Derby Internacional Arona Tenerife de Colombofilia
SEMIFINAL CAR RACE-3 230 km

 179
Birds arrived (Palomas comprobadas)

 

BANDERA The First Today:

England
Team Fev Flyers

 

 

 

 

  Race information:  
  Date martes, 14 de marzo de 2017 Distance 230  
  Liberation time 08:25:00 Weather Windy & Cloudy  
  Mode RACE Temp 19 º C  
  Status NO-Oficial Wind NNE - 35 Km/h  
  Pigeons sent 283 % Arrivals 63,25 %  
   

Click in pigeon line in order to see each pigeon performance.

ONE-LOFT-RACE
LIKE NO OTHER


 

Help for use Filters and sorting options: FILTER HELP / Ayuda para usar los filtros: AYUDA DE FILTROS

|

= K.O. Round Survivor / Superó la Ronda del Premio K.O.
Clas OriginPigeonSyndicateNpTimeDayTempoClub
1england MC3353  
Princess Warrior
Team Fev Flyers1 11:19:39,90 1 02:54:40 RPRA (Pigeon Association)
2germany MC2032  
Plymouth Rock
Team Gebr. Reinhard1 11:19:56,15 1 02:54:56 Lahntal Club
3czech republic MC2572  
RA 09
Team A.K. Kubica1 11:19:57,00 1 02:54:57 Czech Republic Club
4czech republic MC2603  
Fantasy
Roman Zlicar1 11:19:59,35 1 02:54:59 Czech Republic Club
5germany MC2679  
Diamond Beauty
Andreas Moeller1 11:20:40,05 1 02:55:40 Germany Club
6gran canaria MC1059  
Ambara
Team Yahvé & Oliveiro1 11:26:13,80 1 03:01:14 Club Los Socios
7tenerife MC0231  
Esperanza
Team Herrera y Jaime1 11:26:15,75 1 03:01:16 Adexe
8wales MC2379  
Hallie
Team Rudderfett1 11:26:43,30 1 03:01:43 Welsh Flag
9rumania MC1162  
Aripi de Curcubeu
Class 8881 11:26:45,60 1 03:01:46 Romanía
10slovakia MC2661  
Greg 1343
Team Greg - Slovakia1 11:26:49,00 1 03:01:49 Slovakia Club
11austria MC1648  
BEN 1495
Team Garcia & Nagelhofer1 11:26:54,75 1 03:01:55 VRV - Oberoesterreich
12slovenia MC0634  
Urska
Team Sovic Barbara & Miha1 11:26:57,35 1 03:01:57 Slovenia Club
13polska MC2402  
Etel
Krzysztof Szkolny1 11:27:06,50 1 03:02:06 Polonia
14czech republic MC1403  
Shalie
Lubomir Kubacek1 11:27:10,75 1 03:02:11 Czech Republic Club
15germany MC2335  
Donato
Team SG Dieter & Frank Hundstein1 11:27:40,20 1 03:02:40 Germany Club
16rumania MC1987  
Vio 7
Viorel Gah1 11:27:42,25 1 03:02:42 Romanía
17tenerife MC2428  
Manu
Team K.AGA1 11:27:46,95 1 03:02:47 Club Tenerife
18germany MC0054  
Melado Tinerfeño
Jung Avantgarde1 11:28:03,00 1 03:03:03 Germany Club
19rumania MC1166  
Killer Jr
Class 8882 11:28:04,95 1 03:03:05 Romanía
20denmark MC0932  
Million Eletric Blue
Team Anita & Tage Gravesen1 11:28:05,80 1 03:03:06 Denmark Club
21hungary MC1533  
Rocky
Team Pinter Pigeon1 11:28:10,65 1 03:03:11 Hungary Pigeons Club
22rumania MC3235  
David Copperfield
Team Cioban & Grigorean & Curelusa1 11:28:23,90 1 03:03:24 Romanía
23norway MC0076  
Young Eagle
Team Norwegian Seagulls1 11:28:40,80 1 03:03:41 Norge Racing Pigeon Club
24switzerland MC2258  
Peter
Simon Wolf1 11:28:41,35 1 03:03:41 Suiza
25netherlands MC2324  
Karin
Team Borger pigeons1 11:28:42,95 1 03:03:43 Holland Pigeons Club
26croatia MC1542  
Croatian Son
Denis Culic1 11:28:43,10 1 03:03:43 Croatia Pigeon Club
27england MC2213  
Eclair
Andrei Antoce1 11:28:43,90 1 03:03:44 RPRA (Pigeon Association)
28germany MC0062  
The First Lady
Team Golden Ladies Germany1 11:28:44,35 1 03:03:44 Germany Club
29italia MC0546  
Bianca
Dumitru Danci1 11:28:45,60 1 03:03:46 Italia
30austria MC1802  
Herro
Beniamin Neag1 11:28:45,70 1 03:03:46 VRV - Oberoesterreich
31germany MC0910  
Newtown Girl
Team BBKB Racing1 11:28:46,70 1 03:03:47 Lehrte/Peine
32south africa MC2683  
Golden Star
Alwyn Bester1 11:28:48,15 1 03:03:48 South Africa Club
33turkey MC3019  
Hürrem Sultan
Team Recep-emin Bayramoglu1 11:28:49,45 1 03:03:49 Turkey Flying Club
34croatia MC2860  
Picolo Fiore
Team Stojak-Jenjic1 11:28:52,40 1 03:03:52 Croatia Pigeon Club
35denmark MC0936  
Max
Team Anita & Tage Gravesen2 11:28:53,35 1 03:03:53 Denmark Club
36polska MC1019  
Samanthas Hope
Team Smge Rumik Krzysztof1 11:28:56,00 1 03:03:56 Polonia
37netherlands MC2827  
Starburst
Team John Rimmelzwaan1 11:28:57,60 1 03:03:58 Holland Pigeons Club
38england MC0410  
South Carolina
Pieter Oberholster1 11:28:58,80 1 03:03:59 RPRA (Pigeon Association)
39england MC0694  
Pauls Hope
Team Paul Smith Syndicate1 11:29:09,90 1 03:04:10 RPRA (Pigeon Association)
40slovakia MC1389  
Beka
Team Zihlavnik1 11:29:13,70 1 03:04:14 Slovakia Club
41wales MC2184  
Dreamers 93
Team Big Dreamers1 11:29:14,10 1 03:04:14 Wales Club
42italia MC1926  
DAC
Hanus Vasile1 11:29:16,35 1 03:04:16 Italia
43polska MC2440  
JKG 7782
Team JKG Transport1 11:29:16,55 1 03:04:17 Polonia
44czech republic MC2569  
RA 06
Team A.K. Kubica2 11:29:28,10 1 03:04:28 Czech Republic Club
45slovenia MC0616  
Jan
Boris Sovic1 11:29:32,10 1 03:04:32 Slovenia Club
46hungary MC2496  
King
Horvath Szabolcs1 11:29:49,65 1 03:04:50 Hungary Pigeons Club
47norway MC3290  
Trufa
Team Ludviksen & Balint1 11:29:58,60 1 03:04:59 Norge Racing Pigeon Club
48germany MC0850  
Hot Streak
Werner Wahl1 11:30:06,00 1 03:05:06 Heidenheim Club
49slovakia MC1688  
Groten
Milan Valachovic1 11:30:19,80 1 03:05:20 Slovakia Club
50germany MC0048  
Isabel
Team Feuriger Fluegel Krosigk1 11:30:23,50 1 03:05:24 Sachsen Club
51belgium MC0794  
Martha 3
Team Leyen-Segers-Paloma Racing1 11:30:30,95 1 03:05:31 Club Olijftak Maaseik
52czech republic MC1656  
Sona
Team Konopik & Motre1 11:30:31,15 1 03:05:31 Czech Republic Club
53germany MC1898  
Snowman 9
Günter Schneemann1 11:30:35,00 1 03:05:35 Kassel Club
54polska MC2006  
Maid of Silver
Grzegorz Szymanski1 11:30:38,10 1 03:05:38 Polonia
55china MC2924  
Trueform
Team Haiye Bai Fuqing1 11:30:39,75 1 03:05:40 China Pigeon Raging Club
56germany MC0288  
Einstein
Team Klaas & Sohn1 11:30:40,05 1 03:05:40 Rietberg Club
57austria MC1793  
Abbie
Beniamin Neag2 11:30:41,70 1 03:05:42 VRV - Oberoesterreich
58gran canaria MC2366  
Princess
Team Yahvé & Fredy1 11:30:43,75 1 03:05:44 Club Los Socios
59italia MC1921  
Banana
Team RSR1 11:30:44,20 1 03:05:44 Italia
60croatia MC1544  
Dubrovnik Culture
Denis Culic2 11:30:44,21 1 03:05:44 Croatia Pigeon Club
61turkey MC3024  
Banu Hatun
Team Recep-emin Bayramoglu2 11:30:44,75 1 03:05:45 Turkey Flying Club
62rumania MC3189  
Welsh Wonder
Team Familia Bacalu1 11:30:45,05 1 03:05:45 Romanía
63polska MC1677  
Greg 919
Team Greg - Poland1 11:30:45,95 1 03:05:46 Polonia
64germany MC0463  
ATLANTIC 473
Team Ladys Germany1 11:30:46,00 1 03:05:46 Saalfeld Club
65austria MC3128  
Les Paul
Alois Wiefler1 11:30:47,10 1 03:05:47 Club Austria
66galicia MC0372  
Angela
Víctor Manuel Gómez Rodriguez1 11:30:47,25 1 03:05:47 MARIÑAS ALTAS
67tenerife MC0238  
Four Us
Team Hermanos Remón1 11:30:49,10 1 03:05:49 CANARAGÜI
68germany MC2519  
PIGEONS OF THE SEA
Team Mark Buse & Fam.1 11:30:50,10 1 03:05:50 Weitstrecken Myhl-Wegberg
69netherlands MC1567  
Peter
Team H. V. Venrooij1 11:30:50,45 1 03:05:50 Holland Pigeons Club
70germany MC0851  
Aces Picture
Werner Wahl2 11:30:54,40 1 03:05:54 Heidenheim Club
71tarragona MC0205  
Erna
Andrés Cintas Guzmán1 11:30:56,00 1 03:05:56 REUS
72hungary MC2065  
Frontier Lady
Laszlo Gotthard1 11:31:00,10 1 03:06:00 Hungary Pigeons Club
73germany MC0501  
ATLANTIC 901
Alexander Gebel1 11:31:09,40 1 03:06:09 Saalfeld Club
74rumania MC3162  
Sambi
Paul Popovici1 11:31:26,60 1 03:06:27 Romanía
75polska MC2776  
Anly
Radoslaw Delanowski1 11:31:30,70 1 03:06:31 Polonia
76belgium MC0863  
Montali 1
Jose Hoes1 11:31:34,60 1 03:06:35 Fondclub Loft 24
77rumania MC1182  
Adrian
Team Pisla Daniel & Vintan George1 11:32:09,80 1 03:07:10 Romanía
78rumania MC1233  
Up Celebrate You
Sorin Florea1 11:32:19,40 1 03:07:19 Romanía
79rumania MC3201  
Pitea 37
Team Chiritescu & Pitea1 11:33:18,40 1 03:08:18 Romanía
80germany MC2843  
Ziggy
Klaus Stieneker1 11:33:24,20 1 03:08:24 Germany Club
81slovenia MC0633  
Tina
Team Sovic Barbara & Miha2 11:33:27,60 1 03:08:28 Slovenia Club
82rumania MC0661  
Vio 13
Team Sepciuc & Penteliuc1 11:33:57,45 1 03:08:57 Romanía
83germany MC1581  
Apolon
Fedoseev Vitalij1 11:34:00,05 1 03:09:00 Harsewinkel Club
84slovakia MC1394  
Peter 692
Team Evin Peter & Noemi1 11:34:04,40 1 03:09:04 Slovakia Club
85england MC3352  
Neils diamond
Team Fev Flyers2 11:35:50,05 1 03:10:50 RPRA (Pigeon Association)
86germany MC0474  
ATLANTIC 550
Team Golden Ladies Germany2 11:37:41,40 1 03:12:41 Germany Club
87tenerife MC0228  
Arucas
Team Herrera y Jaime2 11:42:31,40 1 03:17:31 Adexe
88germany MC0477  
ATLANTIC 556
Alexander Gebel2 11:45:07,50 1 03:20:08 Saalfeld Club
89austria MC1796  
Martorro
Beniamin Neag3 11:45:41,60 1 03:20:42 VRV - Oberoesterreich
90polska MC3063  
Cove Villa Wendy
Team Morel1 11:46:18,95 1 03:21:19 Polonia
91germany MC0799  
ATLANTIC XX
Team Ladys Germany2 11:46:43,05 1 03:21:43 Saalfeld Club
92china MC2926  
Nikon
Team Haiye Bai Fuqing2 11:46:49,90 1 03:21:50 China Pigeon Raging Club
93netherlands MC1007  
Rakun
Team Gebr. Vieberink1 11:46:51,95 1 03:21:52 Holland Pigeons Club
94croatia MC2722  
Jakov
Team Blazevic1 11:46:53,40 1 03:21:53 Croatia Pigeon Club
95england MC0418  
Deneside Ace
Team Deneside Lofts1 11:46:57,10 1 03:21:57 RPRA (Pigeon Association)
96hungary MC1615  
Top Gun
Team Fenyvesi Balazs & Norbert1 11:47:09,95 1 03:22:10 Hungary Pigeons Club
97polska MC1013  
Kombat Kat
Team Smge Rumik Krzysztof2 11:47:24,10 1 03:22:24 Polonia
98czech republic MC2580  
Lysiak
Team B.O. Zaolzie1 11:47:31,05 1 03:22:31 Czech Republic Club
99belgium MC2672  
Greetje
Team Schaekers Brouns1 11:47:39,10 1 03:22:39 Fondclub Loft 24
100slovenia MC1726  
David
Team Planica1 11:47:39,45 1 03:22:39 Slovenia Club
101belgium MC0977  
Ambrose
Vincent Neirynck1 11:47:41,65 1 03:22:42 Fond Wallonie
102turkey MC3005  
Bozkurt
Halil Seyhan1 11:47:44,40 1 03:22:44 Turkey Flying Club
103germany MC0080  
Loraine
Team Schnellin1 11:47:48,00 1 03:22:48 Sachsen Club
104italia MC1101  
Orange Parade
Nitu Robert Petre1 11:47:52,40 1 03:22:52 Italia
105netherlands MC2815  
Rocky
Team John Rimmelzwaan2 11:47:54,20 1 03:22:54 Holland Pigeons Club
106wales MC2167  
Chelsea
Team P. K. Lofts1 11:47:57,75 1 03:22:58 Wales Club
107germany MC0081  
Muddy
Team SAS1 11:48:04,40 1 03:23:04 Germany Club
108ukraine MC3313  
Miha
Team Kovalchuk & Dmytruk1 11:49:47,30 1 03:24:47 Ukraine Club
109hungary MC2051  
Selenea
Laszlo Gotthard2 11:49:54,00 1 03:24:54 Hungary Pigeons Club
110netherlands MC1093  
Torombolo
Team Pigeons 4 racing1 11:50:16,45 1 03:25:16 Holland Pigeons Club
111gran canaria MC2371  
555 Harry
Team Daniel & Papi1 11:50:42,30 1 03:25:42 Club Los Socios
112czech republic MC1659  
Zgarb
Team Bouchal1 12:02:39,55 1 03:37:40 Czech Republic Club
113belarus MC2023  
Speed
Team Dobrovolskiy Leonid1 12:10:42,70 1 03:45:43 Belarus Club
114germany MC0103  
PIGEONS OF THE SEA 1
Team Mark Buse & Fam.2 12:16:13,55 1 03:51:14 Weitstrecken Myhl-Wegberg
115czech republic MC2608  
Wendy
Rottovi Wendy-Fanda1 12:16:14,75 1 03:51:15 Czech Republic Club
116rumania MC1178  
Cris
Team Pisla Daniel & Vintan George2 12:16:19,80 1 03:51:20 Romanía
117belarus MC2020  
Grey
Team Dobrovolskiy Leonid2 12:16:23,75 1 03:51:24 Belarus Club
118hungary MC2472  
Istike
Team Bacskai Sandor-Kellner Andrea1 12:16:24,85 1 03:51:25 Hungary Pigeons Club
119belgium MC0160  
Derby Laureaat 375
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC1 12:16:25,40 1 03:51:25 Fondclub Herent
120rumania MC1273  
Return To Innocence
Sorin Florea2 12:16:27,55 1 03:51:28 Romanía
121germany MC2229  
Cool Dawn
Team Rutz and sons1 12:16:31,50 1 03:51:32 Saarland
122germany MC2962  
Marx
Hans-Paul Esser1 12:16:32,20 1 03:51:32 Düsseldorf Club
123austria MC2520  
Amey 1
Team Amey1 12:16:46,35 1 03:51:46 VRV - Oberoesterreich
124wales MC0539  
Enigma
Team Men of Gwent1 12:16:47,30 1 03:51:47 Wales Club
125wales MC2169  
Bolt
Team P. K. Lofts2 12:17:14,70 1 03:52:15 Wales Club
126germany MC2000  
Snowman 5
Günter Schneemann2 12:17:27,20 1 03:52:27 Kassel Club
127netherlands MC3119  
Greet 012
Team Will & Falco Ebben1 12:17:28,20 1 03:52:28 Holland Pigeons Club
128belgium MC2282  
Christel
Team Breese Pigeons Friends1 12:25:12,35 1 04:00:12 Club Olijftak Maaseik
129china MC2920  
Fax
Team Haiye Bai Fuqing3 12:25:41,80 1 04:00:42 China Pigeon Raging Club
130europe MC0807  
Color Field
Team Golden Ladies Europe1 12:25:54,65 1 04:00:55 Club E.U.
131alicante MC0200  
Judith P
Javier & Sergio Peral1 12:31:42,50 1 04:06:42 La Dama de Elche
132england MC0899  
Electric Blue
Team Foster & Rump1 12:54:40,25 1 04:29:40 RPRA (Pigeon Association)
133italia MC2119  
Chantal
Renato Cantu1 13:02:40,40 1 04:37:40 Italia
134rumania MC0892  
Pola
Mihai Chirita1 13:04:04,20 1 04:39:04 Romanía
135czech republic MC1999  
Ilonka
Team Svoboda & Lekes1 13:27:59,70 1 05:03:00 Czech Republic Club
136austria MC1772  
Dax
Team Popovici Paul & Toader Ioan1 13:30:41,80 1 05:05:42 VRV - Oberoesterreich
137polska MC3056  
Anette
Adam Wrobel1 13:36:34,20 1 05:11:34 Polonia
138czech republic MC2616  
Joao Fotunate Isles
Team Filipi1 13:37:31,10 1 05:12:31 Czech Republic Club
139rumania MC1990  
Vio 8
Viorel Gah2 13:48:14,15 1 05:23:14 Romanía
140denmark MC0928  
Thor
Team Anita & Tage Gravesen3 13:50:00,95 1 05:25:01 Denmark Club
141slovakia MC1395  
Stefan 695
Team Evin Peter & Noemi2 13:54:17,40 1 05:29:17 Slovakia Club
142sevilla MC0180  
Marcelina
Francisco Gutiérrez1 13:54:21,20 1 05:29:21 ITALICENSE
143england MC0692  
Pauls Express
Team Paul Smith Syndicate2 13:54:22,15 1 05:29:22 RPRA (Pigeon Association)
144netherlands MC1289  
Kofila
Team Poelman - Kap1 14:44:04,15 1 06:19:04 Holland Pigeons Club
145slovakia MC2650  
Greg 1234
Team Greg - Slovakia2 14:52:28,70 1 06:27:29 Slovakia Club
146germany MC2847  
Sea Kay
Klaus Stieneker2 15:15:19,20 1 06:50:19 Germany Club
147netherlands MC2359  
Zenyatta
Team di Roberto1 15:15:19,65 1 06:50:20 Holland Pigeons Club
148austria MC1792  
Sympy
Beniamin Neag4 15:45:18,55 1 07:20:19 VRV - Oberoesterreich
149czech republic MC1435  
Burek
Team Klemens1 16:01:01,55 1 07:36:02 Czech Republic Club
150germany MC1306  
Horsti 54
Horst Hain1 16:05:57,15 1 07:40:57 Fulda Club
151belgium MC0645  
Vaillant
Team Creemers & Zoon1 16:07:04,50 1 07:42:04 Club Olijftak Maaseik
152germany MC1341  
Shiba
Erich Müller1 16:07:10,50 1 07:42:10 Oberfranken Club
153germany MC1317  
Yalu
Erich Müller2 16:34:08,75 1 08:09:09 Oberfranken Club
154asturias MC0733  
Wonder Girl
Team Dionisio & Pandiella1 16:39:52,25 1 08:14:52 R.C. Oviedo
155south africa MC1872  
Joaquina
Team Triple J Lofts1 16:40:38,50 1 08:15:38 South Africa Club
156wales MC0548  
Challenger 2
Team Ganwy Lofts1 16:53:33,15 1 08:28:33 Welsh Flag
157south africa MC2686  
Turbo
Alwyn Bester2 08:40:52,95 2 - South Africa Club
158bosnia herzegovina MC3329  
Kozmic Blues
Team Ivankovic & Licina1 09:00:41,60 2 - Bosnia & Herzegovina Club
159germany MC3102  
Fair Dincum Rum
Dieter Bartczak1 09:08:52,90 2 - Germany Club
160asturias MC0950  
Gorky
José Manuel García Darriba1 09:17:52,85 2 - R.C. Oviedo
161germany MC0506  
ATLANTIC 914
Alexander Gebel3 09:24:12,70 2 - Saalfeld Club
162polska MC1905  
Dina
Michal Klassa1 09:45:58,95 2 - Polonia
163germany MC2980  
Bred To Win
Hans-Paul Esser2 10:17:13,50 2 - Düsseldorf Club
164belgium MC0580  
Gibson
Steven Van de Velde1 11:17:36,55 2 - Land van Aalst
165germany MC0504  
ATLANTIC 911
Team The Champions Germany1 11:19:09,75 2 - Germany Club
166galicia MC0376  
Theophany
Víctor Manuel Gómez Rodriguez2 11:28:42,15 2 - MARIÑAS ALTAS
167belgium MC0648  
Ricardo
Team Creemers & Zoon2 11:34:35,10 2 - Club Olijftak Maaseik
168rumania MC0882  
Archie
Mihai Chirita2 11:39:41,65 2 - Romanía
169germany MC0287  
Matteo
Team Klaas & Sohn2 11:40:14,60 2 - Rietberg Club
170belgium MC1148  
Idolo
Filip de Smedt1 13:11:03,25 2 - De Snelvliegers Zandbergen Club
171china MC2914  
Port Merion
Team Haiye Bai Fuqing4 14:37:43,55 2 - China Pigeon Raging Club
172slovenia MC2876  
Fryda 67
Boris Baloh1 14:58:54,25 2 - Slovenia Club
173rumania MC0890  
Alenka
Mihai Chirita3 16:05:27,70 2 - Romanía
174bosnia herzegovina MC3325  
Miss Lucky
Team Ivankovic & Licina2 16:10:23,20 2 - Bosnia & Herzegovina Club
175ireland MC1769  
Celtic Endeavor
Team Highway Lofts1 16:34:33,60 2 - Irish Homing Union
176hungary MC3178  
Chevie Dujour
Team Norbert Turi & Noel1 18:59:06,00 2 - Hungary Pigeons Club
177germany MC0268  
Jessy Maries Cruiser
Team Klaas & Sohn3 19:18:41,00 2 - Rietberg Club
178germany MC0489  
ATLANTIC 595
Alexander Gebel4 09:39:48,85 3 - Saalfeld Club
179wales MC2081  
Squeaky
Team Welsh Hopefuls1 14:02:41,40 4 - Wales Club

 


 

 

 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

220,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

¡Select your path to be the best!

 

120,000 EURO FIRST PIGEON*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

¡UNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 120,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50
 

Knock Out Winner:
5,000  to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 3,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 1,000

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 October)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

¡La Carrera de los 220.000!

220.000 *
(DOSCIENTOS VEINTE MIL)

¡Elige tu forma de GANAR!

 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: [email protected]

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 WEBSITE: WWW.DERBYARONA.COM
Our International Agent / Co-ordinators: http://www.derbyatlantic.com/newarona/shippers/

 

 

¿Le gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y soñar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras