Derby Internacional Arona Tenerife de Colombofilia
FINAL RACE 2018

 302
Birds arrived (Palomas comprobadas)

 

BANDERA The First Today:

Wales
Team P. K. Lofts

 

 

 

 

  Race information:  
  Date viernes, 23 de marzo de 2018 Distance 275  
  Liberation time 09:00:00 Weather Sunny  
  Mode RACE Temp 21 º C  
  Status NO-Oficial Wind NNE - 32 Km/h  
  Pigeons sent 408 % Arrivals 74,01 %  
   

Click in pigeon line in order to see each pigeon performance.

ONE-LOFT-RACE
LIKE NO OTHER


 

Help for use Filters and sorting options: FILTER HELP / Ayuda para usar los filtros: AYUDA DE FILTROS

|

= K.O. Round Survivor / Superó la Ronda del Premio K.O.
Clas OriginPigeonSyndicateNpTimeDayTempoClub
1wales MC1962 / WHU-C-00385  
Harry 385
Team P. K. Lofts1 11:58:07,55 1 02:58:08 Wales Club
2austria MC0661 / A-309-2274  
Pluto 2274
Team Garcia & Nagelhofer1 11:58:10,45 1 02:58:10 VRV - Oberoesterreich
3hungary MC0734 / HUNG-D-282948  
Zsanci
Team IFJ Ferge Miklos Jr.1 11:58:10,70 1 02:58:11 Hungary Pigeons Club
4belgium MC1504 / BE-4035672  
Blue Lagoon
Team Buyl & Howells1 11:58:11,30 1 02:58:11 Denderbond Ninove
5belgium MC1401 / BE-4022215  
Favorit 215
Filip de Smedt1 11:58:12,50 1 02:58:12 De Snelvliegers Zandbergen Club
6slovakia MC1071 / SK-2401-721  
Drejka
Team Krajcik Daniel & Andrea1 11:58:13,60 1 02:58:14 Slovakia Club
7polska MC1457 / PL-0442-4178  
Brahms
Dariusz Skawinski1 11:58:13,90 1 02:58:14 Polonia
8netherlands MC2092 / NL-1726475  
Canary 2
Team Klein Falckenborg1 11:58:14,60 1 02:58:15 Holland Pigeons Club
9belgium MC1408 / BE-5128916  
Princess
Team Diamond Ladies1 11:58:15,30 1 02:58:15 Club Olijftak Maaseik
10belgium MC1126 / BE-5116217  
Lise
Team Breese Pigeons Friends1 11:58:15,40 1 02:58:15 Club Olijftak Maaseik
11germany MC2427 / DV-0507-711  
Gala
Team Klaas & Sohn1 11:58:16,10 1 02:58:16 Rietberg Club
12slovakia MC0721 / SK-2601-422  
Noemka 422
Team Evin Peter & Noemi1 11:58:18,30 1 02:58:18 Slovakia Club
13polska MC1970 / PL-012-14179  
Vago
Andrzej Jankowski1 11:58:20,55 1 02:58:21 Polonia
14germany MC0457 / DV-06535-1078  
Wardend Mags
Team Aa. Perle1 11:58:23,10 1 02:58:23 Germany Club
15switzerland MC2441 / CH-9481  
Sindy
Martin Ruedi1 11:58:23,60 1 02:58:24 Suiza
16polska MC1928 / PL-0442-4143  
Roulette
Dariusz Skawinski2 11:58:26,40 1 02:58:26 Polonia
17italia MC2305 / IT-336302  
Stan
Team TNST1 11:58:29,50 1 02:58:30 Italia
18slovenia MC1815 / SLOV-114-593  
Marquez
Team Vugi1 11:58:37,30 1 02:58:37 Slovenia Club
19switzerland MC2190 / CH-9922  
Russi
Izet Licina1 11:58:44,60 1 02:58:45 Suiza
20germany MC0478 / DV-07497-976  
Rusty
Paul-Heinz Wesjohann1 11:59:34,40 1 02:59:34 Oberfranken Club
21austria MC1859 / A-602-1933  
Noah
Benjamin Neag1 11:59:35,05 1 02:59:35 Club Austria
22austria MC1746 / A-602-1934  
Ayal
Benjamin Neag2 11:59:39,15 1 02:59:39 Club Austria
23belgium MC0951 / BE-5116219  
Lara
Team Kempische duif Bree1 11:59:39,35 1 02:59:39 Belgium Club
24england MC0220 / GB-N-046980  
Angelinas Pride
A. Harker1 11:59:43,95 1 02:59:44 RPRA (Pigeon Association)
25rumania MC1274 / RO-424579  
Olimpyu
Team Tanase & Paul1 12:00:35,40 1 03:00:35 Romania
26czech republic MC0805 / CZ-035-487  
Jasoda
Team Familie Karas Antonin1 12:00:50,70 1 03:00:51 Czech Republic Club
27south africa MC0060 / ZA-VPU-D-3114  
El Burro
Team Samuels Loft1 12:00:53,55 1 03:00:54 South Africa Club
28gran canaria MC1251 / ESP-185781  
Dominator
Team Yahvé, Oliver & Fredy1 12:03:09,60 1 03:03:10 Club Los Socios
29wales MC1908 / WHU-T-02891  
Pure Gold
Paul Bamford1 12:03:09,80 1 03:03:10 Wales Club
30italia MC2337 / IT-239253  
Freddy
Renato Cantu1 12:03:10,45 1 03:03:10 Italia
31wales MC0190 / WHU-B-04317  
Squeaky
Team Welsh Hopefuls1 12:03:10,75 1 03:03:11 Wales Club
32england MC0215 / GB-Z-057890  
Princess Waggy
Team Trainspotters1 12:03:11,60 1 03:03:12 RPRA (Pigeon Association)
33polska MC1101 / PL-0224-6555  
Sugar Foot
Team Swiecicki & Zajac1 12:03:12,00 1 03:03:12 Polonia
34gran canaria MC1038 / ESP-185942  
Encarna
Team Yahvé, Oliver & Fredy2 12:03:12,15 1 03:03:12 Club Los Socios
35netherlands MC0231 / NL-1737857  
Libero
Caspar Lurvink1 12:03:12,25 1 03:03:12 Holland Pigeons Club
36slovakia MC1132 / SK-2601-448  
Rachel 448
Team Evin Peter & Noemi2 12:03:12,30 1 03:03:12 Slovakia Club
37germany MC0515 / DV-03330-4468  
Time Bandit 5
Team Jörg Unglaube1 12:03:12,65 1 03:03:13 Germany Club
38polska MC2511 / PL-0296-1361  
Bella Chiarra
Team Ganski & Lewandowski1 12:03:12,80 1 03:03:13 Polonia
39austria MC0801 / A-309-2271  
Venus 2271
Team Garcia & Nagelhofer2 12:03:13,25 1 03:03:13 VRV - Oberoesterreich
40belgium MC1448 / BE-4062100  
PEC 100
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC1 12:03:13,40 1 03:03:13 Fondclub Herent
41slovakia MC2166 / SK-0509-1435  
Flintstone
Miroslav Blasko1 12:03:13,45 1 03:03:13 Slovakia Club
42denmark MC2350 / DAN-023-0546  
Santa Cruz
Team M & C Hansen1 12:03:13,55 1 03:03:14 Denmark Club
43slovakia MC0826 / PL-0262-11343  
Greg 343
Team Greg1 12:03:13,70 1 03:03:14 Slovakia Club
44switzerland MC2105 / CH-9475  
Martin
Martin Ruedi2 12:03:13,75 1 03:03:14 Suiza
45bahrain MC2561 / KUW-190411  
Al Kooheji 1
Husain Ali Ahmed Al Kooheji1 12:03:13,95 1 03:03:14 Bahrain Pigeon Union
46germany MC0489 / DV-07497-975  
Percy
Paul-Heinz Wesjohann2 12:03:14,35 1 03:03:14 Oberfranken Club
47turkey MC1857 / TR-017326  
Sila
Ihsan Sariyer1 12:03:14,55 1 03:03:15 Turkey Flying Club
48england MC0026 / GB-N-047000  
Mauri
A. Harker2 12:03:15,10 1 03:03:15 RPRA (Pigeon Association)
49switzerland MC2513 / CH-9477  
Cat
Martin Ruedi3 12:03:15,25 1 03:03:15 Suiza
50belgium MC0400 / BE-4244023  
Arona 023
Dirk Verstichelen1 12:03:15,30 1 03:03:15 Eerlijk duurt Langst Moerbeke-Geraardsbe
51netherlands MC0253 / NL-1619604  
Jose
Team Van der Heide - Napoleon1 12:03:15,35 1 03:03:15 Holland Pigeons Club
52slovakia MC1135 / PL-0262-11017  
Greg 017
Team Greg2 12:03:15,95 1 03:03:16 Slovakia Club
53czech republic MC0598 / CZ-0234-341  
Take on Me
Lubomir Kubacek1 12:03:16,10 1 03:03:16 Czech Republic Club
54rumania MC1290 / RO-3036366  
Rolexx
Team Tanase & Paul2 12:03:16,40 1 03:03:16 Romania
55denmark MC2189 / DAN-172-0439  
Red Supermann
Team Anita & Tage Gravesen1 12:03:16,85 1 03:03:17 Denmark Club
56italia MC1159 / CRO-26933  
Monika III
Team RSR1 12:03:16,95 1 03:03:17 Italia
57netherlands MC0161 / NL-1273813  
Sunshine
Team John Rimmelzwaan1 12:03:17,20 1 03:03:17 Holland Pigeons Club
58belgium MC1445 / BE-5100231  
Lewis
Team Creemers & Zoon1 12:03:17,21 1 03:03:17 Club Olijftak Maaseik
59slovakia MC1145 / SK-2401-727  
Geerinckx GPG
Team Krajcik Daniel & Andrea2 12:03:17,35 1 03:03:17 Slovakia Club
60england MC0218 / GB-V-83647  
Angela
S. Marsh1 12:03:17,90 1 03:03:18 RPRA (Pigeon Association)
61switzerland MC0469 / CH-4144  
Ash Winder
Team Alp Race1 12:03:18,05 1 03:03:18 Suiza
62polska MC1508 / PL-0167-20400  
LaMotta
Team Morel1 12:03:19,05 1 03:03:19 Polonia
63italia MC2474 / IT-221925  
Riky
Grec Mihai Belei1 12:03:19,06 1 03:03:19 Italia
64polska MC0350 / PL-0285-18237  
Trevo
Piotr Pepel1 12:03:19,15 1 03:03:19 Polonia
65belgium MC2271 / BE-5100052  
Adriano
Jose Hoes1 12:03:19,65 1 03:03:20 Fondclub Loft 24
66sevilla MC0708 / ESP-263749  
Birra
Team Fratti-Strunga-Cosmin & George1 12:03:19,70 1 03:03:20 ITALICENSE
67switzerland MC0866 / CH-4161  
Cosmo 61
Team Alp Race2 12:03:20,35 1 03:03:20 Suiza
68denmark MC2139 / DAN-070-1305  
Amany
Henrik Meldgaard1 12:03:21,20 1 03:03:21 Denmark Club
69belgium MC1456 / BE-5100243  
Daniil
Team Creemers & Zoon2 12:03:21,60 1 03:03:22 Club Olijftak Maaseik
70netherlands MC0333 / NL-1029512  
Nadir
Team Twin Brothers Gelderland1 12:03:22,35 1 03:03:22 Holland Pigeons Club
71slovakia MC0680 / SK-2601-398  
Noemi 398
Team Evin Peter & Noemi3 12:03:24,10 1 03:03:24 Slovakia Club
72slovakia MC0741 / SK-2007-467  
Finist
Team Silny J & L1 12:03:24,45 1 03:03:24 Slovakia Club
73rumania MC1298 / RO-005013  
Hercule
Pacleanu Sorin1 12:03:24,95 1 03:03:25 Romania
74germany MC0871 / DV-01211-3930  
No Wonder
Team B & G Racing Behrens-Greinert1 12:03:26,45 1 03:03:26 Germany Club
75scotland MC0832 / ESP-250488  
Vigano
Team Tommy2Sheds1 12:04:11,15 1 03:04:11 Scottish Homing Union
76belgium MC1949 / BE-4143395  
Georges
Team de Wilde & van Driessche1 12:04:15,10 1 03:04:15 Belgium Club
77gran canaria MC1359 / FCC-732079  
Maddiston
Francisco Montes Santos1 12:04:55,00 1 03:04:55 Ciudad Alta
78germany MC2345 / DV-0507-713  
Reinier Jn
Team Klaas & Sohn2 12:04:57,30 1 03:04:57 Rietberg Club
79rusia MC2198 / RUS-48081  
Nastja
Team Shatalov & Shebanin1 12:05:00,40 1 03:05:00 Rusia Club
80belgium MC1620 / BE-5112609  
Rita
Team Fam-Steyvers1 12:07:09,70 1 03:07:10 Belgium Club
81gran canaria MC1719 / FCC-710276  
Marcelo
Team Farallon1 12:09:32,65 1 03:09:33 C.C. Iniciativa Isleña
82netherlands MC0398 / BE-2138320  
Alle Oogies
Team Boekelo1 12:09:33,65 1 03:09:34 Holland Pigeons Club
83belgium MC2490 / BE-5043282  
Super Star
Team Geusens1 12:09:34,05 1 03:09:34 Belgium Club
84austria MC1336 / A-602-2015  
Delia
Benjamin Neag3 12:09:34,30 1 03:09:34 Club Austria
85cordoba MC0009 / ESP-219669  
Tesoro
Dámaso Melero1 12:09:34,45 1 03:09:34 Malagüeño
86tenerife MC0757 / ESP-250467  
Anaga 5
Team Herrera y Jaime1 12:09:35,00 1 03:09:35 Adexe
87hungary MC0847 / HUNG-D-329663  
Little Cup 3.
Team Fenyvesi, Balazs & Norbert1 12:09:35,65 1 03:09:36 Hungary Pigeons Club
88rumania MC1603 / RO-297044  
Bak 044
Marius Iulian Sepciuc1 12:09:36,40 1 03:09:36 Romania
89turkey MC1829 / TR-144539  
Baris
Team Baris-Yakup-Ramo1 12:09:37,35 1 03:09:37 Turkey Flying Club
90slovakia MC0664 / SK-2601-429  
Noemka 429
Team Evin Peter & Noemi4 12:09:37,60 1 03:09:38 Slovakia Club
91turkey MC1718 / RO-401783  
Barkin
Team Tayyar & Barkin Basaram1 12:09:37,85 1 03:09:38 Turkey Flying Club
92belgium MC0940 / BE-5109990  
Marie-Julie
Team Breese Pigeons Friends2 12:09:38,05 1 03:09:38 Club Olijftak Maaseik
93belgium MC1527 / BE-5112611  
LPS 17-12
Team Leyen-Paloma-Segers Racing1 12:09:39,50 1 03:09:40 Club Olijftak Maaseik
94netherlands MC0159 / NL-1737860  
Chin Chin
Caspar Lurvink2 12:09:39,90 1 03:09:40 Holland Pigeons Club
95denmark MC2402 / DAN-172-0435  
Silver Doughter
Team Anita & Tage Gravesen2 12:09:40,10 1 03:09:40 Denmark Club
96belgium MC0325 / BE-4244029  
Arona 029
Dirk Verstichelen2 12:09:52,05 1 03:09:52 Eerlijk duurt Langst Moerbeke-Geraardsbe
97rumania MC1543 / GB-N-025657  
CH Ela
Team Zepciuc, Ozarchevici & Covasa1 12:09:53,65 1 03:09:54 Romania
98slovenia MC1751 / SLOV-114-494  
Mandela
Team Vugi2 12:09:55,75 1 03:09:56 Slovenia Club
99england MC1385 / GB-L-48079  
Pauls Ambition
Team Paul Smith Syndicate1 12:09:56,35 1 03:09:56 RPRA (Pigeon Association)
100polska MC1130 / PL-0384-17491  
Romanze
Grzegorz Szymanski1 12:09:59,30 1 03:09:59 Polonia
101rumania MC1259 / RO-062237  
Nini 237
Team Nini & Pitea1 12:10:00,95 1 03:10:01 Romania
102austria MC0751 / A-309-2269  
Jupiter 2269
Team Garcia & Nagelhofer3 12:14:14,60 1 03:14:15 VRV - Oberoesterreich
103germany MC2405 / DV-0507-681  
Julia P
Team Klaas & Sohn3 12:14:26,15 1 03:14:26 Rietberg Club
104czech republic MC0827 / CZ-0216-2047  
Stodola
Team Bouchal1 12:14:26,70 1 03:14:27 Czech Republic Club
105hungary MC0817 / HUNG-D-331110  
Grutter
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea1 12:14:26,80 1 03:14:27 Hungary Pigeons Club
106denmark MC2290 / DAN-076-0336  
Moonstar
Team Helle & Jens Pedersen1 12:14:26,90 1 03:14:27 Denmark Club
107belgium MC0370 / BE-5130691  
Lionel
Team Bruninx Roger & Co1 12:14:27,15 1 03:14:27 Belgium Club
108england MC0436 / DV-07212-471  
Cherry
J. Cox1 12:14:27,40 1 03:14:27 RPRA (Pigeon Association)
109belgium MC0954 / BE-5053205  
Helena
Team Kempische duif Bree2 12:14:29,05 1 03:14:29 Belgium Club
110germany MC0480 / DV-06535-851  
Sonny
Team Volmer & Wilpers1 12:14:31,20 1 03:14:31 Münsterland
111gran canaria MC1239 / ESP-185773  
Odin
Team Yahvé, Oliver & Fredy3 12:14:32,00 1 03:14:32 Club Los Socios
112wales MC0202 / GB-V-83198  
Llarch Tree Chris
Team Men of Gwent1 12:14:33,00 1 03:14:33 Wales Club
113turkey MC1813 / TR-030055  
Sultan
Ahmet Cavdar1 12:14:33,60 1 03:14:34 Turkey Flying Club
114kuwait MC2567 / KUW-190454  
Eakht Shomokh
Nawaf Aldahoum1 12:14:38,75 1 03:14:39 Kuwait Club
115england MC0175 / GB-V-75986  
Lucky
Team Goldsmith Lofts1 12:14:40,45 1 03:14:40 RPRA (Pigeon Association)
116eeuu MC2277 / TR-188097  
Clone Lass
Julio C. Ramírez1 12:15:05,70 1 03:15:06 USA
117netherlands MC1164 / NL-1512186  
Red Bliksem
Team One Loft1 12:15:10,20 1 03:15:10 Holland Pigeons Club
118hungary MC2038 / HUNG-D-331228  
Sanya
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea2 12:15:55,05 1 03:15:55 Hungary Pigeons Club
119polska MC2050 / PL-0480-5567  
Squek
Team Osko & Chwarzynski1 12:17:50,00 1 03:17:50 Polonia
120bosnia herzegovina MC2493 / BIH-18366  
Sara
Team Ivankovic & Jovovic1 12:17:50,65 1 03:17:51 Bosnia & Herzegovina Club
121turkey MC1773 / TR-030050  
Kilic
Ahmet Cavdar2 12:17:51,00 1 03:17:51 Turkey Flying Club
122hungary MC0793 / HUNG-D-331163  
Jldi
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea3 12:17:54,65 1 03:17:55 Hungary Pigeons Club
123netherlands MC0952 / NL-4707119  
Wesley
Team Boekelo2 12:17:55,35 1 03:17:55 Holland Pigeons Club
124italia MC2119 / IT-252825  
Danny Boy
Ibrahim Stilian1 12:18:02,25 1 03:18:02 Italia
125slovakia MC0675 / SK-0509-1167  
Fredi
Ivan Blasko1 12:18:03,75 1 03:18:04 Slovakia Club
126rumania MC1313 / RO-000249  
Angela
Constantin Banu1 12:18:04,75 1 03:18:05 Romania
127germany MC2279 / DV-09546-197  
Lars
Team Schnellin1 12:18:06,15 1 03:18:06 Sachsen Club
128asturias MC0846 / ESP-250464  
Addy
José Manuel García Darriba1 12:18:07,00 1 03:18:07 R.C. Oviedo
129england MC0194 / GB-V-83655  
David
S. Marsh2 12:18:07,30 1 03:18:07 RPRA (Pigeon Association)
130netherlands MC2299 / NL-1599068  
Frysian Chiffon
Sjaak Buwalda1 12:18:09,15 1 03:18:09 Holland Pigeons Club
131slovakia MC0682 / PL-0262-11821  
Greg 821
Team Greg3 12:18:10,45 1 03:18:10 Slovakia Club
132netherlands MC0129 / NL-1667654  
Ohrpeus
Team Hennie & Arie Voskuil1 12:18:10,50 1 03:18:10 Holland Pigeons Club
133denmark MC2164 / DAN-172-0547  
Rambo Junior
Team Anita & Tage Gravesen3 12:18:10,55 1 03:18:11 Denmark Club
134south africa MC0056 / ZA-VPU-D-2904  
Sharpie
Team Samuels Loft2 12:18:11,55 1 03:18:12 South Africa Club
135slovakia MC0591 / SK-0307-678  
Peter
Team Hrnciar Peter & Miro1 12:18:11,95 1 03:18:12 Slovakia Club
136asturias MC0795 / ESP-250202  
Trufa 5
Team Dionisio & Pandiella1 12:18:13,30 1 03:18:13 R.C. Oviedo
137england MC0272 / GB-D-31860  
Fireball
Team Turtoi & Vasile1 12:18:13,95 1 03:18:14 RPRA (Pigeon Association)
138wales MC0277 / GB-Z-049950  
Roxys rocket
Team P & L Robson1 12:18:14,10 1 03:18:14 Wales Club
139gran canaria MC1570 / FCC-710249  
Wizzard
Team Farallon2 12:18:14,30 1 03:18:14 C.C. Iniciativa Isleña
140gran canaria MC2111 / FCC-710287  
Fahys Pride
Team Farallon3 12:18:14,45 1 03:18:14 C.C. Iniciativa Isleña
141baleares MC0779 / ESP-16471  
Nadal
Team Ciutadellencs1 12:18:15,40 1 03:18:15 C.C.Ciutadella
142rumania MC1542 / RO-297045  
Bak 045
Marius Iulian Sepciuc2 12:18:15,60 1 03:18:16 Romania
143belgium MC1261 / FCC-723937  
Petoetje
Roger Mertens1 12:18:16,75 1 03:18:17 Fond Wallonie
144eeuu MC1539 / ESP-168703  
Benji
Jose Crisostomo1 12:18:20,80 1 03:18:21 USA
145rumania MC1248 / RO-008542  
Brutus
Alexa Iacob1 12:18:21,35 1 03:18:21 Romania
146scotland MC1925 / SU-3059  
Mos Choice
William Donachie1 12:18:21,90 1 03:18:22 Scottish Homing Union
147netherlands MC0098 / NL-4291013  
JJJ 013
Johan & Jelte Jan Hopman1 12:18:22,35 1 03:18:22 Holland Pigeons Club
148netherlands MC0112 / NL-1273791  
Beyonce
Team John Rimmelzwaan2 12:18:23,30 1 03:18:23 Holland Pigeons Club
149germany MC2404 / DV-04391-1176  
Samurai
Gabriel Valo1 12:18:23,70 1 03:18:24 Germany Club
150england MC0269 / GB-F-00935  
Legend of Zelda
Team Mambo Boys1 12:18:23,90 1 03:18:24 RPRA (Pigeon Association)
151england MC0080 / GB-N-025631  
Colita
Andrei Antoce1 12:18:25,00 1 03:18:25 RPRA (Pigeon Association)
152england MC0678 / CZ-0137-972  
Patruna
Joseph Dunning1 12:18:26,00 1 03:18:26 RPRA (Pigeon Association)
153netherlands MC2098 / NL-1096120  
Baby Smurf
Team Comb. van den Berg1 12:18:26,01 1 03:18:26 Holland Pigeons Club
154tenerife MC0313 / FCC-756563  
Esperanza 2
Team Herrera y Jaime2 12:18:27,05 1 03:18:27 Adexe
155hungary MC1043 / HUNG-D-331824  
Tibcsi
Jozsef Kovacs1 12:18:27,45 1 03:18:27 Hungary Pigeons Club
156fuerteventura MC1760 / FCC-790697  
Big Pav
Francisco Díaz1 12:18:27,55 1 03:18:28 Gran Tarajal
157belgium MC1877 / NL-1262061  
Gallopin Garbage
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC2 12:18:28,15 1 03:18:28 Fondclub Herent
158polska MC0962 / PL-0384-17497  
Lazarus
Grzegorz Szymanski2 12:18:28,95 1 03:18:29 Polonia
159netherlands MC0200 / NL-1667651  
Hades
Team Hennie & Arie Voskuil2 12:18:29,30 1 03:18:29 Holland Pigeons Club
160polska MC1103 / PL-0414-18514  
Onyx
Lukasz Sprycha1 12:18:32,65 1 03:18:33 Polonia
161turkey MC1818 / TR-163339  
Azad
Mahmut Tas1 12:18:33,40 1 03:18:33 Turkey Flying Club
162england MC1548 / GB-L-48083  
Pauls Mission
Team Paul Smith Syndicate2 12:18:34,00 1 03:18:34 RPRA (Pigeon Association)
163polska MC1469 / PL-0167-20388  
Donatello
Tomasz Wiczling1 12:18:38,35 1 03:18:38 Polonia
164netherlands MC0434 / NL-3703066  
Lippie
Team Hageman & Liplijn1 12:18:40,75 1 03:18:41 Holland Pigeons Club
165netherlands MC0229 / NL-1667656  
Hippocrates
Team Hennie & Arie Voskuil3 12:18:51,30 1 03:18:51 Holland Pigeons Club
166polska MC1535 / PL-0442-7721  
Kiwi
Dariusz Skawinski3 12:18:53,80 1 03:18:54 Polonia
167belgium MC0321 / BE-5032820  
Maxim
Team Thone, Vierendeels & Thione1 12:19:00,20 1 03:19:00 Fondclub Eeklo - Ramillies
168polska MC1166 / PL-0370-8392  
Oso
Team Lepuch IKD1 12:19:00,85 1 03:19:01 Polonia
169polska MC1896 / PL-0442-4385  
Timothy Chu
Dariusz Skawinski4 12:19:21,45 1 03:19:21 Polonia
170wales MC0135 / GB-N-054953  
Wing Lawk
Team Big Dreamers1 12:19:22,10 1 03:19:22 Wales Club
171croatia MC0581 / CRO-39195  
Electro
Team Pudic Family1 12:19:22,25 1 03:19:22 Croatia Pigeon Club
172netherlands MC0240 / NL-1737865  
Carthino
Caspar Lurvink3 12:19:24,50 1 03:19:24 Holland Pigeons Club
173denmark MC2263 / DAN-172-0478  
Silver Bullet
Team Anita & Tage Gravesen4 12:19:26,20 1 03:19:26 Denmark Club
174germany MC1160 / DV-05122-140  
Mia
Walter Agler1 12:19:27,55 1 03:19:28 Oberbayern Club
175scotland MC1554 / SU-5525  
Lady Mo
William Donachie2 12:19:48,50 1 03:19:48 Scottish Homing Union
176polska MC1958 / PL-0385-3592  
Tibet
Team Smge Rumik Krzysztof1 12:19:53,95 1 03:19:54 Polonia
177italia MC2403 / IT-336310  
Delfino 2
Team TNST2 12:19:56,65 1 03:19:57 Italia
178germany MC0298 / DV-06497-435  
Delta
Team Zumdiek1 12:20:04,90 1 03:20:05 Germany Club
179polska MC1525 / PL-0442-4383  
Ultimate Best
Dariusz Skawinski5 12:20:06,60 1 03:20:07 Polonia
180england MC1641 / GB-D-32549  
Spartacus
Team Dorin & Iosif Motac1 12:20:09,20 1 03:20:09 RPRA (Pigeon Association)
181england MC1957 / GB-N-092530  
Pauls Star
Team Paul Smith Syndicate3 12:20:10,45 1 03:20:10 RPRA (Pigeon Association)
182tenerife MC1680 / ESP-78085  
Fiona
Team Achaman el Pincho1 12:20:15,35 1 03:20:15 Adexe
183italia MC2297 / IT-221907  
Wilson
Grec Mihai Belei2 12:20:19,75 1 03:20:20 Italia
184slovakia MC0672 / PL-0262-11392  
Greg 392
Team Greg4 12:20:20,35 1 03:20:20 Slovakia Club
185italia MC2417 / IT-239259  
Prince
Renato Cantu2 12:21:15,55 1 03:21:16 Italia
186italia MC2291 / IT-319512  
Lailas Choice
Team Mogadja Ionel & Adrian1 12:21:15,60 1 03:21:16 Italia
187switzerland MC0310 / CH-4129  
Margy
Team Alp Race3 12:21:15,75 1 03:21:16 Suiza
188slovakia MC1059 / PL-0262-11803  
Greg 803
Team Greg5 12:21:15,95 1 03:21:16 Slovakia Club
189netherlands MC0996 / NL-1622222  
Miss Two
Team Soepboer1 12:21:16,00 1 03:21:16 Holland Pigeons Club
190wales MC1667 / WHU-R-07012  
Rasbull 12
Team Rasbull-Lofts.co.uk1 12:21:16,05 1 03:21:16 Wales Club
191england MC1684 / GB-Z-083571  
Princess Warrior Returns
Team Fev Flyers1 12:21:16,70 1 03:21:17 RPRA (Pigeon Association)
192hungary MC0686 / HUNG-D-331233  
Isti
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea4 12:21:16,85 1 03:21:17 Hungary Pigeons Club
193germany MC2181 / PL-0421-12085  
Lola 1
Team Fam. Flonta1 12:21:17,15 1 03:21:17 Germany Club
194hungary MC0712 / HUNG-D-331129  
Istibe
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea5 12:21:18,01 1 03:21:18 Hungary Pigeons Club
195scotland MC0146 / SU-5512  
Little Miss Zwols
William Donachie3 12:21:18,65 1 03:21:19 Scottish Homing Union
196turkey MC1836 / TR-000007  
Asena
Halil Seyhan1 12:21:18,66 1 03:21:19 Turkey Flying Club
197slovakia MC0803 / SK-2601-409  
Rachel 409
Team Evin Peter & Noemi5 12:21:19,00 1 03:21:19 Slovakia Club
198england MC1936 / GB-N-891459  
Chase
Team Wilton & Son1 12:21:19,20 1 03:21:19 RPRA (Pigeon Association)
199belgium MC1156 / BE-5116246  
Simona 2
Team Kempische duif Bree3 12:21:19,35 1 03:21:19 Belgium Club
200rumania MC1714 / RO-297462  
Vio 1
Viorel Gah1 12:21:21,05 1 03:21:21 Romania
201rumania MC1715 / RO-2090118  
Vaughan
Team Familia Bacalu1 12:21:22,35 1 03:21:22 Romania
202netherlands MC2444 / NL-1087450  
Guadalupe
B. Goedee1 12:21:23,05 1 03:21:23 Holland Pigeons Club
203netherlands MC0924 / NL-1622168  
Mr. Payo
Team Soepboer2 12:21:23,35 1 03:21:23 Holland Pigeons Club
204rumania MC2014 / GB-D-31741  
Bl. Stinghera
Team Zepciuc, Ozarchevici & Covasa2 12:21:23,36 1 03:21:23 Romania
205wales MC1602 / WHU-T-02894  
Mar
Paul Bamford2 12:21:23,55 1 03:21:24 Wales Club
206polska MC0984 / PL-0468-7177  
Nofretete
Lukasz Sprycha2 12:21:23,60 1 03:21:24 Polonia
207england MC0099 / GB-Z-049942  
Just the Job
Team Murray & Mills1 12:21:25,25 1 03:21:25 RPRA (Pigeon Association)
208netherlands MC2120 / NL-1622234  
Bullit
Team Soepboer3 12:21:25,95 1 03:21:26 Holland Pigeons Club
209germany MC0920 / DV-02027-249  
Roman
Bernhard Bulten1 12:21:26,65 1 03:21:27 Germany Club
210netherlands MC0196 / NL-1619618  
Wilco
Team Van der Heide - Napoleon2 12:21:26,75 1 03:21:27 Holland Pigeons Club
211germany MC0301 / DV-07127-1971  
Uh-oh
Team Volmer & Wilpers2 12:21:27,70 1 03:21:28 Münsterland
212belgium MC1465 / BE-5112615  
De Jos
Team Red Devils Racing1 12:21:28,30 1 03:21:28 Club Olijftak Maaseik
213kuwait MC2571 / KUW-109989  
Kuwait 4
Thamer Rashed1 12:21:29,00 1 03:21:29 Kuwait Club
214denmark MC2087 / DAN-222-1452  
Aya
Team Henriksen1 12:21:29,25 1 03:21:29 Denmark Club
215polska MC1502 / PL-0442-7712  
Cano
Dariusz Skawinski6 12:21:29,90 1 03:21:30 Polonia
216hungary MC0582 / HUNG-D-282949  
Micike
Team IFJ Ferge Miklos Jr.2 12:21:30,20 1 03:21:30 Hungary Pigeons Club
217czech republic MC0776 / CZ-0321-170  
Jednicka
Team Rottovi Wendy & Frantisek1 12:21:30,65 1 03:21:31 Czech Republic Club
218portugal MC0597 / PT-7335139  
Flesha
Manuel Antonio Guerreiro1 12:22:33,10 1 03:22:33 Loulé - Portugal
219polska MC1878 / PL-0442-4136  
Lake Hills Sophia
Dariusz Skawinski7 12:22:40,10 1 03:22:40 Polonia
220polska MC1124 / PL-0384-17492  
Supreme Sovereign
Grzegorz Szymanski3 12:22:52,55 1 03:22:53 Polonia
221england MC0173 / GB-N-011631  
Masende
Team Nenlorrie1 12:23:07,85 1 03:23:08 RPRA (Pigeon Association)
222belgium MC1435 / BE-5100234  
Sebastian
Team Creemers & Zoon3 12:26:09,65 1 03:26:10 Club Olijftak Maaseik
223germany MC0416 / DV-07127-1975  
Planets Pride
Team Volmer & Wilpers3 12:28:05,25 1 03:28:05 Münsterland
224polska MC1708 / PL-0167-20363  
Sugar Ray
Team Morel2 12:28:05,60 1 03:28:06 Polonia
225netherlands MC2461 / NL-1096244  
Generaal Smurf
Team Comb. van den Berg2 12:28:42,35 1 03:28:42 Holland Pigeons Club
226sevilla MC0007 / ESP-204567  
Raleigh Girl
Francisco Gutiérrez1 12:28:47,50 1 03:28:48 ITALICENSE
227italia MC2377 / IT-334096  
Pheebe
Giuseppe Patti1 12:29:43,65 1 03:29:44 Italia
228england MC1961 / GB-N-031253  
Silversmith
Team Lanoak Lofts1 12:29:50,80 1 03:29:51 RPRA (Pigeon Association)
229netherlands MC0992 / NL-1512198  
Junio Gladiator
Team One Loft2 12:30:01,50 1 03:30:02 Holland Pigeons Club
230italia MC2501 / IT-334094  
Santa Gloria
Giuseppe Patti2 12:30:58,05 1 03:30:58 Italia
231wales MC0043 / GB-N-054946  
Mor Anodd
Team Big Dreamers2 12:33:17,95 1 03:33:18 Wales Club
232austria MC2311 / A-607-40  
Second Chance
Heinz Kainersdorfer1 12:33:20,50 1 03:33:20 Pigeon Club Austria South
233gran canaria MC1310 / ESP-185775  
Canelita
Team Yahvé, Oliver & Fredy4 12:33:23,55 1 03:33:24 Club Los Socios
234rumania MC1636 / RO-297042  
Bak 042
Marius Iulian Sepciuc3 12:33:25,05 1 03:33:25 Romania
235polska MC1121 / PL-0370-8394  
Florinda
Team Lepuch IKD2 12:33:25,25 1 03:33:25 Polonia
236england MC0156 / GB-L-28054  
Beldy
Abrahams Selwyn1 12:33:26,45 1 03:33:26 RPRA (Pigeon Association)
237polska MC1115 / PL-0414-18506  
Berrie
Lukasz Sprycha3 12:33:26,60 1 03:33:27 Polonia
238polska MC0023 / ESP-143944  
Berbatou
Ryszard Sas1 12:33:32,00 1 03:33:32 Polonia
239hungary MC0770 / HUNG-P-18747  
Mixi
Team IFJ Ferge Miklos Jr.3 12:33:36,55 1 03:33:37 Hungary Pigeons Club
240czech republic MC0692 / CZ-060-786  
Rio
Roman Zlicar1 12:36:57,65 1 03:36:58 Czech Republic Club
241polska MC1783 / PL-0167-20366  
Marciano
Team Morel3 12:37:00,65 1 03:37:01 Polonia
242south africa MC0051 / ZA-47066  
Brinkley
Team Petrus van Eeden1 12:37:36,40 1 03:37:36 South Africa Club
243hungary MC0749 / HUNG-D-331260  
Tete
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea6 12:37:43,15 1 03:37:43 Hungary Pigeons Club
244polska MC1486 / PL-012-14187  
Hungry Eyes
Andrzej Jankowski2 12:44:45,40 1 03:44:45 Polonia
245slovakia MC0592 / SK-0405-2058  
Aquarius
Team Viglas JJM1 12:44:47,75 1 03:44:48 Slovakia Club
246england MC1562 / GB-C-38649  
Four - Nine
Team W and S Sweet1 12:46:53,40 1 03:46:53 RPRA (Pigeon Association)
247turkey MC1974 / TR-131023  
Akhisar
Team Emrullah Oraloglu1 12:47:12,80 1 03:47:13 Turkey Flying Club
248belgium MC1800 / BE-5112607  
Claudia
Team Fam-Steyvers2 12:54:40,35 1 03:54:40 Belgium Club
249netherlands MC0893 / NL-1512195  
Young Many
Team One Loft3 13:06:48,35 1 04:06:48 Holland Pigeons Club
250czech republic MC0798 / CZ-0234-336  
Without Me
Lubomir Kubacek2 13:14:06,25 1 04:14:06 Czech Republic Club
251belgium MC1154 / BE-5116296  
Soraya
Team Kempische duif Bree4 13:18:54,95 1 04:18:55 Belgium Club
252rumania MC1610 / GB-H-37504  
Red Wally
Team Zepciuc, Ozarchevici & Covasa3 13:26:05,20 1 04:26:05 Romania
253polska MC1458 / BE-1062078  
Candy
Krzysztof Szkolny1 13:31:14,20 1 04:31:14 Polonia
254polska MC2012 / PL-063-7163  
Greek Blue
Tomasz Wiczling2 13:41:29,55 1 04:41:30 Polonia
255galicia MC0073 / ESP-137583  
Jigsy
Víctor Manuel Gómez Rodríguez1 13:49:01,65 1 04:49:02 MARIÑAS ALTAS
256netherlands MC0349 / NL-1029527  
Charger Girl
Team Gebr. Vieberink1 13:49:03,65 1 04:49:04 Holland Pigeons Club
257germany MC2406 / DV-0507-332  
Ichabod
Team Klaas & Sohn4 13:49:07,20 1 04:49:07 Rietberg Club
258belgium MC1622 / BE-4035685  
Queen Mary
Team Buyl & Howells2 13:49:10,55 1 04:49:11 Denderbond Ninove
259bulgaria MC1352 / BULG-09196  
Adakar
Team Vicont & Vicontesa1 13:49:13,55 1 04:49:14 Bulgaria Club
260netherlands MC1163 / NL-1730351  
Paloma
Team Seelen, Ellenbroek & Morsink1 13:49:31,95 1 04:49:32 Holland Pigeons Club
261wales MC0234 / NWHU-D-1088  
Boomerang 88
Team Tom & Gaynor1 13:49:41,35 1 04:49:41 Wales Club
262netherlands MC0300 / NL-1843174  
Minos
Team Hennie & Arie Voskuil4 13:50:31,10 1 04:50:31 Holland Pigeons Club
263netherlands MC0946 / NL-1512187  
Rocky
Team One Loft4 13:55:52,95 1 04:55:53 Holland Pigeons Club
264germany MC0479 / DV-07497-816  
Flames
Paul-Heinz Wesjohann3 14:00:44,10 1 05:00:44 Oberfranken Club
265polska MC1492 / PL-0385-3578  
Lidia
Team Smge Rumik Krzysztof2 14:06:43,90 1 05:06:44 Polonia
266netherlands MC0875 / BE-2018943  
Black Bliksem
Team One Loft5 14:17:36,25 1 05:17:36 Holland Pigeons Club
267germany MC0886 / DV-02413-666  
Auron
Team SG Gebr. Reinhard1 14:19:50,25 1 05:19:50 Lahntal Club
268germany MC0440 / DV-07127-1973  
Gagarin
Team Volmer & Wilpers4 14:22:56,35 1 05:22:56 Münsterland
269eeuu MC0338 / DV-07212-467  
Mutaito
Robert Longid1 15:12:38,05 1 06:12:38 USA
270germany MC2203 / DV-09546-188  
Daddy
Team Schnellin2 15:32:29,05 1 06:32:29 Sachsen Club
271czech republic MC1070 / CZ-0216-2035  
Baronka
Team Bouchal2 15:46:35,85 1 06:46:36 Czech Republic Club
272slovakia MC1174 / SK-0305-543  
Timo
Team Zihlavnik1 15:46:36,95 1 06:46:37 Slovakia Club
273rumania MC1584 / RO-297449  
Vio 9
Viorel Gah2 15:46:37,50 1 06:46:38 Romania
274norway MC2438 / NOR-026-1928  
Pinky
Rolf Helge Aspen1 15:47:16,30 1 06:47:16 Norge Racing Pigeon Club
275gran canaria MC1257 / ESP-185780  
Dull Spineke
Team Yahvé, Oliver & Fredy5 15:57:36,50 1 06:57:36 Club Los Socios
276italia MC2113 / IT-239248  
Marvin
Renato Cantu3 16:02:57,40 1 07:02:57 Italia
277gran canaria MC0860 / ESP-185933  
Florida
Team Yahvé, Oliver & Fredy6 16:06:11,85 1 07:06:12 Club Los Socios
278polska MC1522 / PL-0442-4332  
Achu
Dariusz Skawinski8 16:15:07,80 1 07:15:08 Polonia
279germany MC0424 / DV-02091-385  
Saturn 2
Manfred Heidler1 16:34:16,05 1 07:34:16 Germany Club
280austria MC0657 / A-309-2264  
Neptune 2264
Team Garcia & Nagelhofer4 16:37:34,25 1 07:37:34 VRV - Oberoesterreich
281turkey MC1840 / TR-017197  
Turan
Halil Seyhan2 16:44:07,55 1 07:44:08 Turkey Flying Club
282slovakia MC0842 / SK-0305-552  
Beba
Team Zihlavnik2 17:29:53,55 1 08:29:54 Slovakia Club
283hungary MC1078 / HUNG-D-284379  
Velvet
Mihaly Barsony1 17:37:34,35 1 08:37:34 Hungary Pigeons Club
284ireland MC0133 / IHU-S-061382  
Highway Celtic Jet
Team Highway Lofts1 18:07:10,00 1 09:07:10 Irish Homing Union
285netherlands MC2348 / NL-1726480  
Canary 1
Team Klein Falckenborg2 18:45:03,60 1 09:45:04 Holland Pigeons Club
286switzerland MC2486 / CH-9928  
Mimi
Izet Licina2 19:03:47,55 1 10:03:48 Suiza
287germany MC2391 / DV-0507-340  
Turbo Edge
Team Klaas & Sohn5 08:09:23,85 2 - Rietberg Club
288england MC1639 / GB-L-48088  
Pauls Treasure
Team Paul Smith Syndicate4 08:28:39,70 2 - RPRA (Pigeon Association)
289turkey MC1824 / TR-000057  
Hilal
Halil Seyhan3 08:55:25,25 2 - Turkey Flying Club
290rumania MC1249 / RO-008579  
Stipas
Nelu Burca1 09:39:29,55 2 - Romania
291wales MC2215 / NL-1187126  
Nicky
Team Bargoed Boys1 09:49:21,60 2 - Wales Club
292austria MC1866 / A-605-651  
B & B 2
Team Bliege & Benjamin1 10:16:34,35 2 - Club Austria
293denmark MC2218 / DAN-068-1149  
Frazier
Team Jutland1 10:33:30,90 2 - Denmark Club
294slovakia MC0671 / SK-2401-724  
Despacito
Team Krajcik Daniel & Andrea3 10:49:09,80 2 - Slovakia Club
295asturias MC1184 / ESP-249903  
Josey
Alfonso Herrero Pérez1 11:10:17,35 2 - R.C. Oviedo
296scotland MC1410 / SU-5524  
Johnny
William Donachie4 11:17:02,60 2 - Scottish Homing Union
297turkey MC1711 / TR-102392  
Barkin
Karakurt Koroglu1 12:52:27,25 2 - Turkey Flying Club
298italia MC2335 / IT-239227  
Indira
Renato Cantu4 15:34:28,10 2 - Italia
299austria MC1365 / A-602-1931  
Carmen
Benjamin Neag4 16:34:03,35 2 - Club Austria
300belgium MC2002 / BE-4062252  
PEC 252
Team Batenburg- v.d. Merwe / PEC3 11:11:50,95 3 - Fondclub Herent
301germany MC1122 / DV-01460-291  
Thunder Rose
Team SG Röhlig & Bukowski1 12:13:40,25 3 - Vogtland Club
302italia MC2341 / IT-314887  
Bulgar
Team TNST3 14:15:28,05 3 - Italia

 


 

 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

220,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

¡Select your path to be the best!

 

120,000 EURO FIRST PIGEON*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

¡UNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 120,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50
 

Knock Out Winner:
5,000  to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 3,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 1,000

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 October)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

¡La Carrera de los 220.000!

220.000 *
(DOSCIENTOS VEINTE MIL)

¡Elige tu forma de GANAR!

 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: info@todopalomas.com

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 WEBSITE: WWW.DERBYARONA.COM
Our International Agent / Co-ordinators: http://www.derbyatlantic.com/newarona/shippers/

 

 

¿Le gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y soñar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras