SEMIFINAL 230 KM CAR RACE-3

 316
Birds arrived (Palomas comprobadas)

 

BANDERA The First Today:

England
Team Murray & Mills

 

 

 

 

  Race information:  
  Date viernes, 8 de marzo de 2019 Distance 230  
  Liberation time 08:30:00 Weather Windy & Clouds  
  Mode RACE Temp 20 ş C  
  Status NO-Oficial Wind NNE - 29 Km/h  
  Pigeons sent 925 % Arrivals 34,16 %  
   

Click in pigeon line in order to see each pigeon performance.

ONE-LOFT-RACE
LIKE NO OTHER


 

Help for use Filters and sorting options: FILTER HELP / Ayuda para usar los filtros: AYUDA DE FILTROS

|

= K.O. Round Survivor / Superó la Ronda del Premio K.O.
Clas OriginPigeonSyndicateNpTimeDayTempoClub
1england MC4408  
HMS Invincible
Team Murray & Mills1 12:00:07,80 1 03:30:08 RPRA (Pigeon Association)
2slovakia MC8556  
Super 07
Team Sadlak Vendelin & Andrej1 12:00:08,55 1 03:30:09 Slovakia Club
3gran canaria MC4969  
Gerd
Team Yahvé, Oliveiro, Fredy, Miguel1 12:00:08,56 1 03:30:09 Club Los Socios
4netherlands MC9730  
Veni
Team The Oener Butchers1 12:00:20,10 1 03:30:20 Holland Pigeons Club
5germany MC4981  
Fledermaus
Rolf Berger1 12:00:31,20 1 03:30:31 Germany Club
6netherlands MC4127  
Gitano
B. Goedee1 12:00:33,15 1 03:30:33 Holland Pigeons Club
7eeuu MC3639  
Barbaro
Team Blessing Family Loft1 12:00:33,20 1 03:30:33 USA
8sweden MC4219  
Bolja
Team Top 51 12:00:34,35 1 03:30:34 Sweden Club
9eeuu MC9339  
LIN-1121
Team Lin Family Loft1 12:00:35,00 1 03:30:35 USA
10hungary MC1786  
Rebi
Team Horvath & Varga1 12:00:35,20 1 03:30:35 Hungary Pigeons Club
11denmark MC4343  
Jos 086
Team Anita & Tage Gravesen1 12:00:41,45 1 03:30:41 Denmark Club
12germany MC9626  
Gaucho
Team Aa. Perle1 12:00:46,35 1 03:30:46 Germany Club
13bulgaria MC3954  
Gladys
Team Vicont & Vicontesa1 12:00:51,30 1 03:30:51 Bulgaria Club
14bosnia herzegovina MC3965  
Nova Bila
Team Fam. Peric1 12:00:53,55 1 03:30:54 Bosnia & Herzegovina Club
15hungary MC0208  
Michael
Team IFJ Ferge Miklos Jr.1 12:00:53,56 1 03:30:54 Hungary Pigeons Club
16netherlands MC1471  
Frysian Swift
Sjaak Buwalda1 12:00:57,40 1 03:30:57 Holland Pigeons Club
17netherlands MC4141  
Derek
Lorenzo Van Russel1 12:01:36,20 1 03:31:36 Holland Pigeons Club
18polska MC8282  
Kali
Team Morel1 12:01:37,10 1 03:31:37 Polonia
19scotland MC2387  
It Wasnt Me
William Donachie1 12:01:41,10 1 03:31:41 Scottish Homing Union
20germany MC2133  
Talina
Hendrik Wilpers1 12:01:44,45 1 03:31:44 Ahaus-Alsstätten
21polska MC1847  
New Miracle
Team Master1 12:01:47,35 1 03:31:47 Polonia
22netherlands MC4638  
Bolero
Team Pouw & Willems1 12:01:48,45 1 03:31:48 Holland Pigeons Club
23germany MC9519  
Dream Weaver
Team Bernhard Kluber1 12:01:58,15 1 03:31:58 Germany Club
24hungary MC1368  
Eniko 3
Jozsef Kovacs1 12:02:02,55 1 03:32:03 Hungary Pigeons Club
25hungary MC3306  
"85 girl"
Team Fenyvesi, Balazs & Norbert1 12:02:02,90 1 03:32:03 Hungary Pigeons Club
26belgium MC0978  
Jo
Team Diamond Ladies1 12:02:03,05 1 03:32:03 Olijftak Maaseik Club
27slovakia MC6740  
MJM Milan
Team Mojzes Milan & Jaro1 12:02:10,90 1 03:32:11 Slovakia Club
28slovakia MC6420  
Chevy
Team R.CH1 12:02:25,60 1 03:32:26 Slovakia Club
29hungary MC1917  
Andini
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea1 12:02:28,50 1 03:32:28 Hungary Pigeons Club
30england MC8294  
Karen Choice
Team Teeside Bombers1 12:02:35,50 1 03:32:36 RPRA (Pigeon Association)
31rumania MC8089  
Vio 4
Viorel Gah1 12:02:35,80 1 03:32:36 Romania
32belgium MC8231  
Lucky Lady
Team Luckyspil1 12:02:47,75 1 03:32:48 Belgium Club
33polska MC0308  
Gatekeeper
Sylwester Ostapiuk1 12:02:55,75 1 03:32:56 Polonia
34netherlands MC8826  
Alister
B. Goedee2 12:04:38,85 1 03:34:39 Holland Pigeons Club
35eeuu MC9487  
Strain Picasso
Team Q-BA Family Loft1 12:04:46,85 1 03:34:47 USA
36hungary MC9887  
Piki
Team IFJ Ferge Miklos Jr.2 12:05:14,65 1 03:35:15 Hungary Pigeons Club
37belgium MC8228  
El Drago
Team Creemers & Zoon1 12:05:28,45 1 03:35:28 Olijftak Maaseik Club
38wales MC9168  
Dawn
Team Welsh Hopefuls1 12:05:31,70 1 03:35:32 Wales Club
39hungary MC5132  
Bence 2
Jozsef Kovacs2 12:05:33,45 1 03:35:33 Hungary Pigeons Club
40polska MC6940  
Celestial Breeze
Grzegorz Szymanski1 12:05:40,20 1 03:35:40 Polonia
41netherlands MC0003  
Brennus
Caspar Lurvink1 12:05:40,50 1 03:35:40 Holland Pigeons Club
42rumania MC7448  
Houben 714
Dan Nitoiu1 12:05:41,20 1 03:35:41 Romania
43england MC2284  
Addo
Team Casey & Rainbow1 12:05:44,40 1 03:35:44 RPRA (Pigeon Association)
44austria MC6774  
Heralding Peace
Team Kutlesa1 12:05:44,45 1 03:35:44 VRV - Oberoesterreich
45hungary MC9979  
Tibike 2
Jozsef Kovacs3 12:05:44,95 1 03:35:45 Hungary Pigeons Club
46netherlands MC7594  
Vici
Team The Oener Butchers2 12:05:45,95 1 03:35:46 Holland Pigeons Club
47slovenia MC5372  
Mandela
Tadej Vugrinec1 12:05:47,20 1 03:35:47 Slovenia Club
48eeuu MC9181  
The Flying Wonder
Team Battleridge Lofts1 12:06:22,30 1 03:36:22 USA
49belgium MC3380  
R 192
A. en C. Roels1 12:06:32,05 1 03:36:32 Belgium Club
50belgium MC2408  
Xavi
Team Lucky 51 12:07:25,85 1 03:37:26 Belgium Club
51england MC3807  
Lorena
A. Harker1 12:07:29,40 1 03:37:29 RPRA (Pigeon Association)
52england MC1621  
Dundees Money Maker
Team Milly's Loft1 12:07:29,65 1 03:37:30 RPRA (Pigeon Association)
53england MC0782  
Brians Rose
Team Top Wing1 12:07:36,55 1 03:37:37 RPRA (Pigeon Association)
54slovenia MC3623  
Medo
Tadej Vugrinec2 12:07:40,40 1 03:37:40 Slovenia Club
55netherlands MC1592  
New Sensation I
Team Gebr. Vieberink1 12:07:42,20 1 03:37:42 Holland Pigeons Club
56belgium MC5533  
Yarno
Team Castermans & Maes1 12:07:47,35 1 03:37:47 Belgium Club
57bulgaria MC8546  
Icaro
Team Vicont & Vicontesa2 12:07:47,65 1 03:37:48 Bulgaria Club
58slovakia MC4810  
Andy
Andrej Bielik1 12:07:50,50 1 03:37:50 Slovakia Club
59belgium MC4070  
Freja
Team PEC1 12:07:50,65 1 03:37:51 Belgium Club
60netherlands MC1018  
Nelly
Team Knol Pigeons1 12:07:51,15 1 03:37:51 Holland Pigeons Club
61sweden MC7824  
Hope
Team Adde & Ravi1 12:07:51,75 1 03:37:52 Sweden Club
62fuerteventura MC5654  
Nicole C
Félix Camacho Hernández1 12:07:52,05 1 03:37:52 C.C.Puerto del Rosario
63netherlands MC9372  
Mollie
Team Hageman & van Acker1 12:07:52,30 1 03:37:52 Holland Pigeons Club
64austria MC2665  
Lazy Luke
Team Garcia & Nagelhofer1 12:07:53,70 1 03:37:54 VRV - Oberoesterreich
65belgium MC3052  
Luca
Luca Vrienden1 12:07:55,75 1 03:37:56 Belgium Club
66hungary MC0877  
Hungarian Girl
Team Viglidan & Kovacs1 12:07:56,15 1 03:37:56 Hungary Pigeons Club
67hungary MC4015  
Janos
Team Lichi & Kerékgyártó pigeons1 12:07:57,65 1 03:37:58 Hungary Pigeons Club
68england MC5313  
Harry
Team Mr. & Mrs. Gregson1 12:07:58,65 1 03:37:59 RPRA (Pigeon Association)
69switzerland MC1859  
Martin
Martin Ruedi1 12:08:01,25 1 03:38:01 Switzerland
70hungary MC6108  
Iloli
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea2 12:08:04,55 1 03:38:05 Hungary Pigeons Club
71belgium MC0493  
Jan
Team Red Devils Racing1 12:08:14,80 1 03:38:15 Olijftak Maaseik Club
72eeuu MC4106  
Den 196
Team GT Family Loft1 12:09:19,20 1 03:39:19 USA
73belgium MC9778  
Suzanne
Team Annie Boys1 12:10:22,10 1 03:40:22 Belgium Club
74slovakia MC2317  
Las 7
Team Las Vladimir & Dana1 12:10:26,30 1 03:40:26 Slovakia Club
75england MC7429  
Oliver
Team West Cumbria Warriors1 12:12:09,00 1 03:42:09 RPRA (Pigeon Association)
76belgium MC2462  
Lennon
Team Batenburg vd. Merwe / PEC1 12:12:18,50 1 03:42:18 Fondclub Herent
77belgium MC2549  
Chucky
Team Ludo, Petra & Freddy1 12:13:17,75 1 03:43:18 Denderbond Ninove
78slovakia MC5366  
Karol
Team Wiedermann-Otvos1 12:13:18,90 1 03:43:19 Slovakia Club
79england MC1951  
Just The Job 2
Team Murray & Mills2 12:13:21,75 1 03:43:22 RPRA (Pigeon Association)
80slovakia MC5731  
Ondrik
Team Bjaloncik O & Vojtek J1 12:15:19,55 1 03:45:20 Slovakia Club
81hungary MC5444  
Sziloj
Team Sampion Teszttelep Ökrös1 12:16:57,65 1 03:46:58 Hungary Pigeons Club
82belgium MC1835  
Ferdys Proud
Team Paloma-Leyen-Dirkx1 12:16:58,60 1 03:46:59 Olijftak Maaseik Club
83croatia MC7767  
Snydale Cuckoo
Team Pudic Family1 12:17:02,65 1 03:47:03 Croatia Pigeon Club
84hungary MC8460  
Red
Team Viglidan P & Szakacsi1 12:17:05,05 1 03:47:05 Hungary Pigeons Club
85eeuu MC8258  
Line
Team Flying Pilgrims1 12:17:05,95 1 03:47:06 USA
86italia MC9267  
Maka
Team Taross1 12:17:49,95 1 03:47:50 Italia Club
87eeuu MC0844  
Lexy
Team Li Qing Ni1 12:17:53,55 1 03:47:54 USA
88hungary MC8503  
Adventurer
Gabor Bajnocz1 12:17:53,60 1 03:47:54 Hungary Pigeons Club
89rumania MC7301  
Vio 10
Viorel Gah2 12:17:53,95 1 03:47:54 Romania
90eeuu MC8886  
Hailo
Team Genesis Syndicate Loft1 12:17:54,25 1 03:47:54 USA
91germany MC6461  
Time Bandit 4
Team Jörg Unglaube1 12:17:55,55 1 03:47:56 Germany Club
92eeuu MC8773  
Harvey
Debin Jiang1 12:18:02,50 1 03:48:02 USA
93tenerife MC4211  
Draw Poker
Sergio González Vargas1 12:18:02,60 1 03:48:03 Abona Sur
94turkey MC5098  
Rachel Corrie
Hasan Altinbulak1 12:18:06,60 1 03:48:07 Turkey Flying Club
95polska MC0076  
Swift Two
Tomasz Wiczling1 12:18:10,15 1 03:48:10 Polonia
96slovakia MC6233  
Rudo
Team Marton J + I1 12:18:15,20 1 03:48:15 Slovakia Club
97italia MC3628  
STAN 2
Adriyan Miroslavov Stankov1 12:18:17,50 1 03:48:18 Italia Club
98scotland MC4109  
Tail-Spin
Team Saor Alba1 12:18:23,10 1 03:48:23 Scottish Homing Union
99england MC0527  
Dingos Dan
Team F. Briley and Son1 12:18:25,05 1 03:48:25 RPRA (Pigeon Association)
100austria MC4593  
Lea
Benjamin Neag1 12:18:59,05 1 03:48:59 Austria Club
101austria MC0043  
Anaterve 353
Alois Wiefler1 12:19:05,30 1 03:49:05 Austria Club
102belgium MC5640  
Teflon
Team Batenburg vd. Merwe / PEC2 12:19:22,40 1 03:49:22 Fondclub Herent
103hungary MC6561  
Horesz 28
Team Horvath1 12:19:31,40 1 03:49:31 Hungary Pigeons Club
104netherlands MC5157  
Jacco
Team Post - Fidder - Vis1 12:19:32,15 1 03:49:32 Holland Pigeons Club
105eeuu MC5749  
Petsy
Li Min Shi1 12:19:33,85 1 03:49:34 USA
106rumania MC3816  
Renzo
Team Hrab. Marius & Lesan Jonut1 12:19:35,85 1 03:49:36 Romania
107slovakia MC2126  
Roky
Team Laci1 12:19:37,20 1 03:49:37 Slovakia Club
108scotland MC1439  
Tartan Tinker
Team Saor Alba2 12:22:52,75 1 03:52:53 Scottish Homing Union
109italia MC9743  
CORE
Giuseppe Patti1 12:25:24,50 1 03:55:24 Italia Club
110netherlands MC7154  
Salt
Team Soepboer1 12:25:53,15 1 03:55:53 Holland Pigeons Club
111netherlands MC3860  
Quark
Team Doldersum1 12:26:00,85 1 03:56:01 Holland Pigeons Club
112rumania MC0424  
Green
Team Hrab Ovidiu & Ureche Jon1 12:26:05,30 1 03:56:05 Romania
113eeuu MC3829  
Suella
Team Lucky 171 12:28:22,15 1 03:58:22 USA
114scotland MC7964  
Calvin
Team JxN Syndicate1 12:29:44,55 1 03:59:45 Scottish Homing Union
115slovakia MC3671  
Helka
Team Hrnciar Peter & Miro1 12:30:31,20 1 04:00:31 Slovakia Club
116eeuu MC0703  
Rileys Boy
Team Genesis Syndicate Loft2 12:33:29,40 1 04:03:29 USA
117germany MC5835  
Sophia
Daniel Wiegand1 12:37:31,75 1 04:07:32 Germany Club
118england MC0216  
Susi
Team Fev Flyers1 12:37:31,95 1 04:07:32 RPRA (Pigeon Association)
119belgium MC0115  
Jan 31
Team P-S-S-S1 12:37:33,25 1 04:07:33 Belgium Club
120slovakia MC3510  
Super 39
Team Sadlak Vendelin & Andrej2 12:37:33,60 1 04:07:34 Slovakia Club
121eeuu MC9691  
Jesper
Team Ganus Family Loft1 12:37:34,80 1 04:07:35 USA
122slovakia MC2536  
Peter 914
Team Evin Peter & Noemi1 12:37:36,85 1 04:07:37 Slovakia Club
123rumania MC9798  
Anty
Team Bartos I. & Beke A.1 12:37:37,05 1 04:07:37 Romania
124slovakia MC8424  
Nanjing
Team Krajcik Daniel & Andrea1 12:37:39,85 1 04:07:40 Slovakia Club
125slovakia MC7143  
Rapido
Team Krajcik Daniel & Andrea2 12:37:41,65 1 04:07:42 Slovakia Club
126netherlands MC9989  
Aart
Team Post - Fidder - Vis2 12:37:45,10 1 04:07:45 Holland Pigeons Club
127netherlands MC9160  
Julieta
Team Doldersum2 12:37:46,10 1 04:07:46 Holland Pigeons Club
128germany MC5261  
Hermes-Polonia 6
Team Maria & Hubert Bramkamp1 12:37:54,50 1 04:07:54 Weitstrecken Myhl-Wegberg
129rumania MC3710  
Bak 414
Marius Iulian Sepciuc1 12:38:04,90 1 04:08:05 Romania
130netherlands MC6709  
Arona Tenerife 840
Jos de Ridder1 12:42:09,95 1 04:12:10 Holland Pigeons Club
131rumania MC4579  
Constantin
Team Agro1 12:43:55,80 1 04:13:56 Romania
132sevilla MC1033  
Nathalie
Francisco Gutiérrez1 12:46:36,30 1 04:16:36 ITALICENSE
133hungary MC0858  
Natasha
Károly Haraszti1 12:46:39,70 1 04:16:40 Hungary Pigeons Club
134eeuu MC0929  
Twin Sisters 3
Team USA 11 12:46:42,60 1 04:16:43 USA
135england MC4474  
Mary Rose 2
Team Murray & Mills3 12:48:34,00 1 04:18:34 RPRA (Pigeon Association)
136asturias MC9230  
Isidoro
Team Asturias1 12:52:54,15 1 04:22:54 R.C. Oviedo
137england MC7430  
Aye Spy
Team Kellys Irish Heros1 12:52:55,10 1 04:22:55 RPRA (Pigeon Association)
138eeuu MC6098  
Morpheus
Team Lazy AC Loft1 12:55:30,55 1 04:25:31 USA
139hungary MC4760  
Istu
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea3 12:55:52,95 1 04:25:53 Hungary Pigeons Club
140hungary MC2237  
Ace
Team IFJ Ferge Miklos Jr.3 12:58:32,55 1 04:28:33 Hungary Pigeons Club
141hungary MC4985  
Eniko 2
Jozsef Kovacs4 13:01:17,15 1 04:31:17 Hungary Pigeons Club
142netherlands MC3549  
Astoran
Team Soepboer2 13:03:33,65 1 04:33:34 Holland Pigeons Club
143netherlands MC9015  
Grusus
Caspar Lurvink2 13:05:40,30 1 04:35:40 Holland Pigeons Club
144italia MC5377  
STAN junior 2
Adriyan Miroslavov Stankov2 13:05:45,80 1 04:35:46 Italia Club
145germany MC1303  
Caressa
Keil Heinz1 13:05:48,30 1 04:35:48 Germany Club
146belgium MC2621  
Prutske 018
Team Thieu & Thieu1 13:08:44,60 1 04:38:45 Belgium Club
147hungary MC2486  
Arthor
Dr. Laszlo Kovacs1 13:08:46,95 1 04:38:47 Hungary Pigeons Club
148netherlands MC1938  
Samos
Team Hennie & Arie Voskuil1 13:08:47,10 1 04:38:47 Holland Pigeons Club
149england MC3126  
Warrior
Team Murray & Mills4 13:13:20,20 1 04:43:20 RPRA (Pigeon Association)
150netherlands MC2585  
Arona Tenerife 702
Jos de Ridder2 13:17:33,65 1 04:47:34 Holland Pigeons Club
151italia MC2760  
Adrienne
Renato Cantu1 13:20:27,85 1 04:50:28 Italia Club
152wales MC7842  
Squances Boy
Team Welsh Hopefuls2 13:21:17,60 1 04:51:18 Wales Club
153rumania MC8820  
Niece
Team Circiumaru & Bogdan1 13:26:16,85 1 04:56:17 Romania
154hungary MC6348  
Horesz 38
Team Horvath2 13:27:39,10 1 04:57:39 Hungary Pigeons Club
155england MC5796  
Mary Rose 1
Team Murray & Mills5 13:28:31,20 1 04:58:31 RPRA (Pigeon Association)
156belgium MC0916  
Evelynetje
Dirk Vandenberghe1 13:30:27,30 1 05:00:27 Belgium Club
157england MC7977  
Predator
Team Planet Brothers1 13:40:20,10 1 05:10:20 RPRA (Pigeon Association)
158slovakia MC5950  
Ken
Team Kujanik1 13:40:22,30 1 05:10:22 Slovakia Club
159germany MC8410  
Kamie
J. Stefaniszyn1 13:45:29,15 1 05:15:29 Germany Club
160england MC7254  
Old Skool
Team W and S Sweet1 13:46:12,20 1 05:16:12 RPRA (Pigeon Association)
161italia MC3854  
Charlotte
Renato Cantu2 13:46:16,75 1 05:16:17 Italia Club
162italia MC8861  
Oker
Nikolin Hattillari1 13:46:55,50 1 05:16:56 Italia Club
163belgium MC1167  
Layla
Super Team Quix Jos & Sandra1 13:47:56,60 1 05:17:57 Belgium Club
164rumania MC5454  
April
Viorel Stetco1 13:48:06,90 1 05:18:07 Romania
165eeuu MC6442  
Password
Team Flying Pilgrims2 13:49:01,90 1 05:19:02 USA
166wales MC7649  
Jerry
Team Avenue Lofts1 13:49:39,95 1 05:19:40 Wales Club
167slovakia MC0925  
Kink
Team Torysa1 13:52:48,55 1 05:22:49 Slovakia Club
168germany MC2652  
Megacles
Team Niekrawietz, Robert & Bernhard1 13:54:15,90 1 05:24:16 Kaltenengers Club
169germany MC6450  
Benny
Walter Agler1 13:55:33,70 1 05:25:34 Oberbayern Club
170england MC2313  
Salah
Team Sock Robbers1 13:59:49,40 1 05:29:49 RPRA (Pigeon Association)
171eeuu MC0467  
Spirit in Black
Carlos Abitia1 13:59:50,95 1 05:29:51 USA
172germany MC3599  
Connor
Team Westerwald1 14:00:03,40 1 05:30:03 Germany Club
173gran canaria MC2701  
Gijoe
Team Yahvé, Oliveiro, Fredy, Miguel2 14:03:26,75 1 05:33:27 Club Los Socios
174belgium MC8966  
Lotte
Team Poppe Ingels1 14:05:30,70 1 05:35:31 Belgium Club
175eeuu MC7897  
Southern Wind
Team Stadie / Pancake1 14:05:46,25 1 05:35:46 USA
176england MC4865  
Johns Baby
Team F. Briley and Son2 14:06:01,60 1 05:36:02 RPRA (Pigeon Association)
177netherlands MC0473  
Siem
Roy Vos1 14:12:33,35 1 05:42:33 Holland Pigeons Club
178england MC0242  
Stacey
Team Mambo Boys1 14:21:12,75 1 05:51:13 RPRA (Pigeon Association)
179belgium MC5829  
Erwin
Luca Vrienden2 14:38:17,45 1 06:08:17 Belgium Club
180austria MC4873  
Walking In The Wind
Benjamin Neag2 14:38:19,25 1 06:08:19 Austria Club
181rumania MC2641  
Alex
Team Antofie1 14:38:20,80 1 06:08:21 Romania
182germany MC9194  
South Dakota
Johannes Rimmele1 14:38:24,25 1 06:08:24 Germany Club
183belgium MC5159  
Musona
Team Annie Boys2 14:53:45,65 1 06:23:46 Belgium Club
184wales MC6801  
Boomerang 86
Team Tom & Gaynor1 14:56:16,10 1 06:26:16 Wales Club
185england MC8391  
chole the Wizzard
Team Bebbington Family1 14:56:17,30 1 06:26:17 RPRA (Pigeon Association)
186italia MC8131  
Chopper
Team Adrian & Mogadja1 14:56:52,50 1 06:26:52 Italia Club
187belgium MC9216  
Arena
Team Batenburg vd. Merwe / PEC3 15:04:28,45 1 06:34:28 Fondclub Herent
188switzerland MC6657  
Chinon
Team Kewo Race1 15:05:05,45 1 06:35:05 Switzerland
189belgium MC2803  
Theophany
Team PEC2 15:08:25,60 1 06:38:26 Belgium Club
190tenerife MC9193  
Lesly
Team Achaman el Pincho1 15:08:44,40 1 06:38:44 Adexe
191germany MC5697  
Jean Chu
Hendrik Wilpers2 15:16:26,70 1 06:46:27 Ahaus-Alsstätten
192czech republic MC6902  
Maruska
Team Vacek Josef & Nova Ivana1 15:27:05,45 1 06:57:05 Czech Republic Club
193netherlands MC6399  
Aspid
Team G.M.B.1 15:35:48,20 1 07:05:48 Holland Pigeons Club
194turkey MC3969  
Alfa
Ihsan Sariyer1 15:36:12,80 1 07:06:13 Turkey Flying Club
195belgium MC1905  
Jan 36
Team P-S-S-S2 15:43:15,55 1 07:13:16 Belgium Club
196eeuu MC9834  
Bols
Team Jenkins Racing1 15:55:59,95 1 07:26:00 USA
197germany MC9802  
Malaka
Siebert Brieftaubensport1 16:05:40,10 1 07:35:40 Germany Club
198austria MC7887  
Ferenc 27
Ferenc Butyka1 16:13:59,40 1 07:43:59 VRV - Oberoesterreich
199germany MC6191  
China Wedding
Hendrik Wilpers3 16:18:41,40 1 07:48:41 Ahaus-Alsstätten
200belgium MC1561  
Martin
Team Leutenez - Liu - Guo1 16:35:17,95 1 08:05:18 Belgium Club
201belgium MC9642  
Drigs
Team Hok L & N1 16:35:35,95 1 08:05:36 Belgium Club
202belgium MC5753  
Zola
Team PEC3 16:37:44,40 1 08:07:44 Belgium Club
203switzerland MC6723  
Maurice
Team Kewo Race2 16:53:33,50 1 08:23:34 Switzerland
204slovakia MC7583  
Peter
Team Hrnciar Peter & Miro2 16:57:04,35 1 08:27:04 Slovakia Club
205wales MC4403  
Brookhill Brian
Team Welsh Hopefuls3 16:57:15,25 1 08:27:15 Wales Club
206austria MC7327  
Ferenc 88
Ferenc Butyka2 17:09:17,25 1 08:39:17 VRV - Oberoesterreich
207england MC1270  
Wonderduk
A. Harker2 17:10:19,20 1 08:40:19 RPRA (Pigeon Association)
208tenerife MC6417  
Amaya
Team Achaman el Pincho2 17:11:33,80 1 08:41:34 Adexe
209rumania MC6914  
Bak 434
Marius Iulian Sepciuc2 17:18:19,50 1 08:48:20 Romania
210netherlands MC8625  
Raket
Team Hageman & van Acker2 17:20:49,80 1 08:50:50 Holland Pigeons Club
211england MC4927  
Ted
Team Mr. & Mrs. Gregson2 17:29:03,00 1 08:59:03 RPRA (Pigeon Association)
212germany MC8306  
Skate
Mario Filaus1 17:29:29,50 1 08:59:30 Germany Club
213eeuu MC6900  
Mariposa
Team Ganus Family Loft2 17:33:03,70 1 09:03:04 USA
214switzerland MC1218  
Nico
Martin Ruedi2 17:37:22,00 1 09:07:22 Switzerland
215czech republic MC7435  
Garuda
Team Familie Karas Antonin1 17:38:08,40 1 09:08:08 Czech Republic Club
216slovakia MC6981  
Kamil
Team Marton J + I2 17:39:40,80 1 09:09:41 Slovakia Club
217germany MC9558  
Time Bandit 8
Team Jörg Unglaube2 17:40:04,55 1 09:10:05 Germany Club
218scotland MC8474  
Feather Duster
William Donachie2 17:40:29,00 1 09:10:29 Scottish Homing Union
219polska MC8893  
Grzes 2
Team Pomorze1 17:40:35,95 1 09:10:36 Polonia
220belgium MC6747  
Gijs
Super Team Quix Jos & Sandra2 17:48:50,25 1 09:18:50 Belgium Club
221eeuu MC5737  
Lulu
Team Lazy AC Loft2 17:51:06,25 1 09:21:06 USA
222scotland MC8771  
Ettrick Angel
Team Ettrick1 17:53:53,65 1 09:23:54 Scottish Homing Union
223netherlands MC8100  
Chart The Stars
Vincent Van Staveren1 17:57:17,50 1 09:27:18 Holland Pigeons Club
224england MC8069  
Gagarin
Team Hully Gullys1 17:59:57,90 1 09:29:58 RPRA (Pigeon Association)
225hungary MC1556  
James Bond
Team IFJ Ferge Miklos Jr.4 18:24:00,85 1 09:54:01 Hungary Pigeons Club
226netherlands MC6142  
Triple Blue White
Team Hageman & van Acker3 18:28:00,30 1 09:58:00 Holland Pigeons Club
227fuerteventura MC8431  
jengibre
Félix Camacho Hernández2 18:45:08,50 1 10:15:08 C.C.Puerto del Rosario
228eeuu MC7233  
Minga
Team Eastern Pearl Loft1 19:04:51,95 1 10:34:52 USA
229italia MC1107  
Hope
Team D & D Loft Como1 19:05:03,90 1 10:35:04 Italia Club
230indonesia MC2091  
Black Melody
Team Garuda1 04:15:34,60 2 - Indonesian Club
231netherlands MC9954  
Carito
Team Doldersum3 07:24:10,70 2 - Holland Pigeons Club
232hungary MC9994  
"Cupp 14"
Team Fenyvesi, Balazs & Norbert2 08:15:57,20 2 - Hungary Pigeons Club
233polska MC7022  
Cycle
Sylwester Ostapiuk2 08:43:21,70 2 - Polonia
234slovakia MC0639  
Erik B
Romulus Team Blahovsky1 08:51:59,80 2 - Slovakia Club
235switzerland MC3968  
Erwin
Team Alpen Jager1 08:54:45,05 2 - Switzerland
236england MC4731  
Demon
Keith Warnes1 08:59:30,75 2 - RPRA (Pigeon Association)
237slovakia MC3137  
Viktoria
Team Saradin1 09:00:44,95 2 - Slovakia Club
238hungary MC7819  
Madlen
Team Borsos & Lajtos Pigeons1 09:00:51,40 2 - Hungary Pigeons Club
239polska MC8105  
Kris 3
Team Pomorze2 09:01:01,20 2 - Polonia
240eeuu MC7004  
Anika
Team Genesis Syndicate Loft3 09:08:16,65 2 - USA
241slovakia MC7353  
Nancy
Milan Husár1 09:14:20,20 2 - Slovakia Club
242netherlands MC7050  
Fluit Smurf
Team Comb. van den Berg1 09:16:01,40 2 - Holland Pigeons Club
243gran canaria MC6777  
Black Korti
Germán Rojas Acosta1 09:23:38,75 2 - Doramas
244hungary MC2505  
Fredy
Team B.M.W.1 09:26:47,25 2 - Hungary Pigeons Club
245eeuu MC3706  
Sure Thing
Team USA 12 09:42:26,30 2 - USA
246italia MC8372  
Cassius
Team Taross2 09:43:53,25 2 - Italia Club
247ireland MC2650  
Pitufo
Team Flynn Brothers1 09:44:25,95 2 - Irish Homing Union
248belgium MC2955  
Vlekje
Team Petra & Freddy1 09:47:41,20 2 - Denderbond Ninove
249eeuu MC9273  
Al
Team Szysza Loft1 09:48:00,80 2 - USA
250belgium MC5399  
Wim
Team Petra & John Smits1 09:50:35,90 2 - Belgium Club
251slovakia MC2081  
Boro
Pavel Novák1 09:55:13,65 2 - Slovakia Club
252england MC6802  
Triton
Team Planet Brothers2 10:17:47,85 2 - RPRA (Pigeon Association)
253ukraine MC1923  
Hucul
Team Bandery1 10:20:19,30 2 - Ukraine Club
254austria MC2056  
Missy
Benjamin Neag3 10:22:19,80 2 - Austria Club
255hungary MC7458  
Allen
Team B.M.W.2 10:25:07,55 2 - Hungary Pigeons Club
256rumania MC0607  
Gigy
Team Hermeneanu Brothers1 10:35:12,65 2 - Romania
257germany MC1430  
Ronn
Team Schnellin1 10:37:01,50 2 - Sachsen Club
258italia MC4482  
Miska
Nikolin Hattillari2 11:15:01,00 2 - Italia Club
259belgium MC8994  
Plastronneke
Roger Mertens1 11:17:27,75 2 - Fond Wallonie
260england MC5466  
Hanny
Team Wye View Loft1 11:37:20,60 2 - RPRA (Pigeon Association)
261greece MC9544  
Petros
Team Derby Halkidiki1 11:45:31,15 2 - Greece Club
262bosnia herzegovina MC1347  
Bilci
Team Fam. Peric2 11:47:14,70 2 - Bosnia & Herzegovina Club
263polska MC7899  
Frans Junior
Tomasz Wiczling2 11:53:26,20 2 - Polonia
264germany MC6549  
The Fine One
Dreamteam Rhein & Berg1 12:10:02,30 2 - Germany Club
265rusia MC7556  
Kris
Team Gavryukov, Shatalov & Shebanin1 12:19:53,60 2 - Rusia Club
266england MC4800  
Fay Bay
Team Top Wing2 12:36:48,50 2 - RPRA (Pigeon Association)
267germany MC6937  
Audry
Detlef Schüring1 12:40:34,80 2 - Münsterland Club
268sweden MC2885  
Tesla
Goran Trailovic1 12:40:38,95 2 - Sweden Club
269england MC7854  
Blue Flash
Keith Warnes2 12:50:30,75 2 - RPRA (Pigeon Association)
270germany MC0654  
Noly
J. Stefaniszyn2 12:59:43,70 2 - Germany Club
271slovakia MC4417  
Invincible
Team R.CH2 13:08:50,90 2 - Slovakia Club
272hungary MC3652  
"Autumn Top 1"
Team Fenyvesi, Balazs & Norbert3 13:11:41,50 2 - Hungary Pigeons Club
273hungary MC7029  
Sonya I
Team Bacskai Sandor &Kellner Andrea4 13:11:42,35 2 - Hungary Pigeons Club
274netherlands MC3469  
Skellupje
Team Tis Iet Ars Katwyk1 13:18:54,60 2 - Holland Pigeons Club
275scotland MC0554  
Kelsey
Team JxN Syndicate2 13:19:16,80 2 - Scottish Homing Union
276belgium MC4569  
The Promise 2
Team G.V.J. Belgium1 13:28:22,15 2 - Belgium Club
277eeuu MC0570  
Erna
Da Chen1 13:30:20,75 2 - USA
278germany MC6013  
Angelik
Hans Esser1 14:08:33,20 2 - Germany Club
279rumania MC6115  
Pheonix
Class 8881 14:08:36,35 2 - Romania
280hungary MC4453  
Allison
Team B.M.W.3 14:29:01,00 2 - Hungary Pigeons Club
281england MC6864  
Dania
A. Harker3 14:58:10,65 2 - RPRA (Pigeon Association)
282england MC0994  
Spooky
Team Hully Gullys2 15:00:08,10 2 - RPRA (Pigeon Association)
283slovakia MC3724  
Super 36
Team Sadlak Vendelin & Andrej3 15:15:02,05 2 - Slovakia Club
284germany MC6999  
Duchess
Team Klaas & Sohn1 16:06:39,95 2 - Rietberg Club
285germany MC6104  
Roan
Team Enger1 16:43:34,60 2 - Germany Club
286rumania MC7582  
Ufa 2
Alin Ungureanu1 18:24:20,70 2 - Romania
287austria MC0706  
Jeni
Emil Damian1 08:20:03,90 3 - Austria Club
288belgium MC4251  
Webber
Team Batenburg vd. Merwe / PEC4 09:00:02,55 3 - Fondclub Herent
289switzerland MC4759  
Ida O
Team Jura Fighter1 09:37:52,85 3 - Switzerland
290netherlands MC1994  
Welkom Uden 3
Welkom Uden1 09:38:54,70 3 - Holland Pigeons Club
291belgium MC6073  
Kato
Team Dream1 09:59:59,60 3 - Belgium Club
292ukraine MC0921  
Olja
Team Bandery2 10:20:58,30 3 - Ukraine Club
293tenerife MC0997  
Roque Nublo
Team Herrera y Jaime1 10:32:14,20 3 - Adexe
294hungary MC1617  
Lujza
Team Kovács Mihály & András1 10:39:45,75 3 - Hungary Pigeons Club
295denmark MC1032  
Red Superman 2
Team Anita & Tage Gravesen2 10:43:20,50 3 - Denmark Club
296belgium MC0586  
Amber Gem
Team PEC4 10:49:35,10 3 - Belgium Club
297rusia MC0828  
Sonja
Team Gavryukov, Shatalov & Shebanin2 10:50:38,20 3 - Rusia Club
298germany MC7065  
Pauline Mylle
Siebert Brieftaubensport2 11:36:11,30 3 - Germany Club
299england MC1075  
Dexter
Team Burns Bombers1 11:54:25,15 3 - RPRA (Pigeon Association)
300eeuu MC9045  
Hooymans x D. APP CUP
Daniel Hash1 12:43:06,50 3 - USA
301slovakia MC0411  
PJ Henka
Team PJ Pigeons1 12:43:51,45 3 - Slovakia Club
302colombia MC7962  
Miss Cloudia
Team Otra Atenea1 13:56:00,15 3 - Colombia Club
303england MC9455  
Tony I
Team Woodhouse Boys1 13:59:06,60 3 - RPRA (Pigeon Association)
304polska MC1954  
Niall
Team Master2 15:48:58,50 3 - Polonia
305germany MC1058  
Astons Turbo
Sarah Lübbering1 17:19:17,20 3 - Germany Club
306wales MC2315  
Magavin
Team Rhondda Rockets1 18:44:07,70 3 - Wales Club
307england MC2902  
Annas Pride
Team Countryman1 18:48:39,15 3 - RPRA (Pigeon Association)
308england MC6020  
Bluethunder Loki
Team Coleman & Lawson1 09:36:34,70 4 - RPRA (Pigeon Association)
309belgium MC6887  
Princes of Glorie
Team Sunshine1 09:40:14,20 4 - Belgium Club
310denmark MC3316  
Porche 051
Team Anita & Tage Gravesen3 10:35:22,70 4 - Denmark Club
311denmark MC2395  
Million Elektric 2
Team Anita & Tage Gravesen4 12:07:30,75 4 - Denmark Club
312england MC4734  
T Jay
Team Top Wing3 17:06:09,65 4 - RPRA (Pigeon Association)
313denmark MC9839  
Mads-P
Henrik Meldgaard1 12:35:25,25 5 - Denmark Club
314germany MC5135  
Angel K
Johannes Rimmele2 13:49:21,10 5 - Germany Club
315fuerteventura MC2727  
Welsh Dream
Eduardo Cristo Santiesteban Luna1 14:08:25,75 6 - Gran Tarajal
316austria MC5794  
Simple
Benjamin Neag4 18:21:08,55 6 - Austria Club

 


 

 

 

 

 

Fancier's Enjoyment RETURNS

THE UNIQUE REALITY SHOW IN RACING PIGEON SPORT

(The Big race Starts)

 

 



ALL Movies: HERE


 

The Rolls Royce of one loft races in which every competitor has an absolutely equal opportunity for success!

Click for: Entry Form (PDF)

 

300,000.00 Euros*

(Two hundred and twenty Thousand Euro*)

(*2500 Active Pigeons)

THE HIGHEST PRIZE MONEY IN EUROPE

THE HARDEST RACE IN THE WORLD

 

ˇSelect your path to be the best!

 

120,000 EURO FIRST PIGEON*

One entered pigeon may be sent with every four reserve pigeon.

1 activate + 4 reserve

A team consists of five pigeons: one entered and four reserve pigeons.

220 euro entry fee

 

BEFORE THE ACTIVATION PERIOD!

Then we will make a individual photo ...

And you can pay then!

ˇUNIQUE IN THE WORLD!

  

The race style...
That you are looking for!


Main Race*

All Prizes are subject to the Terms And Conditions of Entry

Main Race:

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 120,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
25,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +
20,000
4th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    15,000
5th Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +   
10,000

6th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    5,000
7th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    4,000
8th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    3,000
9th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    2,000
10th Pigeon - Medal + Diploma/Certificate +    1,000
11th to 15th Pigeon - Diploma/Certificate +    900
16th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    800
21st to 30th Pigeon - Diploma/Certificate +    500
31st to 50th Pigeon - Diploma/Certificate +    240
51st to 75th Pigeon - Diploma/Certificate +    100
76st to 300th Pigeon - Diploma/Certificate +    50
 

Knock Out Winner:
5,000  to the first Knock Out Pigeon


Run-up Competition Prizes

First Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +   
220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

Second Hot Spot Gran Canaria Island Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    1000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

 

Third Hot Spot / Semifinal Race Prizes

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +

A NEW CARFOR THE 1st

2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2500
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate +    2000
4th to 10th Pigeon - Diploma/Certificate +    220
11th to 20th Pigeon - Diploma/Certificate +    100

Hot Spot Tree Pigeon Challenge

Trophy, Diploma/Certificate + 1000


 

Hot Spot Ace Pigeon

Trophy, Diploma/Certificate + 1000

 

International Challenge Race

In the Semifinal race, the first entered pigeon from any of the competing countries with more than three individual entrants wins 220 each.
 


Arona-TENERIFE Grand Average Ace Pigeon

1st Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 5,000
2nd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 3,000
3rd Pigeon - Trophy, Diploma/Certificate + 1,000

 

 

 


 

International Arona-TENERIFE Transparent Pigeon Race

 


GOLD RING:

Gold RINGS for 10 first pigeons arrived from Main Race

Click here and MAKE YOU RESERVATION TODAY!
(Send pigeons from 1 May to 30 October)

(*min 2500 activated pigeons)


No puede permitirse el perderse...
El Mayor SHOW COLOMBÓFILO ONLINE de la Historia!

Pulse para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Octubre)

ˇLa Carrera de los 300.000!

300.000 *
(DOSCIENTOS VEINTE MIL)

ˇElige tu forma de GANAR!

 

El estilo de carrera...
Que buscabas!

Pulse aqui para hacer su reserva cuanto antes!
(Envío de pichones desde el 1 de Mayo al 30 Septiembre-2010)


 

 


Contact Information - JOSE LEDESMA BATISTA

 
 
Spain International
Tel 607 922 922 +34 607 922 922
Fax 922 169 058 +34 922 169 058
email: info@todopalomas.com

Administrative Office
C.San SIlvestre,15 - Llanos de Guaza - Arona - Tenerife - Canary Islands - Spain

 
 
 
 WEBSITE: WWW.DERBYARONA.COM
Our International Agent / Co-ordinators: http://www.derbyatlantic.com/newarona/shippers/

 

 

żLe gusta la música que oye en nuestra Web?

Una combinación perfecta de tradiciones populares canarias, sonidos de nuestra tierra y nuestra gente, fusionados con una música actual. 10 Temas musicales compuestos y producidos por José Ledesma Batista, que le harán revivir y sońar el pasado. Pulse en estos discos para oír algunos fragmentos y conocer mas acerca de este único, inigualable e irrepetible trabajo.

Cínco Espíritus GuanchesDe Guanches y Piedras