3235  
David Copperfield
Team Cioban & Grigorean & Curelusa1 Romanía
231rumania MC3251  
Better Believe It
Iulian Duica1 Romanía
232rumania MC3252  
Good Day Rum
Iulian Duica2 Romanía
233scotland MC0428  
Mr. Zwols
William Donachie1 Scottish Homing Union
234scotland MC2135  
Oor Wullie
Team W. Gray & Son1 Scottish Homing Union
235scotland MC2136  
Happy
Team W. Gray & Son2 Scottish Homing Union
236sevilla MC0173  
Hilka
Francisco Gutiérrez1 ITALICENSE
237sevilla MC0179  
miel
Francisco Gutiérrez2 ITALICENSE
238sevilla MC0180  
Marcelina
Francisco Gutiérrez3 ITALICENSE
239slovakia MC1389  
Beka
Team Zihlavnik1 Slovakia Club
240slovakia MC1394  
Peter 692
Team Evin Peter & Noemi1 Slovakia Club
241slovakia MC1395  
Stefan 695
Team Evin Peter & Noemi2 Slovakia Club
242slovakia MC1611  
Adam
Team Kujanik1 Slovakia Club
243slovakia MC1688  
Groten
Milan Valachovic1 Slovakia Club
244slovakia MC1709  
Bibiana
Team Ladicky I + J1 Slovakia Club
245slovakia MC2635  
Zuzankin
Team FAB1 Slovakia Club
246slovakia MC2650  
Greg 1234
Team Greg - Slovakia1 Slovakia Club
247slovakia MC2655  
Greg 1260
Team Greg - Slovakia2 Slovakia Club
248slovakia MC2661  
Greg 1343
Team Greg - Slovakia3 Slovakia Club
249slovenia MC0616  
Jan
Boris Sovic1 Slovenia Club
250slovenia MC0619  
Srecko
Team Zvonko Sovic1 Slovenia Club
251slovenia MC0633  
Tina
Team Sovic Barbara & Miha1 Slovenia Club
252slovenia MC0634  
Urska
Team Sovic Barbara & Miha2 Slovenia Club
253slovenia MC1726  
David
Team Planica1 Slovenia Club
254slovenia MC2876  
Fryda 67
Boris Baloh1 Slovenia Club
255slovenia MC2877  
Pesos
Tadej Vugrinec1 Slovenia Club
256south africa MC1872  
Joaquina
Team Triple J Lofts1 South Africa Club
257south africa MC2683  
Golden Star
Alwyn Bester1 South Africa Club
258south africa MC2686  
Turbo
Alwyn Bester2 South Africa Club
259switzerland MC2258  
Peter
Simon Wolf1 Suiza
260tarragona MC0205  
Erna
Andrés Cintas Guzmán1 REUS
261tenerife MC0004  
Paloma Surprice
Team Achaman1 Adexe
262tenerife MC0227  
Teide
Team Herrera y Jaime1 Adexe
263tenerife MC0228  
Arucas
Team Herrera y Jaime2 Adexe
264tenerife MC0231  
Esperanza
Team Herrera y Jaime3 Adexe
265tenerife MC0238  
Four Us
Team Hermanos Remón1 CANARAGÜI
266tenerife MC2428  
Manu
Team K.AGA1 Club Tenerife
267tenerife MC2429  
Beta
Team K.AGA2 Club Tenerife
268turkey MC3005  
Bozkurt
Halil Seyhan1 Turkey Flying Club
269turkey MC3019  
Hürrem Sultan
Team Recep-emin Bayramoglu1 Turkey Flying Club
270turkey MC3024  
Banu Hatun
Team Recep-emin Bayramoglu2 Turkey Flying Club
271ukraine MC3313  
Miha
Team Kovalchuk & Dmytruk1 Ukraine Club
272wales MC0539  
Enigma
Team Men of Gwent1 Wales Club
273wales MC1740  
Glad Tidings
Paul Bamford1 Wales Club
274wales MC2379  
Hallie
Team Rudderfett1 Welsh Flag
275wales MC2081  
Squeaky
Team Welsh Hopefuls1 Wales Club
276wales MC0548  
Challenger 2
Team Ganwy Lofts1 Welsh Flag
277wales MC2167  
Chelsea
Team P. K. Lofts1 Wales Club
278wales MC2169  
Bolt
Team P. K. Lofts2 Wales Club
279wales MC2171  
Dreamers 84
Team Big Dreamers1 Wales Club
280wales MC2184  
Dreamers 93
Team Big Dreamers2 Wales Club
281wales MC2188  
Mercyful Debbie
Team Two P's1 Wales Club
282wales MC2742  
Secret Five
Team Secret Service1 Wales Club
283wales MC2755  
Boomerang 5
Team Tom and Gaynor1 Wales Club

 

 

 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

220,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

¡Select your path to be the best!

 

120,000 EURO FIRST PIGEON*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

¡UNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 120,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50
 

Knock Out Winner:
5,000  to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 3,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 1,000

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 October)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

¡La Carrera de los 220.000!

220.000 *
(DOSCIENTOS VEINTE MIL)

¡Elige tu forma de GANAR!

 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: info@todopalomas.com

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 WEBSITE: WWW.DERBYARONA.COM
Our International Agent / Co-ordinators: http://www.derbyatlantic.com/newarona/shippers/

 

 

¿Le gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y soñar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras