Derby Internacional Arona Tenerife de Colombofilia
FINAL RACE 2017

 156
Birds arrived (Palomas comprobadas)

 

BANDERA The First Today:

Belgium
Team Leyen-Segers-Paloma Racing

 

 

 

 

  Race information:  
  Date viernes, 24 de marzo de 2017 Distance 275  
  Liberation time 08:30:00 Weather Sunny  
  Mode RACE Temp 21 º C  
  Status NO-Oficial Wind NNE - 32 Km/h  
  Pigeons sent 179 % Arrivals 87,15 %  
   

Click in pigeon line in order to see each pigeon performance.

ONE-LOFT-RACE
LIKE NO OTHER


 

Help for use Filters and sorting options: FILTER HELP / Ayuda para usar los filtros: AYUDA DE FILTROS

|

= K.O. Round Survivor / Superó la Ronda del Premio K.O.
Clas OriginPigeonSyndicateNpTimeDayTempoClub
1belgium MC0794 / BE-2312852  
Martha 3
Team Leyen-Segers-Paloma Racing1 11:47:25,10 1 03:17:25 Club Olijftak Maaseik
2slovakia MC2650 / SK-0999-1234  
Greg 1234
Team Greg - Slovakia1 11:47:26,45 1 03:17:26 Slovakia Club
3germany MC2000 / CZ-020-85-  
Snowman 5
Günter Schneemann1 11:47:27,05 1 03:17:27 Kassel Club
4hungary MC2472 / HUNG-D-238881  
Istike
Team Bacskai Sandor-Kellner Andrea1 11:47:27,35 1 03:17:27 Hungary Pigeons Club
5netherlands MC2324 / NL1066267  
Karin
Team Borger pigeons1 11:47:27,90 1 03:17:28 Holland Pigeons Club
6china MC2926 / FR-396864  
Nikon
Team Haiye Bai Fuqing1 11:47:28,65 1 03:17:29 China Pigeon Raging Club
7belgium MC0160 / NL-1509375  
Derby Laureaat 375
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC1 11:47:29,90 1 03:17:30 Fondclub Herent
8italia MC0546 / IT-038692  
Bianca
Dumitru Danci1 11:47:30,20 1 03:17:30 Italia
9polska MC1677 / PL-0262-7919  
Greg 919
Team Greg - Poland1 11:47:32,90 1 03:17:33 Polonia
10czech republic MC1403 / CZ-0234-1696  
Shalie
Lubomir Kubacek1 11:47:33,75 1 03:17:34 Czech Republic Club
11belgium MC2282 / BE-2271111  
Christel
Team Breese Pigeons Friends1 11:47:34,80 1 03:17:35 Club Olijftak Maaseik
12austria MC1802 / A-602-692  
Herro
Beniamin Neag1 11:47:36,55 1 03:17:37 VRV - Oberoesterreich
13norway MC3290 / NOR-080-2486  
Trufa
Team Ludviksen & Balint1 11:47:37,25 1 03:17:37 Norge Racing Pigeon Club
14polska MC2006 / PL-0224-3264  
Maid of Silver
Grzegorz Szymanski1 11:47:40,20 1 03:17:40 Polonia
15austria MC3128 / A-503-687  
Les Paul
Alois Wiefler1 11:47:40,55 1 03:17:41 Club Austria
16gran canaria MC1059 / ESP-244878  
Ambara
Team Yahvé & Oliveiro1 11:47:41,95 1 03:17:42 Club Los Socios
17tenerife MC0231 / ESP-93923  
Esperanza
Team Herrera y Jaime1 11:47:42,60 1 03:17:43 Adexe
18belgium MC0648 / BE-2275086  
Ricardo
Team Creemers & Zoon1 11:47:43,35 1 03:17:43 Club Olijftak Maaseik
19czech republic MC2580 / PL-0262-7976  
Lysiak
Team B.O. Zaolzie1 11:47:43,55 1 03:17:44 Czech Republic Club
20polska MC1905 / PL-0417-7074  
Dina
Michal Klassa1 11:47:45,30 1 03:17:45 Polonia
21europe MC0807 / BE-2312824  
Color Field
Team Golden Ladies Europe1 11:47:46,80 1 03:17:47 Club E.U.
22netherlands MC1289 / NL-1069876  
Kofila
Team Poelman - Kap1 11:47:47,20 1 03:17:47 Holland Pigeons Club
23rumania MC0882 / RO-002651  
Archie
Mihai Chirita1 11:47:47,21 1 03:17:47 Romanía
24england MC0418 / GB-N-47034  
Deneside Ace
Team Deneside Lofts1 11:47:48,80 1 03:17:49 RPRA (Pigeon Association)
25netherlands MC1007 / NL-1285314  
Rakun
Team Gebr. Vieberink1 11:47:53,35 1 03:17:53 Holland Pigeons Club
26england MC3352 / GB-N-83321  
Neils diamond
Team Fev Flyers1 11:47:53,40 1 03:17:53 RPRA (Pigeon Association)
27ireland MC1769 / IHU-S-077689  
Celtic Endeavor
Team Highway Lofts1 11:47:56,20 1 03:17:56 Irish Homing Union
28czech republic MC2608 / CZ-0400-1074  
Wendy
Rottovi Wendy-Fanda1 11:47:58,10 1 03:17:58 Czech Republic Club
29tenerife MC2428 / PL-0262-7944  
Manu
Team K.AGA1 11:47:58,50 1 03:17:58 Club Tenerife
30italia MC1926 / IT-132155  
DAC
Hanus Vasile1 11:48:02,30 1 03:18:02 Italia
31netherlands MC2815 / NL-1521419  
Rocky
Team John Rimmelzwaan1 11:48:04,70 1 03:18:05 Holland Pigeons Club
32slovenia MC0634 / SLOV-107-1578  
Urska
Team Sovic Barbara & Miha1 11:48:05,25 1 03:18:05 Slovenia Club
33rumania MC1987 / GB-H-27573  
Vio 7
Viorel Gah1 11:48:26,40 1 03:18:26 Romanía
34netherlands MC1093 / NL-1193289  
Torombolo
Team Pigeons 4 racing1 11:48:32,10 1 03:18:32 Holland Pigeons Club
35rumania MC0892 / RO-1024916  
Pola
Mihai Chirita2 11:48:32,70 1 03:18:33 Romanía
36england MC2213 / GB-N-56269  
Eclair
Andrei Antoce1 11:48:41,70 1 03:18:42 RPRA (Pigeon Association)
37galicia MC0372 / ESP-154966  
Angela
Víctor Manuel Gómez Rodriguez1 11:48:42,15 1 03:18:42 MARIÑAS ALTAS
38belarus MC2020 / BY-163  
Grey
Team Dobrovolskiy Leonid1 11:48:42,25 1 03:18:42 Belarus Club
39switzerland MC2258 / CH-23366  
Peter
Simon Wolf1 11:48:46,95 1 03:18:47 Suiza
40germany MC0489 / DV-07407-595  
ATLANTIC 595
Alexander Gebel1 11:48:51,65 1 03:18:52 Saalfeld Club
41germany MC0103 / NL-1450142  
PIGEONS OF THE SEA 1
Team Mark Buse & Fam.1 11:48:51,75 1 03:18:52 Weitstrecken Myhl-Wegberg
42china MC2920 / FR-383796  
Fax
Team Haiye Bai Fuqing2 11:48:52,15 1 03:18:52 China Pigeon Raging Club
43hungary MC1615 / HUNG-D-144711  
Top Gun
Team Fenyvesi Balazs & Norbert1 11:48:52,55 1 03:18:53 Hungary Pigeons Club
44rumania MC1233 / RO-005640  
Up Celebrate You
Sorin Florea1 11:48:52,65 1 03:18:53 Romanía
45germany MC0910 / DV-07777-757  
Newtown Girl
Team BBKB Racing1 11:48:54,60 1 03:18:55 Lehrte/Peine
46wales MC0548 / IT-039376  
Challenger 2
Team Ganwy Lofts1 11:48:55,10 1 03:18:55 Welsh Flag
47england MC0692 / GB-L-39073  
Pauls Express
Team Paul Smith Syndicate1 11:48:56,05 1 03:18:56 RPRA (Pigeon Association)
48denmark MC0932 / DAN-172-0344  
Million Eletric Blue
Team Anita & Tage Gravesen1 11:48:56,75 1 03:18:57 Denmark Club
49south africa MC2683 / ZA-10117  
Golden Star
Alwyn Bester1 11:48:56,95 1 03:18:57 South Africa Club
50croatia MC1544 / CRO-20388  
Dubrovnik Culture
Denis Culic1 11:48:57,80 1 03:18:58 Croatia Pigeon Club
51austria MC1772 / A-602-1297  
Dax
Team Popovici Paul & Toader Ioan1 11:48:57,95 1 03:18:58 VRV - Oberoesterreich
52rumania MC1273 / RO-005995  
Return To Innocence
Sorin Florea2 11:49:05,25 1 03:19:05 Romanía
53czech republic MC2569 / CZ-0240-96-  
RA 06
Team A.K. Kubica1 11:49:06,30 1 03:19:06 Czech Republic Club
54polska MC3063 / PL-053-10353  
Cove Villa Wendy
Team Morel1 11:49:06,75 1 03:19:07 Polonia
55slovenia MC0616 / SLOV-107-1638  
Jan
Boris Sovic1 11:49:14,95 1 03:19:15 Slovenia Club
56croatia MC2860 / CRO-23686  
Picolo Fiore
Team Stojak-Jenjic1 11:49:19,60 1 03:19:20 Croatia Pigeon Club
57polska MC2440 / PL-0262-7782  
JKG 7782
Team JKG Transport1 11:49:21,95 1 03:19:22 Polonia
58rumania MC3162 / RO-3001925  
Sambi
Paul Popovici1 11:49:23,00 1 03:19:23 Romanía
59rumania MC0661 / GB-X-48379  
Vio 13
Team Sepciuc & Penteliuc1 11:49:25,90 1 03:19:26 Romanía
60rumania MC1182 / RO-299910  
Adrian
Team Pisla Daniel & Vintan George1 11:49:29,50 1 03:19:30 Romanía
61germany MC2962 / DV-05369-6267  
Marx
Hans-Paul Esser1 11:49:41,40 1 03:19:41 Düsseldorf Club
62gran canaria MC2366 / FCC-526338  
Princess
Team Yahvé & Fredy1 11:49:46,65 1 03:19:47 Club Los Socios
63hungary MC2065 / HU-ROYAL-19810  
Frontier Lady
Laszlo Gotthard1 11:49:51,35 1 03:19:51 Hungary Pigeons Club
64wales MC0539 / NWHU-K-01208  
Enigma
Team Men of Gwent1 11:49:52,35 1 03:19:52 Wales Club
65rumania MC1178 / RO-292824  
Cris
Team Pisla Daniel & Vintan George2 11:49:55,60 1 03:19:56 Romanía
66czech republic MC2572 / CZ-0240-99-  
RA 09
Team A.K. Kubica2 11:49:57,70 1 03:19:58 Czech Republic Club
67turkey MC3019 / TR-147746  
Hürrem Sultan
Team Recep-emin Bayramoglu1 11:50:11,30 1 03:20:11 Turkey Flying Club
68hungary MC2051 / HUNG-ROYAL-19803  
Selenea
Laszlo Gotthard2 11:50:12,35 1 03:20:12 Hungary Pigeons Club
69belgium MC0645 / BE-2275083  
Vaillant
Team Creemers & Zoon2 11:50:15,45 1 03:20:15 Club Olijftak Maaseik
70czech republic MC1659 / CZ-0216-1826  
Zgarb
Team Bouchal1 11:50:16,40 1 03:20:16 Czech Republic Club
71polska MC1019 / PL-0385-5083  
Samanthas Hope
Team Smge Rumik Krzysztof1 11:50:16,45 1 03:20:16 Polonia
72alicante MC0200 / ESP-193982  
Judith P
Javier & Sergio Peral1 11:50:18,40 1 03:20:18 La Dama de Elche
73croatia MC1542 / CRO-20349  
Croatian Son
Denis Culic2 11:50:21,45 1 03:20:21 Croatia Pigeon Club
74austria MC1793 / A-602-625  
Abbie
Beniamin Neag2 11:50:23,70 1 03:20:24 VRV - Oberoesterreich
75belgium MC0863 / BE-2275362  
Montali 1
Jose Hoes1 11:50:24,20 1 03:20:24 Fondclub Loft 24
76wales MC2184 / GB-Z-38693  
Dreamers 93
Team Big Dreamers1 11:50:25,30 1 03:20:25 Wales Club
77germany MC0268 / DV-0507-1143  
Jessy Maries Cruiser
Team Klaas & Sohn1 11:50:27,15 1 03:20:27 Rietberg Club
78slovakia MC1688 / SK-0510-197  
Groten
Milan Valachovic1 11:50:27,60 1 03:20:28 Slovakia Club
79germany MC2980 / DV-05369-6317  
Bred To Win
Hans-Paul Esser2 11:50:28,35 1 03:20:28 Düsseldorf Club
80germany MC2519 / A-308-3506  
PIGEONS OF THE SEA
Team Mark Buse & Fam.2 11:50:31,10 1 03:20:31 Weitstrecken Myhl-Wegberg
81germany MC1898 / BE-2001486  
Snowman 9
Günter Schneemann2 11:50:32,30 1 03:20:32 Kassel Club
82germany MC2843 / DV-01654-1079  
Ziggy
Klaus Stieneker1 11:50:32,55 1 03:20:33 Germany Club
83austria MC1796 / A-602-667  
Martorro
Beniamin Neag3 11:50:34,45 1 03:20:34 VRV - Oberoesterreich
84england MC0694 / GB-N-84571  
Pauls Hope
Team Paul Smith Syndicate2 11:50:36,65 1 03:20:37 RPRA (Pigeon Association)
85netherlands MC2827 / NL-1521678  
Starburst
Team John Rimmelzwaan2 11:50:39,35 1 03:20:39 Holland Pigeons Club
86china MC2924 / FR-383800  
Trueform
Team Haiye Bai Fuqing3 11:50:39,90 1 03:20:40 China Pigeon Raging Club
87england MC3353 / GB-P-43040  
Princess Warrior
Team Fev Flyers2 11:50:43,75 1 03:20:44 RPRA (Pigeon Association)
88slovenia MC0633 / SLOV-107-1577  
Tina
Team Sovic Barbara & Miha2 11:50:47,85 1 03:20:48 Slovenia Club
89germany MC0288 / DV-0507-829  
Einstein
Team Klaas & Sohn2 11:50:49,75 1 03:20:50 Rietberg Club
90germany MC0062 / DV-08213-494  
The First Lady
Team Golden Ladies Germany1 11:50:55,05 1 03:20:55 Germany Club
91slovakia MC1394 / SK-02601-692  
Peter 692
Team Evin Peter & Noemi1 11:50:58,65 1 03:20:59 Slovakia Club
92wales MC2169 / NWHU-C-05085  
Bolt
Team P. K. Lofts1 11:51:01,45 1 03:21:01 Wales Club
93czech republic MC2603 / CZ-074-62-  
Fantasy
Roman Zlicar1 11:51:05,20 1 03:21:05 Czech Republic Club
94germany MC2229 / DV-0709-1731  
Cool Dawn
Team Rutz and sons1 11:51:05,65 1 03:21:06 Saarland
95netherlands MC1567 / NL-4027448  
Peter
Team H. V. Venrooij1 11:51:12,55 1 03:21:13 Holland Pigeons Club
96tarragona MC0205 / ESP-131750  
Erna
Andrés Cintas Guzmán1 11:51:15,90 1 03:21:16 REUS
97germany MC2335 / DV-09614-230  
Donato
Team SG Dieter & Frank Hundstein1 11:51:19,60 1 03:21:20 Germany Club
98germany MC0048 / DV-05186-626  
Isabel
Team Feuriger Fluegel Krosigk1 11:51:24,45 1 03:21:24 Sachsen Club
99germany MC0081 / DV-09729-430  
Muddy
Team SAS1 11:51:24,95 1 03:21:25 Germany Club
100england MC0410 / GB-L-01495  
South Carolina
Pieter Oberholster1 11:51:26,20 1 03:21:26 RPRA (Pigeon Association)
101rumania MC3189 / RO-921622  
Welsh Wonder
Team Familia Bacalu1 11:51:26,45 1 03:21:26 Romanía
102tenerife MC0238 / ESP-91559  
Four Us
Team Hermanos Remón1 11:51:31,35 1 03:21:31 CANARAGÜI
103norway MC0076 / DV-09433-462  
Young Eagle
Team Norwegian Seagulls1 11:51:42,90 1 03:21:43 Norge Racing Pigeon Club
104england MC0899 / GB-X-52268  
Electric Blue
Team Foster & Rump1 11:51:45,10 1 03:21:45 RPRA (Pigeon Association)
105germany MC0080 / DV-09546-538  
Loraine
Team Schnellin1 11:51:53,70 1 03:21:54 Sachsen Club
106polska MC2776 / PL-0476-578  
Anly
Radoslaw Delanowski1 11:52:11,30 1 03:22:11 Polonia
107germany MC0501 / DV-07407-901  
ATLANTIC 901
Alexander Gebel2 11:52:15,00 1 03:22:15 Saalfeld Club
108hungary MC1533 / HUNG-17-93937  
Rocky
Team Pinter Pigeon1 11:52:35,45 1 03:22:35 Hungary Pigeons Club
109rumania MC3201 / RO-307037  
Pitea 37
Team Chiritescu & Pitea1 11:52:42,00 1 03:22:42 Romanía
110south africa MC1872 / ZA-TRIPLEJ-428  
Joaquina
Team Triple J Lofts1 11:52:46,45 1 03:22:46 South Africa Club
111slovakia MC1389 / SK-0305-93-  
Beka
Team Zihlavnik1 11:52:46,65 1 03:22:47 Slovakia Club
112wales MC2167 / NWHU-C-04255  
Chelsea
Team P. K. Lofts2 11:52:52,65 1 03:22:53 Wales Club
113polska MC1013 / PL-0385-1373  
Kombat Kat
Team Smge Rumik Krzysztof2 11:52:52,80 1 03:22:53 Polonia
114germany MC0506 / DV-07407-914  
ATLANTIC 914
Alexander Gebel3 11:54:23,85 1 03:24:24 Saalfeld Club
115germany MC0054 / DV-07603-685  
Melado Tinerfeño
Jung Avantgarde1 11:54:25,55 1 03:24:26 Germany Club
116sevilla MC0180 / ESP-266352  
Marcelina
Francisco Gutiérrez1 11:54:28,35 1 03:24:28 ITALICENSE
117germany MC1581 / DV-03973-47-  
Apolon
Fedoseev Vitalij1 11:54:29,70 1 03:24:30 Harsewinkel Club
118italia MC1921 / IT-068232  
Banana
Team RSR1 11:54:30,80 1 03:24:31 Italia
119rumania MC0890 / RO-1024909  
Alenka
Mihai Chirita3 11:54:31,25 1 03:24:31 Romanía
120wales MC2379 / ESP-231336  
Hallie
Team Rudderfett1 11:54:35,80 1 03:24:36 Welsh Flag
121germany MC0799 / LTU-01-50956  
ATLANTIC XX
Team Ladys Germany1 11:54:37,60 1 03:24:38 Saalfeld Club
122hungary MC2496 / HUNG-D-131689  
King
Horvath Szabolcs1 11:55:54,30 1 03:25:54 Hungary Pigeons Club
123czech republic MC1656 / DV-06493-67-  
Sona
Team Konopik & Motre1 11:56:22,45 1 03:26:22 Czech Republic Club
124rumania MC1166 / RO-736710  
Killer Jr
Class 8881 11:56:49,60 1 03:26:50 Romanía
125asturias MC0733 / ESP-6407  
Wonder Girl
Team Dionisio & Pandiella1 11:57:15,05 1 03:27:15 R.C. Oviedo
126asturias MC0950 / ESP-4870  
Gorky
José Manuel García Darriba1 11:57:18,85 1 03:27:19 R.C. Oviedo
127rumania MC1990 / GB-P-32472  
Vio 8
Viorel Gah2 11:58:02,65 1 03:28:03 Romanía
128ukraine MC3313 / UA-1833852  
Miha
Team Kovalchuk & Dmytruk1 12:11:55,30 1 03:41:55 Ukraine Club
129rumania MC3235 / RO-3005752  
David Copperfield
Team Cioban & Grigorean & Curelusa1 12:22:56,35 1 03:52:56 Romanía
130belarus MC2023 / BY-172  
Speed
Team Dobrovolskiy Leonid2 12:23:05,05 1 03:53:05 Belarus Club
131bosnia herzegovina MC3329 / BIH-11176  
Kozmic Blues
Team Ivankovic & Licina1 12:23:49,40 1 03:53:49 Bosnia & Herzegovina Club
132germany MC2032 / DV-03432-158  
Plymouth Rock
Team Gebr. Reinhard1 12:24:30,30 1 03:54:30 Lahntal Club
133germany MC3102 / DV-04775-328  
Fair Dincum Rum
Dieter Bartczak1 12:25:41,40 1 03:55:41 Germany Club
134denmark MC0928 / DAN-172-0318  
Thor
Team Anita & Tage Gravesen2 12:28:24,40 1 03:58:24 Denmark Club
135gran canaria MC2371 / FCC-526350  
555 Harry
Team Daniel & Papi1 12:28:24,50 1 03:58:24 Club Los Socios
136netherlands MC3119 / NL-1311012  
Greet 012
Team Will & Falco Ebben1 12:28:41,30 1 03:58:41 Holland Pigeons Club
137austria MC1648 / A-309-1495  
BEN 1495
Team Garcia & Nagelhofer1 12:40:50,85 1 04:10:51 VRV - Oberoesterreich
138germany MC0851 / DV-08177-210  
Aces Picture
Werner Wahl1 12:44:15,20 1 04:14:15 Heidenheim Club
139italia MC2119 / IT-128542  
Chantal
Renato Cantu1 13:02:30,60 1 04:32:31 Italia
140wales MC2081 / NWHU-B-1076  
Squeaky
Team Welsh Hopefuls1 13:08:20,35 1 04:38:20 Wales Club
141germany MC0463 / DV-07407-473  
ATLANTIC 473
Team Ladys Germany2 13:34:17,75 1 05:04:18 Saalfeld Club
142netherlands MC2359 / NL-1285309  
Zenyatta
Team di Roberto1 16:45:31,50 1 08:15:32 Holland Pigeons Club
143denmark MC0936 / DAN-172-0376  
Max
Team Anita & Tage Gravesen3 18:10:14,75 1 09:40:15 Denmark Club
144polska MC3056 / PL-0385-5554  
Anette
Adam Wrobel1 09:05:43,45 2 - Polonia
145germany MC1341 / DV-05914-859  
Shiba
Erich Müller1 09:05:47,15 2 - Oberfranken Club
146germany MC0850 / DV-08177-209  
Hot Streak
Werner Wahl2 10:16:53,35 2 - Heidenheim Club
147germany MC1317 / DV-05914-806  
Yalu
Erich Müller2 10:40:35,10 2 - Oberfranken Club
148germany MC0287 / DV-0507-825  
Matteo
Team Klaas & Sohn3 12:31:02,65 2 - Rietberg Club
149germany MC1306 / DV-0158-610  
Horsti 54
Horst Hain1 13:10:24,20 2 - Fulda Club
150bosnia herzegovina MC3325 / BIH-11102  
Miss Lucky
Team Ivankovic & Licina2 16:15:29,40 2 - Bosnia & Herzegovina Club
151croatia MC2722 / CRO-28057  
Jakov
Team Blazevic1 16:16:39,30 2 - Croatia Pigeon Club
152polska MC2402 / PL-0432-2404  
Etel
Krzysztof Szkolny1 17:03:44,65 2 - Polonia
153galicia MC0376 / ESP-154972  
Theophany
Víctor Manuel Gómez Rodriguez2 09:44:31,50 3 - MARIÑAS ALTAS
154rumania MC1162 / RO-736533  
Aripi de Curcubeu
Class 8882 08:48:05,30 4 - Romanía
155belgium MC2672 / BE-2312884  
Greetje
Team Schaekers Brouns1 11:13:32,60 4 - Fondclub Loft 24
156germany MC0474 / DV-07407-550  
ATLANTIC 550
Team Golden Ladies Germany2 12:53:46,10 4 - Germany Club

 


 

 

 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

220,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

¡Select your path to be the best!

 

120,000 EURO FIRST PIGEON*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

¡UNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 120,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50
 

Knock Out Winner:
5,000  to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 3,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 1,000

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 October)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

¡La Carrera de los 220.000!

220.000 *
(DOSCIENTOS VEINTE MIL)

¡Elige tu forma de GANAR!

 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: info@todopalomas.com

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 WEBSITE: WWW.DERBYARONA.COM
Our International Agent / Co-ordinators: http://www.derbyatlantic.com/newarona/shippers/

 

 

¿Le gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y soñar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras