Derby Internacional Arona Tenerife de Colombofilia
Basketing/Enceste: 22/03/17
 

 179
Birds Entered  (Palomas Encestadas)

 

 

 

 

 

 

 

  List information: official  
     

Clas OriginPigeonSyndicateNpClub
1alicante MC0200  
Judith P
Javier & Sergio Peral1 La Dama de Elche
2asturias MC0733  
Wonder Girl
Team Dionisio & Pandiella1 R.C. Oviedo
3asturias MC0950  
Gorky
José Manuel García Darriba1 R.C. Oviedo
4austria MC1648  
BEN 1495
Team Garcia & Nagelhofer1 VRV - Oberoesterreich
5austria MC1772  
Dax
Team Popovici Paul & Toader Ioan1 VRV - Oberoesterreich
6austria MC1802  
Herro
Beniamin Neag1 VRV - Oberoesterreich
7austria MC1793  
Abbie
Beniamin Neag2 VRV - Oberoesterreich
8austria MC1796  
Martorro
Beniamin Neag3 VRV - Oberoesterreich
9austria MC1792  
Sympy
Beniamin Neag4 VRV - Oberoesterreich
10austria MC2520  
Amey 1
Team Amey1 VRV - Oberoesterreich
11austria MC3128  
Les Paul
Alois Wiefler1 Club Austria
12belarus MC2023  
Speed
Team Dobrovolskiy Leonid1 Belarus Club
13belarus MC2020  
Grey
Team Dobrovolskiy Leonid2 Belarus Club
14belgium MC0160  
Derby Laureaat 375
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC1 Fondclub Herent
15belgium MC0580  
Gibson
Steven Van de Velde1 Land van Aalst
16belgium MC0645  
Vaillant
Team Creemers & Zoon1 Club Olijftak Maaseik
17belgium MC0648  
Ricardo
Team Creemers & Zoon2 Club Olijftak Maaseik
18belgium MC0794  
Martha 3
Team Leyen-Segers-Paloma Racing1 Club Olijftak Maaseik
19belgium MC0863  
Montali 1
Jose Hoes1 Fondclub Loft 24
20belgium MC0977  
Ambrose
Vincent Neirynck1 Fond Wallonie
21belgium MC1148  
Idolo
Filip de Smedt1 De Snelvliegers Zandbergen Club
22belgium MC2282  
Christel
Team Breese Pigeons Friends1 Club Olijftak Maaseik
23belgium MC2672  
Greetje
Team Schaekers Brouns1 Fondclub Loft 24
24bosnia herzegovina MC3329  
Kozmic Blues
Team Ivankovic & Licina1 Bosnia & Herzegovina Club
25bosnia herzegovina MC3325  
Miss Lucky
Team Ivankovic & Licina2 Bosnia & Herzegovina Club
26china MC2924  
Trueform
Team Haiye Bai Fuqing1 China Pigeon Raging Club
27china MC2926  
Nikon
Team Haiye Bai Fuqing2 China Pigeon Raging Club
28china MC2920  
Fax
Team Haiye Bai Fuqing3 China Pigeon Raging Club
29china MC2914  
Port Merion
Team Haiye Bai Fuqing4 China Pigeon Raging Club
30croatia MC1542  
Croatian Son
Denis Culic1 Croatia Pigeon Club
31croatia MC1544  
Dubrovnik Culture
Denis Culic2 Croatia Pigeon Club
32croatia MC2722  
Jakov
Team Blazevic1 Croatia Pigeon Club
33croatia MC2860  
Picolo Fiore
Team Stojak-Jenjic1 Croatia Pigeon Club
34czech republic MC1403  
Shalie
Lubomir Kubacek1 Czech Republic Club
35czech republic MC1435  
Burek
Team Klemens1 Czech Republic Club
36czech republic MC1656  
Sona
Team Konopik & Motre1 Czech Republic Club
37czech republic MC1659  
Zgarb
Team Bouchal1 Czech Republic Club
38czech republic MC1999  
Ilonka
Team Svoboda & Lekes1 Czech Republic Club
39czech republic MC2572  
RA 09
Team A.K. Kubica1 Czech Republic Club
40czech republic MC2569  
RA 06
Team A.K. Kubica2 Czech Republic Club
41czech republic MC2580  
Lysiak
Team B.O. Zaolzie1 Czech Republic Club
42czech republic MC2603  
Fantasy
Roman Zlicar1 Czech Republic Club
43czech republic MC2608  
Wendy
Rottovi Wendy-Fanda1 Czech Republic Club
44czech republic MC2616  
Joao Fotunate Isles
Team Filipi1 Czech Republic Club
45denmark MC0932  
Million Eletric Blue
Team Anita & Tage Gravesen1 Denmark Club
46denmark MC0936  
Max
Team Anita & Tage Gravesen2 Denmark Club
47denmark MC0928  
Thor
Team Anita & Tage Gravesen3 Denmark Club
48england MC0410  
South Carolina
Pieter Oberholster1 RPRA (Pigeon Association)
49england MC0418  
Deneside Ace
Team Deneside Lofts1 RPRA (Pigeon Association)
50england MC0694  
Pauls Hope
Team Paul Smith Syndicate1 RPRA (Pigeon Association)
51england MC0692  
Pauls Express
Team Paul Smith Syndicate2 RPRA (Pigeon Association)
52england MC0899  
Electric Blue
Team Foster & Rump1 RPRA (Pigeon Association)
53england MC2213  
Eclair
Andrei Antoce1 RPRA (Pigeon Association)
54england MC3353  
Princess Warrior
Team Fev Flyers1 RPRA (Pigeon Association)
55england MC3352  
Neils diamond
Team Fev Flyers2 RPRA (Pigeon Association)
56europe MC0807  
Color Field
Team Golden Ladies Europe1 Club E.U.
57galicia MC0372  
Angela
Víctor Manuel Gómez Rodriguez1 MARIÑAS ALTAS
58galicia MC0376  
Theophany
Víctor Manuel Gómez Rodriguez2 MARIÑAS ALTAS
59germany MC0288  
Einstein
Team Klaas & Sohn1 Rietberg Club
60germany MC0287  
Matteo
Team Klaas & Sohn2 Rietberg Club
61germany MC0268  
Jessy Maries Cruiser
Team Klaas & Sohn3 Rietberg Club
62germany MC0501  
ATLANTIC 901
Alexander Gebel1 Saalfeld Club
63germany MC0477  
ATLANTIC 556
Alexander Gebel2 Saalfeld Club
64germany MC0506  
ATLANTIC 914
Alexander Gebel3 Saalfeld Club
65germany MC0489  
ATLANTIC 595
Alexander Gebel4 Saalfeld Club
66germany MC0081  
Muddy
Team SAS1 Germany Club
67germany MC1898  
Snowman 9
Günter Schneemann1 Kassel Club
68germany MC2000  
Snowman 5
Günter Schneemann2 Kassel Club
69germany MC0850  
Hot Streak
Werner Wahl1 Heidenheim Club
70germany MC0851  
Aces Picture
Werner Wahl2 Heidenheim Club
71germany MC0910  
Newtown Girl
Team BBKB Racing1 Lehrte/Peine
72germany MC2519  
PIGEONS OF THE SEA
Team Mark Buse & Fam.1 Weitstrecken Myhl-Wegberg
73germany MC0103  
PIGEONS OF THE SEA 1
Team Mark Buse & Fam.2 Weitstrecken Myhl-Wegberg
74germany MC0463  
ATLANTIC 473
Team Ladys Germany1 Saalfeld Club
75germany MC0799  
ATLANTIC XX
Team Ladys Germany2 Saalfeld Club
76germany MC1306  
Horsti 54
Horst Hain1 Fulda Club
77germany MC1341  
Shiba
Erich Müller1 Oberfranken Club
78germany MC1317  
Yalu
Erich Müller2 Oberfranken Club
79germany MC1581  
Apolon
Fedoseev Vitalij1 Harsewinkel Club
80germany MC0080  
Loraine
Team Schnellin1 Sachsen Club
81germany MC0048  
Isabel
Team Feuriger Fluegel Krosigk1 Sachsen Club
82germany MC2032  
Plymouth Rock
Team Gebr. Reinhard1 Lahntal Club
83germany MC2229  
Cool Dawn
Team Rutz and sons1 Saarland
84germany MC2335  
Donato
Team SG Dieter & Frank Hundstein1 Germany Club
85germany MC2679  
Diamond Beauty
Andreas Moeller1 Germany Club
86germany MC2843  
Ziggy
Klaus Stieneker1 Germany Club
87germany MC2847  
Sea Kay
Klaus Stieneker2 Germany Club
88germany MC2962  
Marx
Hans-Paul Esser1 Düsseldorf Club
89germany MC2980  
Bred To Win
Hans-Paul Esser2 Düsseldorf Club
90germany MC0504  
ATLANTIC 911
Team The Champions Germany1 Germany Club
91germany MC0062  
The First Lady
Team Golden Ladies Germany1 Germany Club
92germany MC0474  
ATLANTIC 550
Team Golden Ladies Germany2 Germany Club
93germany MC3102  
Fair Dincum Rum
Dieter Bartczak1 Germany Club
94germany MC0054  
Melado Tinerfeño
Jung Avantgarde1 Germany Club
95gran canaria MC1059  
Ambara
Team Yahvé & Oliveiro1 Club Los Socios
96gran canaria MC2366  
Princess
Team Yahvé & Fredy1 Club Los Socios
97gran canaria MC2371  
555 Harry
Team Daniel & Papi1 Club Los Socios
98hungary MC1533  
Rocky
Team Pinter Pigeon1 Hungary Pigeons Club
99hungary MC1615  
Top Gun
Team Fenyvesi Balazs & Norbert1 Hungary Pigeons Club
100hungary MC2065  
Frontier Lady
Laszlo Gotthard1 Hungary Pigeons Club
101hungary MC2051  
Selenea
Laszlo Gotthard2 Hungary Pigeons Club
102hungary MC2472  
Istike
Team Bacskai Sandor-Kellner Andrea1 Hungary Pigeons Club
103hungary MC2496  
King
Horvath Szabolcs1 Hungary Pigeons Club
104hungary MC3178  
Chevie Dujour
Team Norbert Turi & Noel1 Hungary Pigeons Club
105ireland MC1769  
Celtic Endeavor
Team Highway Lofts1 Irish Homing Union
106italia MC1101  
Orange Parade
Nitu Robert Petre1 Italia
107italia MC0546  
Bianca
Dumitru Danci1 Italia
108italia MC1921  
Banana
Team RSR1 Italia
109italia MC1926  
DAC
Hanus Vasile1 Italia
110italia MC2119  
Chantal
Renato Cantu1 Italia
111netherlands MC1007  
Rakun
Team Gebr. Vieberink1 Holland Pigeons Club
112netherlands MC1093  
Torombolo
Team Pigeons 4 racing1 Holland Pigeons Club
113netherlands MC1289  
Kofila
Team Poelman - Kap1 Holland Pigeons Club
114netherlands MC1567  
Peter
Team H. V. Venrooij1 Holland Pigeons Club
115netherlands MC2324  
Karin
Team Borger pigeons1 Holland Pigeons Club
116netherlands MC2359  
Zenyatta
Team di Roberto1 Holland Pigeons Club
117netherlands MC2827  
Starburst
Team John Rimmelzwaan1 Holland Pigeons Club
118netherlands MC2815  
Rocky
Team John Rimmelzwaan2 Holland Pigeons Club
119netherlands MC3119  
Greet 012
Team Will & Falco Ebben1 Holland Pigeons Club
120norway MC0076  
Young Eagle
Team Norwegian Seagulls1 Norge Racing Pigeon Club
121norway MC3290  
Trufa
Team Ludviksen & Balint1 Norge Racing Pigeon Club
122polska MC1019  
Samanthas Hope
Team Smge Rumik Krzysztof1 Polonia
123polska MC1013  
Kombat Kat
Team Smge Rumik Krzysztof2 Polonia
124polska MC1677  
Greg 919
Team Greg - Poland1 Polonia
125polska MC1905  
Dina
Michal Klassa1 Polonia
126polska MC2006  
Maid of Silver
Grzegorz Szymanski1 Polonia
127polska MC2402  
Etel
Krzysztof Szkolny1 Polonia
128polska MC2440  
JKG 7782
Team JKG Transport1 Polonia
129polska MC2776  
Anly
Radoslaw Delanowski1 Polonia
130polska MC3056  
Anette
Adam Wrobel1 Polonia
131polska MC3063  
Cove Villa Wendy
Team Morel1 Polonia
132rumania MC0892  
Pola
Mihai Chirita1 Romanía
133rumania MC0882  
Archie
Mihai Chirita2 Romanía
134rumania MC0890  
Alenka
Mihai Chirita3 Romanía
135rumania MC1162  
Aripi de Curcubeu
Class 8881 Romanía
136rumania MC1166  
Killer Jr
Class 8882 Romanía
137rumania MC1182  
Adrian
Team Pisla Daniel & Vintan George1 Romanía
138rumania MC1178  
Cris
Team Pisla Daniel & Vintan George2 Romanía
139rumania MC1233  
Up Celebrate You
Sorin Florea1 Romanía
140rumania MC1273  
Return To Innocence
Sorin Florea2 Romanía
141rumania MC0661  
Vio 13
Team Sepciuc & Penteliuc1 Romanía
142rumania MC1987  
Vio 7
Viorel Gah1 Romanía
143rumania MC1990  
Vio 8
Viorel Gah2 Romanía
144rumania MC3162  
Sambi
Paul Popovici1 Romanía
145rumania MC3189  
Welsh Wonder
Team Familia Bacalu1 Romanía
146rumania MC3201  
Pitea 37
Team Chiritescu & Pitea1 Romanía
147rumania MC3235  
David Copperfield
Team Cioban & Grigorean & Curelusa1 Romanía
148sevilla MC0180  
Marcelina
Francisco Gutiérrez1 ITALICENSE
149slovakia MC1389  
Beka
Team Zihlavnik1 Slovakia Club
150slovakia MC1394  
Peter 692
Team Evin Peter & Noemi1 Slovakia Club
151slovakia MC1395  
Stefan 695
Team Evin Peter & Noemi2 Slovakia Club
152slovakia MC1688  
Groten
Milan Valachovic1 Slovakia Club
153slovakia MC2661  
Greg 1343
Team Greg - Slovakia1 Slovakia Club
154slovakia MC2650  
Greg 1234
Team Greg - Slovakia2 Slovakia Club
155slovenia MC0616  
Jan
Boris Sovic1 Slovenia Club
156slovenia MC0634  
Urska
Team Sovic Barbara & Miha1 Slovenia Club
157slovenia MC0633  
Tina
Team Sovic Barbara & Miha2 Slovenia Club
158slovenia MC1726  
David
Team Planica1 Slovenia Club
159slovenia MC2876  
Fryda 67
Boris Baloh1 Slovenia Club
160south africa MC1872  
Joaquina
Team Triple J Lofts1 South Africa Club
161south africa MC2683  
Golden Star
Alwyn Bester1 South Africa Club
162south africa MC2686  
Turbo
Alwyn Bester2 South Africa Club
163switzerland MC2258  
Peter
Simon Wolf1 Suiza
164tarragona MC0205  
Erna
Andrés Cintas Guzmán1 REUS
165tenerife MC0231  
Esperanza
Team Herrera y Jaime1 Adexe
166tenerife MC0228  
Arucas
Team Herrera y Jaime2 Adexe
167tenerife MC0238  
Four Us
Team Hermanos Remón1 CANARAGÜI
168tenerife MC2428  
Manu
Team K.AGA1 Club Tenerife
169turkey MC3005  
Bozkurt
Halil Seyhan1 Turkey Flying Club
170turkey MC3019  
Hürrem Sultan
Team Recep-emin Bayramoglu1 Turkey Flying Club
171turkey MC3024  
Banu Hatun
Team Recep-emin Bayramoglu2 Turkey Flying Club
172ukraine MC3313  
Miha
Team Kovalchuk & Dmytruk1 Ukraine Club
173wales MC0539  
Enigma
Team Men of Gwent1 Wales Club
174wales MC2379  
Hallie
Team Rudderfett1 Welsh Flag
175wales MC2081  
Squeaky
Team Welsh Hopefuls1 Wales Club
176wales MC0548  
Challenger 2
Team Ganwy Lofts1 Welsh Flag
177wales MC2167  
Chelsea
Team P. K. Lofts1 Wales Club
178wales MC2169  
Bolt
Team P. K. Lofts2 Wales Club
179wales MC2184  
Dreamers 93
Team Big Dreamers1 Wales Club

 

 

 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

220,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

¡Select your path to be the best!

 

120,000 EURO FIRST PIGEON*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

¡UNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 120,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50
 

Knock Out Winner:
5,000  to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 3,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 1,000

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 October)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

¡La Carrera de los 220.000!

220.000 *
(DOSCIENTOS VEINTE MIL)

¡Elige tu forma de GANAR!

 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: info@todopalomas.com

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 WEBSITE: WWW.DERBYARONA.COM
Our International Agent / Co-ordinators: http://www.derbyatlantic.com/newarona/shippers/

 

 

¿Le gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y soñar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras